Česká firma FLAMEN pokračuje v expanzi a uvádí na trh nové modelové řady krbových vložek.
U nově instalovaných parních kotlů s ekonomizéry se nabízí předehřev spalovacího vzduchu jako opatření na zvýšení účinnosti, pokud z procesních důvodů není možné zapojit kondenzační ekonomizér. Tento systém je ekonomicky výnosný pro výkony kotlů od cca 5 t/h. Návratnost investic se pohybuje zpravidla mezi 1,5 až 2 roky.
Plně automatický kotel FRÖLING T4 dokáže efektivně spalovat štěpku, piliny, hobliny i pelety. Nemusíte vlastnit les, pilu ani truhlárnu, abyste levně a bez starostí vytápěli svůj objekt nebo celý areál. Díky tomuto kotli postačí nakoupit dnes již volně dostupnou komoditu (štěpku, pelety,…) a ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Nebo využít vlastního odpadu z truhlárny.
Konec léta je nejvhodnějším obdobím pro kontrolu a údržbu termostatických hlavic u radiátorů ústředního topení. Málokdo ovšem ví, že je důležité nechat mimo topnou sezónu všechny termostatické ventily naplno otevřené. Drobná mechanika ventilu se totiž v opačném případě může během dlouhé letní nečinnosti poškodit. Správným výběrem hlavic s ochranou proti nadměrnému zdvihu kuželky lze možným potížím předejít.
Moderní plynové kotle jsou úsporné a nabízejí téměř bezkonkurenční komfort ovládání i provozu. Na trhu najdete celou řadu plynových kotlů nejrůznějších výkonů a správný výběr kvalitního zařízení nemusí být úplně jednoduchý. Jaké otázky bychom si na prodejce měli připravit, až pro kotel vyrazíme? Zde je několik méně známých tipů přímo od odborníků.
Na český trh bude od 1. 9. 2015 uveden nový model firmy BENEKOV, kotel B14. Unikátní konstrukce a pečlivě zvolená kombinace řídících prvků přesně odpovídá požadavkům dnešní doby. Kotel B14 vytváří nový trh pro automatické kotle na uhlí a otevírá možnost využívat tuto technologii na místech, kde to doposud nebylo technicky možné.
Tradiční český výrobce automatických kotlů na tuhá paliva, firma BENEKOVterm s.r.o. uvádí na trh svoji novou vlajkovou loď, univerzální kotel na uhlí a dřevní pelety BENEKOV C 27. Nejnovější model, vyvíjený téměř dva roky, je v mnoha ohledech technicky nejlépe řešený kotel, který firma za posledních 25 let uvedla na trh a optimálně zapadá do celkového konceptu ENERGETICKY ÚSPORNÉ KOTELNY.
Až 85% dotaci z maximální částky 150 tisíc Kč bude možné získat na výměnu starého kotle na pevná paliva za tepelné čerpadlo, a tzv. mikro-energetická opatření. Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo základní rámec podmínek nových kotlíkových dotací, které budou hrazeny z evropských fondů. Lze očekávat, že některé kraje zveřejní výzvy pro občany ještě letos na podzim.
V Jihomoravském kraji nedaleko dálnice D1 se nachází obec Zálesná Zhoř s osvíceným panem starostou, který se již před několika lety rozhodl pomoci místním obyvatelům i životnímu prostředí. Starosta Petr Žák a zastupitelstvo připravili vlastní obecní dotaci pro výměnu nevyhovujících kotlů na tuhá paliva za automatické kotle vyšší emisní třídy.
Ministerstvo životního prostředí spravuje celorepublikové Kotlíkové dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí – opatření 2.1, kde mohou peníze z evropských fondů využít přímo občané. Dotace jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů na tuhá paliva za moderní nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo, plynový kotel nebo solární systém.
Kondenzační kotle menších výkonů se téměř výhradně uplatňují jen v oblasti spalování plynných a kapalných paliv, jež se vyznačují poměrně vysokou čistotou spalin. V případě biomasy se tento typ kotle nejčastěji používá ke spalování pelet, které mají velmi nízkou vlhkost (zpravidla do 5 % hmotnosti). Kondenzační kotle menších výkonů na spalování biomasy s vyšším podílem vlhkosti, jakou je například štěpka, se dosud na trhu nevyskytují.