Topení uhlím v automatickém režimu se stalo nejlevnějším způsobem vytápění rodinných domů, a proto zažívá velký boom. Ten je navíc podpořen subvencemi státu formou Prioritní osy 2 OPŽP, takzvaných kotlíkových dotací.
Tradiční český výrobce automatických kotlů na tuhá paliva, firma BENEKOVterm s.r.o. uvádí na trh svoji novou vlajkovou loď, univerzální kotel na uhlí a dřevní pelety BENEKOV C 27. Nejnovější model, vyvíjený téměř dva roky, je v mnoha ohledech technicky nejlépe řešený kotel, který firma za posledních 25 let uvedla na trh a optimálně zapadá do celkového konceptu ENERGETICKY ÚSPORNÉ KOTELNY.
Až 85% dotaci z maximální částky 150 tisíc Kč bude možné získat na výměnu starého kotle na pevná paliva za tepelné čerpadlo, a tzv. mikro-energetická opatření. Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo základní rámec podmínek nových kotlíkových dotací, které budou hrazeny z evropských fondů. Lze očekávat, že některé kraje zveřejní výzvy pro občany ještě letos na podzim.
V Jihomoravském kraji nedaleko dálnice D1 se nachází obec Zálesná Zhoř s osvíceným panem starostou, který se již před několika lety rozhodl pomoci místním obyvatelům i životnímu prostředí. Starosta Petr Žák a zastupitelstvo připravili vlastní obecní dotaci pro výměnu nevyhovujících kotlů na tuhá paliva za automatické kotle vyšší emisní třídy.
Ministerstvo životního prostředí spravuje celorepublikové Kotlíkové dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí – opatření 2.1, kde mohou peníze z evropských fondů využít přímo občané. Dotace jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů na tuhá paliva za moderní nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo, plynový kotel nebo solární systém.
Kondenzační kotle menších výkonů se téměř výhradně uplatňují jen v oblasti spalování plynných a kapalných paliv, jež se vyznačují poměrně vysokou čistotou spalin. V případě biomasy se tento typ kotle nejčastěji používá ke spalování pelet, které mají velmi nízkou vlhkost (zpravidla do 5 % hmotnosti). Kondenzační kotle menších výkonů na spalování biomasy s vyšším podílem vlhkosti, jakou je například štěpka, se dosud na trhu nevyskytují.
Automatické kotle na uhlí a biomasu jsou vybaveny různými řídicími jednotkami. Proto společnost BENEKOVterm připravila Příručku odborného prodejce kotlů BENEKOV. Tento dokument by měl pomoci jak prodejcům, tak i montážním firmám se lépe orientovat při výběru samotného kotle i doporučeného hydraulického zapojení.
ENBRA uvádí na český trh novou řadu kondenzačních plynových kotlů ENBRA CD. Nejvýraznější výhodou je široký rozsah modulace, čímž je ENBRA CD předurčena pro použití jak ve stávajících aplikacích, tak též v nové nízkoenergetické výstavbě. Prakticky nezničitelný nerezový výměník vyrobený z jednoho kusu oceli zaručuje velmi dlouhou životnost.
Česká televize v hlavní zpravodajské relaci 2.7.2015 v souboru informací k energetickým průkazům, dotacím SFŽP a úsporám zařadila ve zkratce i informaci k výrazné změně v sortimentu plynových kotlů. Od září budou výrobci na trh EU dodávat jen kondenzační kotle. Při výměně kotle se tak musíme připravit na nutné stavební úpravy a dražší kotle.
Otázku, zda kotle budou kondenzační nebo nekondenzační, dnes již nikdo, s výjimkou případů především z oblasti průmyslu, neřeší. Automaticky se počítá s tím, že zdroj tepla bude sestaven ze dvou až tří kotlů pracujících v kaskádě kvůli zajištění vysokého rozsahu regulace výkonu a potřebě mít k dispozici alespoň část tepelného výkonu, pokud by jeden z kotlů spadl do poruchy.
Společnost ENBRA zároveň s představením novinek v sortimentu produktů pro rok 2015 chystá příjemnou odměnu pro své zákazníky. Od 1. července do 30. září poběží speciální akce spojená s nákupem tří konkrétních inovativních výrobků, kterými jsou kotel na tuhá paliva ENBRA TP-EKO, plynový kondenzační kotel ENBRA CD a nová řada úsporných tepelných čerpadel ENBRA.
Co přinesl rok 2014 v oblasti prodeje tepelných zdrojů v České republice? Bohužel nemalé zklamání pro výrobce sdružené v APTT. Zatímco výsledky roku 2013 naznačovaly obrat v podobě výrazného oživení poptávky, následující rok tento trend nepotvrdil. Data použitá ve vyhodnocení pocházejí od Asociace podniků topenářské techniky (APTT) a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).