Stavíme bezpečný komín v 21. století
Pohled na bezpečnost komína ve stavbě se za poslední roky výrazně změnil. Staví se jinak než před 20 lety, všechny typy domů se čím dál víc izolují a utěsňují. To znamená skokový nárůst výšky tepelné izolace stropů, kterými musí komín procházet, navíc při velmi častém požadavku na těsnost celé stavební konstrukce.
Vedle toho stoupá obliba konstrukcí z hořlavých materiálů a tím zvýšené požadavky na požární bezpečnost stavby. Všechny tyto trendy výrazně ovlivňují požadavky na komínové těleso, jeho konstrukci a způsob začlenění do stavby.
Co to v praxi znamená pro bezpečnost komínového tělesa ve stavbě? Především zcela odlišný přístup k řešení prostupů komínu stavbou. Tam, kde dřív vyhovovala provětrávaná mezera, je dnes silná vrstva izolace. A s touto změnou délky neochlazované části komína (v prostupu) narůstá riziko kumulace tepla ve stropě kolem komína až nad únosnou mez. Netýká se to jen novostaveb – bohužel nejsou až tak výjimečné případy, kdy se po zateplení podkroví shoří stará chalupa.
Jaké je tedy zadání z pohledu bezpečnosti? Pro požární bezpečnost je maximální přípustná teplota na hořlavé konstrukci 85°C. A z praxe víme, že v neochlazované části komína dochází až k několikanásobnému překročení této „bezpečné“ teploty. Je tedy třeba zajistit dostatečný teplotní útlum mezi povrchem komína a nejbližší hořlavou konstrukcí. Pokud není požadavek na těsnost budovy, vyhoví kolem komína kvalitní minerální izolace. Ale při požadavku na parotěsné provedení stavby je situace jiná a správnému řešení detailů je třeba věnovat adekvátní pozornost.
Jediné ucelené řešení, které splní uvedené požadavky, dodává na trh český výrobce komínových systémů CIKO. Jedná se o sériově vyráběný systém parotěsných prostupů CIKO STOPER z pěnového skla, tedy z nehořlavého a parotěsného materiálu s vynikajícími tepelně-izolačními vlastnostmi. Předností těchto výrobků jsou deklarované a garantované vlastnosti tepelného útlumu, parotěsnosti a požární bezpečnosti, navíc s možností napojení jednotlivých vrstev okolní konstrukce.
Při správné volbě prvku CIKO STOPER dosáhnete kvalitního detailu s požadovanými vlastnostmi. Návrh a montáž parotěsných prostupů doporučujeme svěřit odborné proškolené firmě, která má zkušenosti v oboru. Důležité je nejen zvolit správný typ prostupu, ale při vlastní montáži ho také správně umístit s ohledem na výšku a skladbu okolní konstrukce. Dále je například nutno zajistit, aby napojení okolní konstrukce umožňovalo dilataci komína a prostupu. Ukázku montáže prostupu na nerezový komín si můžete prohlédnout na webu ciko-kominy.cz.
Níže jsou zobrazeny názorné příklady použití prostupů řady CIKO STOPER v závislosti na charakteru stavby a řešeného detailu:
Většina prostupů CIKO® STOPER je k dostání také v atypických rozměrech, můžeme tedy zcela bez nadsázky říci, že existuje řešení pro každý dům.
Při návrhu bezpečného a funkčního komína je tedy nutno zohlednit nejen parametry připojovaného spotřebiče, ale také charakter stavby, stavebních detailů a třeba i způsob přívodu vzduchu na hoření. K řešení těchto otázek můžete využít služeb výrobce komínových systémů CIKO, který poskytuje konzultace a poradenství v oblasti komínové techniky zdarma.
Výrobce a dodavatel keramických a nerezových komínových systémů CIKO, které nabízí řešení pro odkouření libovolného spotřebiče a všechny druhy paliv. Kromě vlastních komínů nabízíme rovněž parotěsné prostupy CIKO STOPER pro bezpečné zabudování komínu do ...