Nové trendy v zajištění vzduchu na hoření v krbech a kamnech
Krby a kamna spalující vzduch z místnosti nahrazuje dnes většina výrobců moderními spotřebiči se sacím hrdlem. Přívod spalovacího vzduchu zvenčí má své neoddiskutovatelné výhody, kdy není vysáván teplý vzduch z místnosti, a navíc je možno daleko lépe regulovat vlastní proces hoření. Vlastní přívod vzduchu je možno řešit několika způsoby, kdy je třeba zohlednit možnosti stavby a dispoziční řešení.
Obecně je možno vzduch na hoření přivádět přes zeď, podlahou nebo komínovým tělesem:
- přívod přes zeď znamená nejen tepelný most do budovy, ale také kondenzaci v přívodním potrubí i ve spotřebiči. V důsledku toho také špatný průběh spalování. Pokud spotřebič nehoří, dochází k ochlazování spotřebiče a tím i místnosti stále proudícím studeným vzduchem z exteriéru a případné uzavření kanálu klapkou přináší další komplikace (platí i pro přívod podlahou)
- přívodní kanál v podlaze způsobuje také ochlazování interiéru a kondenzaci v přívodním potrubí i ve spotřebiči. Navíc znamená větší či menší konstrukční komplikace stavby (viz. přiložené foto)
- přívod vzduchu zajištěný mezi komínovým pláštěm a izolací přináší úsporu místa na stavbě a také efektivnější hoření předehřátého vzduchu. Navíc není potřeba žádná speciální příprava v rámci stavby a žádné přívodní kanály s tepelnými mosty nebo přídavné šachty, které jen zabírají místo a komplikují stavbu. Tlakové ztráty tohoto řešení jsou minimální, podmínkou je pouze vhodné dispoziční řešení.
Přívod vzduchu komínem
Praktické výhody soustředného řešení v rámci komínového tělesa jsou evidentní, což potvrzuje i výrazný nárůst poptávky po tomto řešení u výrobce komínových systémů CIKO. I zde je samozřejmě nutné fyzické propojení kamen a komínu pro přívod vzduchu, což je nově možné řešit v návaznosti na konstrukci kamen a stavební dispozici dvěma způsoby – bokem nebo spodem.
Propojení komínu a spotřebiče z boku
Z estetického i praktického hlediska je u této varianty důležité správné umístění vývodu z komína ve vztahu k umístění hrdla na spotřebiči, tedy co nejblíže spotřebiči a pokud možno ve výšce sacího hrdla. Pro vlastní napojení na komínové těleso je praktické použít adaptér přívodu vzduchu, umožňujícího vytvoření rozebíratelného spoje na komínovém plášti.
Propojení komínu a spotřebiče spodem
Tato nová varianta řešení reaguje na rozrůstající se sortiment kamen se spodním vývodem, kdy je propojení komína a spotřebiče zakomponováno do skladby podlahy. Vlastní propojení je většinou krátké a nevznikají zde tak komplikace vlivem křížení s jinými technologie a zároveň je celé řešení velmi elegantní a nákladově nenáročné.
Obecně je u všech variant řešení potřeba použít vhodný materiál propojovacích rour, především s ohledem na možný zpětný tah při otevření dvířek spotřebiče při přikládání doporučujeme provedení z nehořlavého materiálu. To koneckonců platí pro všechny varianty provedení přívodu spalovacího vzduchu.
Typy komínových systémů
Řešení přívodu vzduchu komínem pro spotřebiče na pevná paliva umožňují 2 komínové systémy firmy CIKO, které přivádí vzduch kanály mezi komínovým pláštěm a tepelnou izolací komínové vložky. Tyto systémy se navzájem liší především materiálem použité komínové vložky:
CIKO TEC
Komínový systém s izolovanými izostatickými vložkami pro přirozený i nucený odvod spalin v suchém i mokrém provozu, s teplotní odolností 600°C. Možnost připravit systém pro Blower-door test.
CIKO PRAKTIK
Komín vybavený izolovanými nerezovými vložkami je určen pro všechny druhy paliv v suchém i mokrém provozu. Výhodou je rychlé zahřátí spalinové cesty pro bezproblémový zátop a vysoká odolností proti teplotním šokům. Spolehlivý přívod vzduchu u průměrů 130 – 180mm.
Výrobce a dodavatel keramických a nerezových komínových systémů CIKO, které nabízí řešení pro odkouření libovolného spotřebiče a všechny druhy paliv. Kromě vlastních komínů nabízíme rovněž parotěsné prostupy CIKO STOPER pro bezpečné zabudování komínu do ...