Co je kogenerace?
- Princip kogenerace spočívá v kombinované výrobě elektrické energie a tepla. Oproti klasickým elektrárnám, ve kterých je teplo vzniklé při výrobě elektrické energie vypouštěno do okolí, využívá kogenerační jednotka teplo k vytápění.
- Princip trigenerace je kombinovaná výroba elektřiny, tepla a chladu, technologicky se pak jedná o spojení kogenerační jednotky s absorpční chladicí jednotkou.
Kdy je vhodné využít kogeneraci (trigeneraci)? Kogenerační (trigenerační) jednotky je možné využít ve všech objektech s nároky na odběr elektřiny a tepla, resp. chladu. Jsou to především zdravotnická zařízení, školy, sportovní haly, plovárny a lázně, komunální výtopny, hotely a penziony, obchodní a průmyslová střediska, průmyslové závody, čistírny odpadních vod, skládky a zemědělské provozy (využití bioplynu).
- Synchronní generátor (u variant od 50 kWel)
- Plynový motor
- Volitelná hydraulika otopného okruhu s oběhovým čerpadlem, 3-cestným ventilem se servopohonem, expanzní nádobou, pojistným ventilem a regulací
- Integrovaný primární tlumič hluku
- Uzavřená podlahová vana
- Integrovaný rozvaděč pro řízení a kontrolu
Kogeneraci je však možné využít i v menších objektech. Mikrokogenerační jednotka je spalovací motor s generátorem, který ze zemního plynu vyrábí s vysokou účinností teplo a elektrickou energii. Motor pohání generátor, který vyrábí elektrickou energii a motor se chladí vodou, která je využívána jako zdroj pro vytápění nebo ohřev vody v objektu.
Jak funguje kogenerace? Vyrobené teplo se spotřebuje přímo v objektu, kde je jednotka nainstalována. Elektřina se zčásti spotřebuje v objektu, nadbytek automaticky odteče (prodá se) do rozvodné sítě, pokud jednotka neběží, veškerá elektřina je dodána ze sítě.
Legislativa: Ustanovení Směrnice 2004/8/EC Evropského parlamentu a Rady o podpoře kogenerace založené na efektivní poptávce po teple na vnitřním energetickém trhu definuje podmínky přiznání podpory pro technologie a zavádí pojem vysoce účinná kogenerace. Ustanovení Směrnice se postupně promítají do naší legislativy. Energetický zákon 406/2000 Sb. stanovuje podmínky kombinované výroby tepla a elektřiny, připojení, přístupu do sítí, prodeje a osvědčení o původu elektřiny. Zákon o obnovitelných zdrojích energie 180/2005 Sb. upravuje podporu státu pro výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie. Mezi ně patří též použití kogeneračních technologií na bázi "zvláštních plynů" jako je bioplyn, skládkový plyn, dřevoplyn, ale i důlní plyn a další.