logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Kogenerace

Co je kogenerace?

  • Princip kogenerace spočívá v kombinované výrobě elektrické energie a tepla. Oproti klasickým elektrárnám, ve kterých je teplo vzniklé při výrobě elektrické energie vypouštěno do okolí, využívá kogenerační jednotka teplo k vytápění.
  • Princip trigenerace je kombinovaná výroba elektřiny, tepla a chladu, technologicky se pak jedná o spojení kogenerační jednotky s absorpční chladicí jednotkou.

Kdy je vhodné využít kogeneraci (trigeneraci)? Kogenerační (trigenerační) jednotky je možné využít ve všech objektech s nároky na odběr elektřiny a tepla, resp. chladu. Jsou to především zdravotnická zařízení, školy, sportovní haly, plovárny a lázně, komunální výtopny, hotely a penziony, obchodní a průmyslová střediska, průmyslové závody, čistírny odpadních vod, skládky a zemědělské provozy (využití bioplynu).

kogenerační jednotka
  1. Synchronní generátor (u variant od 50 kWel)
  2. Plynový motor
  3. Volitelná hydraulika otopného okruhu s oběhovým čerpadlem, 3-cestným ventilem se servopohonem, expanzní nádobou, pojistným ventilem a regulací
  4. Integrovaný primární tlumič hluku
  5. Uzavřená podlahová vana
  6. Integrovaný rozvaděč pro řízení a kontrolu
Zdroj: www.bosch-industrial.com

Kogeneraci je však možné využít i v menších objektech. Mikrokogenerační jednotka je spalovací motor s generátorem, který ze zemního plynu vyrábí s vysokou účinností teplo a elektrickou energii. Motor pohání generátor, který vyrábí elektrickou energii a motor se chladí vodou, která je využívána jako zdroj pro vytápění nebo ohřev vody v objektu.

Jak funguje kogenerace? Vyrobené teplo se spotřebuje přímo v objektu, kde je jednotka nainstalována. Elektřina se zčásti spotřebuje v objektu, nadbytek automaticky odteče (prodá se) do rozvodné sítě, pokud jednotka neběží, veškerá elektřina je dodána ze sítě.

Legislativa: Ustanovení Směrnice 2004/8/EC Evropského parlamentu a Rady o podpoře kogenerace založené na efektivní poptávce po teple na vnitřním energetickém trhu definuje podmínky přiznání podpory pro technologie a zavádí pojem vysoce účinná kogenerace. Ustanovení Směrnice se postupně promítají do naší legislativy. Energetický zákon 406/2000 Sb. stanovuje podmínky kombinované výroby tepla a elektřiny, připojení, přístupu do sítí, prodeje a osvědčení o původu elektřiny. Zákon o obnovitelných zdrojích energie 180/2005 Sb. upravuje podporu státu pro výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie. Mezi ně patří též použití kogeneračních technologií na bázi "zvláštních plynů" jako je bioplyn, skládkový plyn, dřevoplyn, ale i důlní plyn a další.



Mohlo by vás zajímat


8.8.2023Medim, spol. s r.o.
Ve dnech 12.–13. září 2023 proběhne v konferenčním centru hotelu ALLVET u Vyškova v pořadí již VIII. ročník konference Obnova vodohospodářské infrastruktury. Odborný program konference se zabývá problematikou koncepčního řešení sanací vodovodních i kanalizačních sítí, moderními metodami inspekce stavu, plánování rekonstrukcí, metodami klasických i bezvýkopových technologií používaných v současné době k sanaci vodovodních a kanalizačních sítí se zaměřením na lokální opravy, celkové opravy řadů ve stávající i nové trase, opravami, renovacemi a budováním ostatních objektů vodohospodářské infrastruktury.
6.8.2023Martin Svoboda, LESENSKY.cz
Aktuálně nižší jednotky, do roku 2030 několik desítek. Tak odhadují experti vývoj počtu biometanových stanic v České republice. V rámci evropského kontinentu patří Česko mezi země s nejnižším počtem těchto zařízení.
Kogenerační jednotka, foto © TZB-info
26.7.2023COGEN Czech
V posledních měsících je veřejný prostor doslova zaplaven fotovoltaikou a komunitní energetikou. Je to logická reakce na plynovou krizi. Pokud však má být snaha o energetickou soběstačnost a decentralizaci důsledná, tak je třeba v lokálních energetikách vážně zvažovat i plynovou kogeneraci.
29.6.2023Český plynárenský svaz
Plyn jako zdroj energie má a ještě delší dobu bude mít velkou úlohu pro vykrývání výpadků dodávek energie získávané z obnovitelných zdrojů. Obhajoba významu plynu bude patřit mezi stěžejní úkoly nového generálního ředitele Českého plynárenského svazu.
17.6.2023Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info
Konec uhlí pro výrobu elektřiny v ČR je odborníky předpokládán mezi roky 2033 a 2038. Velcí provozovatelé uhelných elektráren, včetně ČEZ nebo Sev.en, však očekávají, že při současném vývoji cen elektřiny a emisních povolenek bude výroba elektřiny z uhlí ztrátová už v roce 2026. Zeptali jsme se Michala Macenauera, ředitele strategie poradenské společnosti v energetice EGÚ Brno.
9.6.2023Energetický regulační úřad
Rekordně nízká byla v prvním čtvrtletí tohoto roku spotřeba zemního plynu. Hodnota 2 522 mil. m³ (27 396 GWh) je nejnižší od roku 2001, kdy začal Energetický regulační úřad (ERÚ) statistiky zpracovávat. Meziročně se pak jedná o pokles o 14,4 %. V zásobnících bylo na konci března 1 696 mil. m³ plynu, což odpovídá takřka čtyřnásobku loňského stavu zásob ze stejného období.
6.6.2023ČPS
TPG 905 01 Základní požadavky na bezpečnost provozu plynárenských zařízení, je stěžejním předpisem pro projekty plynových zařízení a jejich bezpečný provoz. Český plynárenský svaz požádá školení, které seznámí se záměry připravované revize.
24.4.2023Dr. Ing. Libor Čapla, RWE Gas Storage CZ, s. r. o., doc. Ing. Václav Koza, CS.c.
Recenzovaný Složení zemního plynu v distribuční soustavě ČR se markantně změnilo během roku 2022, kdy došlo k omezení dodávek plynu z Ruska a k jeho náhradě za LNG. V souvislosti s tím se článek zabývá změnami složení zemního plynu distribuovaného v ČR.
15.11.2022Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Kogenerace patří mezi nejúčinnější způsoby využití zemního plynu. Její dodávka je flexibilní a je tak schopna dobře vykrývat proměnlivou výrobu obnovitelných zdrojů. A protože zemní plyn jako palivo tady s námi ještě dlouho zůstane, lze očekávat, že jeho využití v kogeneraci dále poroste.
29.10.2022Martin Svoboda, LESENSKY.cz
Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl zahájilo zkušební provoz své nové biometanové stanice. „Obnovitelný zemní plyn“ vyrábí z bioplynu pocházejícího z odpadů živočišné a rostlinné zemědělské výroby a následně ho vtláčí do stávající plynárenské sítě Gasnet.
20.10.2022Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Podzimní plynárenská konference ukázala, co stojí za současnými cenami zemního plynu a co vede k jejich stabilizaci a snížení. Odpoutání od ruského plynu „bolí“, ale je možné a náznak zklidnění trhu je již viditelný.
3.10.2022Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Podzemní zásobníky zemního plynu mají zásadní roli při zajištění dostatku plynu pro nadcházející topnou sezónu. Jak jejich provozovatelé reagují na změny, které jim přináší současná situace na trhu s energiemi? Odpověděl nám obchodní ředitel RWE Gas Storage CZ Zbyněk Pokorný.
26.9.2022COGEN Czech – Spolek pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla
Novela zákona o podporovaných zdrojích energie nastavuje pro plynovou KVET stabilní podmínky, zpožděná notifikace novely však zkomplikovala podporu výroben uvedených do provozu v roce 2022.
19.7.2022Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info
Plyn je v energetice potřeba hlavně v zimě, kdy pomáhá rychle dorovnávat odběrové špičky. Čím více je v energetickém mixu proměnlivých obnovitelných zdrojů, tím výraznější je role plynových elektráren.
2.6.2022Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Těžko budeme zvyšovat energetickou soběstačnost bez lokální výroby nebo snižovat ceny energií bez zdrojů, které nepotřebují palivo. Státy, firmy i domácnosti si to uvědomují a firmy vyrábějící a instalující OZE nestíhají dodávat.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2023, všechna práva vyhrazena.