Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo tři veřejné zakázky, které formou soutěžního dialogu určí dodavatele kritických složek digitalizace stavebního řízení.
Omezování výroby, prodlužování dodacích lhůt či zdražování. Celosvětový nedostatek čipů se nedotýká pouze výroby automobilů, ale celé řady dalších odvětví. V Česku například zbrzdí zavádění měřidel vody a tepla s dálkovým odečtem. Zpožďují se také dodávky zařízení pro běžnou infrastrukturu, například veřejné osvětlení. Někteří specializovaní výrobci pak ukončují produkci svých novinek jen krátce po uvedení na trh. Podle některých odborníků se přitom situace zřejmě nezlepší dříve než koncem příštího roku.
Smart-tech, to není jen digitální svět. Takzvaná chytrá řešení naopak rozšiřují pole působnosti a hrají stále důležitější roli i v rozvoji obcí. I proto připravuje agentura CzechTrade a Ministerstvo průmyslu a obchodu v úzké koordinaci s Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem dopravy proexportní roadshow chytrých a šikovných řešení využitelných ve městech a vesnicích nazvanou City For The Future, jejíž pilotní akcí byla prezentace v Budapešti.
V rámci aktualizace rámcových vzdělávacích programů (RVP) čekají změny i studenty středních průmyslových škol, pro které již od září roku 2022 bude platit povinná výuka metody BIM. I když se svět v rámci některých sfér jako by zastavil vlivem pandemické situace, vzdělávací systém musí fungovat neustále, a tak i neziskový projekt interaktivní vzdělávací příručky STAWEBNICE zařadil metodu BIM do svého obsahu.
Instalace nových měřičů tepla a chladu, vodoměrů na teplou vodu a indikátorů na radiátorech, které budou mít funkci dálkového odečtu, bude v Česku povinná nejdříve od příštího roku. Od roku 2027 by se pak měla používat už pouze měřidla s dálkovým odečtem. V budoucnu by lidé měli také mnohem častěji dostávat informace o své spotřebě. Změny však zřejmě nepřinesou větší úspory, pohybovat by se měly maximálně kolem 3 procent. Pro odborné firmy to zároveň bude znamenat nutnost zrychlit celý proces odečtů, pochůzkový systém tak nahradí technologie on-line odečtu měřidel.
M-Bus je standard, který definuje fyzickou sběrnici i popis protokolu pro odečítání měřičů energií a médií. Sepsali jsme pro vás několik praktických pravidel pro projektování, montáž a uvádění do provozu systémů, které sběrnici M-Bus využívají. První dvě části se týkaly základů a převodníků. Do třetice jsme se věnovali M-Bus v Merbon IDE.
Více než polovina projekčních společností v České republice využívá při práci na svých projektech proces BIM a další téměř pětina jej plánuje brzy implementovat. Jaké typy firem drží krok s digitalizací a jaké se s technologiemi budoucnosti teprve seznamují? Jaký vliv má na modernizaci teritoriální působnost společností a jak české projekční firmy vidí svoji budoucnost na trhu? To ukázal unikátní výzkum realizovaný v prvním čtvrtletí letošního roku. Seznamte se s jeho výsledky.
Generativní navrhování je revoluční technologie, bez které se už v blízké budoucnosti úspěšné firmy neobejdou. S jeho pomocí lidé spojují síly s umělou inteligencí a objevují nevídaná konstrukční řešení a šetří čas i peníze. Tento nastupující fenomén je hybatelem ekonomického růstu a svým uživatelům poskytuje náskok před konkurencí. Jak zvládnout první návrh pomocí generativního designu?
Když zajdete kdekoliv na světě do muzea, s největší pravděpodobností se budou tamní sbírky ohlížet do minulosti. V Dubaji se ale právě teď staví muzeum, kde tomu bude přesně naopak. Nové Muzeum budoucnosti má být inkubátorem nových nápadů a místem, kde se budou na odiv vystavovat inovace. Tuto ideu dokonale odráží i budova muzea.
Krabička, která se připevní na napájecí kabel, dokáže měřit spotřebu libovolného spotřebiče a na dálku ji odesílat prostřednictvím sítě internetu věcí (IoT). Tak funguje inteligentní sonda pro bezkontaktní indikaci aktivity spotřebičů a odběru energie, jež právě prochází poslední fází testování v terénu v rámci projektu Chytrá řešení pro Prahu.