Žijeme v době, kdy je stabilní a bezpečné připojení klíčové. A to kdekoliv. Například v místech opravovaných úseků dálnic i dalších komunikací je ale stále složité ho zajistit. Ať už pro videopřenosy z kamer či jiných datových zdrojů.
Recenzovaný V posledních letech se mnohé dříve nedostupné analytické metody a online analýzy stávají běžnou vodárenskou praxí. Navíc je tady prudký nástup umělé inteligence, který začíná ovlivňovat náš každodenní život. Jaké je ale využití technologií založených na umělé inteligenci ve vodárenství a jakým způsobem dokáží pracovat s velkým množstvím dat a co je to digitální dvojče? Technologie byla představena v rámci konference Pitná voda 2024 v Táboře.
Mezi nejčastější téma debat ve veřejném prostory patří bezesporu umělá inteligence (AI). Týká se to takřka všech oborů lidské činnosti, stavebnictví nevyjímaje. Firmy se připravují na její nástup, zkoumají, kde bude činnost AI přínosem a kde může být naopak nevítaným obávaným hostem. V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme zkoumali, jak se připravit na implementaci aktu o umělé inteligenci v souladu s novými právními požadavky.
Výběr správných produktů a řešení pro protipožární aplikace pro TZB instalace je pro mnoho profesionálů a dodavatelů těžkopádný proces. Zejména architekti, projektanti a inženýři často zjišťují, že tento úkol trvá déle, než je běžně dostupný čas. Není snadné prostudovat všechny schvalovací dokumenty, abyste specifikovali správné řešení a poskytli návod, které produkty použít v jaké kombinaci a jak je správně nainstalovat. Nový Hilti ETA Selektor požárních ucpávek nyní poskytuje skvělé řešení výše uvedených výzev, kde pomáhá výrazně snížit čas a náklady. Není to jen výběr produktu: je to řešení, které je o krok napřed. Realizátoři a projektanti mohou definovat konkrétní způsob těsnění kabelů nebo potrubí pro projekt a software dynamicky navrhuje schválená řešení pro stěny nebo stropy s požární odolností. Nový Hilti ETA Selektor je navíc vybaven projektovým panelem, který přehledně zobrazuje všechna vybraná řešení.
Odborný Příspěvek rozebírá využití „Hardware-in-the-Loop“ testbedů pro pokročilé odlaďování softwaru pro řízení systémů s tepelnými čerpadly. Uvádí důvody pro využití těchto testbedů, popisuje princip jejich řešení a ve stručnosti diskutuje architekturu. Prezentuje také několik příkladů dobré praxe ze zahraničí i z ČR.
Recenzovaný Snižování nákladů na energie je v současné době, ovlivněné skokovým růstem cen, velmi diskutovaným tématem. Jednou z možností je „útěk“ na spotové trhy, druhou, často volenou, pak instalace fotovoltaických elektráren na vodárenské objekty a přilehlé pozemky. Plné využití potenciálu těchto možností je ovšem vázáno na možnosti časového přesunu výroby a přepravy pitné vody. Vzhledem k těmto požadavkům se jako východisko jeví využití neuronových sítí pro predikce spotřeby vody a optimalizačních algoritmů v rámci SCADA systémů.
Praktické ukázky využití AI v podnicích, konzultační zóny a workshopy, na nichž si mohli zájemci vyzkoušet AI nástroje, nabídla konference Hospodářské komory a České asociace umělé inteligence. Týkala se takřka všech oborů, stavebnictví nevyjímaje, a ukázala možnosti oborové spolupráce. Nabízíme krátkou rekapitulaci.
Na letošním veletrhu Intersolar Europe, který se konal od 19. do 21. června v Mnichově, společnost Fronius opět ukázala, proč je tento rakouský solární průkopník nedílnou součástí odvětví. Výzvou „Meet the Solutions“ pozval poskytovatel řešení ke svému stánku dlouhodobé partnery, tisk a všechny zájemce o obnovitelné zdroje energie a představil nové produkty a řešení, aby se 24 hodin slunce stalo realitou.
VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní vědecko-výzkumný projekt simulace a optimalizace provozu úpraven vody, jehož cílem bylo vyvinout virtuální dvojče úpravny vody a otestovat jeho využitelnost v praxi. Na projektu spolupracoval s Vysokou školou chemicko-technologickou, Ústavem pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, Mezinárodním bezpečnostním institutem a městem Železná Ruda.
Recenzovaný Na konferenci Voda Zlín se autor článku zabýval majetkovou evidencí vodovodů se zaměřením na infrastrukturní majetek. Představil budování informačního systému postupným plněním a kontrolami dat a přidáváním nové funkčnosti spolu s nově se objevujícími potřebami. Podrobnou majetkovou evidenci pak použil jako základ nejen pro podávání hlášení státu, ale i jako základ pro hodnocení stavu dané infrastruktury, pro plánování její obnovy a údržby. Podrobná majetková evidence slouží jako základ všech ostatních agend, pomáhá při hledání úspor finančních prostředků při posuzování životního cyklu jednotlivých prvků infrastruktury, uživateli zajišťuje rychlou a přehlednou dostupnost potřebných dat, návaznost na ostatní informační systémy, zejména GIS snižuje množství manuální práce a zajišťuje aktuálnost dat. Jednotlivé části infrastruktury a i napojené činnosti mohou být plně geolokovány.
Recenzovaný Článek z velké části kopíruje čtvrtou kapitolu knihy Správa dopravní infrastruktury v souvislostech, kterou nedávno vydala VŠLG o.p.s. v Přerově. Celá kniha pak unikátním způsobem zachycuje vazby mezi výstavbou dopravní infrastruktury, její správou a dopravním provozem. Všechny zmiňované pilíře knihy jsou popisovány v ekonomickém kontextu se zaměřením na mnohé informační souvislosti.
Kompaktní ultrazvukové vodoměry Kamstrup jsou výkonné, přesné a vykazují vysokou spolehlivost. Vodoměry nabízí i velké množství dalších dat, která je možné využít pro správu vodárenských sítí. Mnoho dat ovšem samo o sobě řešením není. Tím je až jejich další zpracování. Dovolte nám tedy představit modul Water Intelligence, který s těmito daty pracuje.