Vyfotit, změřit, odhadnout: drony ve stavebnictví a znalectví
Zdroj: G4D, s.r.o. – komplexní služby sběru a zpracování 3D dat s využitím nejmodernějších metod 3D laserového skenování a letecké bezpilotní fotogrammetrie, www.g4d.cz
Drony se v posledních pár letech přesunuly mezi profesionálního nástroje, které při své práci úspěšně používají fotografové, policisté, vojáci, ale také stavební inženýři, developeři, realitní kanceláře nebo znalci.
Jako jedni z prvních objevili výhody dronů pracovníci realitních kanceláří
Mít v inzerátu detailní fotografie všech pokojů už přestalo dostačovat. Kdo se chce odlišit, musí použít dron a vyfotit prodávanou nemovitost takříkajíc z nadhledu. Video širšího okolí je samozřejmě vítáno, takže potenciální nový majitel může mít dopředu perfektní přehled, jak by vypadal jeho život v novém domě.
Fotoaparát či kamera zavěšený na dron ovšem nemusí sloužit jen k prodeji nemovitostí. Díky svým relativně malým rozměrům, dobrým manévrovacím schopnostem a možnosti létat jsou samozřejmě drony ideálním pomocníkem při prohlížení jinak těžko dostupných stavebních konstrukcí. Stavební inženýři tak drony s úspěchem využívají ke kontrolám stavu mostních konstrukcí, k rychlému přehlédnutí stavu střešní krytiny, nebo kontrole jiných míst.
Dron může nést i termokameru nebo detektory
Jedním z nejčastějších vylepšení je doplnění o termokameru, což rázem umožní sledovat kvalitu tepelné izolace budov a odhalovat nechtěné úniky tepla. Pro speciální případy si samozřejmě můžete doplnit dron třeba o detektor úniku zemního plynu, detektor kouře nebo třeba detektor ionizujícího záření; v běžné praxi ale s klasickou a termo kamerou nejspíš vystačíte.
Drony pro sledování průběhu stavby
Stavební profesionálové se při využívání dronů nemusí omezovat na kontrolu stávajících budov, mohou je s úspěchem využít i při stavbě nových. Asi nejjednodušší využití, které napadne každého, je sledování a dokumentace průběhu stavby. Dron může pozorovat, jak stavba postupuje, jak na sebe navazují jednotlivé technologické postupy a plnit tak do jisté míry funkci jakéhosi stavebního deníku. Pokud ho necháte vznášet v dostatečné výšce nad zemským povrchem, pohodlně zabere jedním snímkem celé staveniště i u rozsáhlejších projektů.
Pravidelným vytvářením fotografií stejné scény ze stejného místa, čehož snadno dosáhnete díky vestavěnému přijímači GPS, jímž jsou drony vybaveny, můžete získat impresivní časosběrné video. To ve výsledku shrne celý průběh stavby v několika minutách a lze ho opět využít k marketingovým účelům.
Zdroj: G4D, s.r.o. – komplexní služby sběru a zpracování 3D dat s využitím nejmodernějších metod 3D laserového skenování a letecké bezpilotní fotogrammetrie, www.g4d.cz
Měření na centimetry, data pro stavebníky, katastrální úřady a znalce
Další možnou výbavou dronů jsou moduly RTK (Real-Time Kinematic) umožňující přesné měření. Díky nim můžete z dronu získat detailní fotomapu stavebních ploch změřenou s centimetrovou přesností. A nemusí zůstat jen u měření staveniště. Obor zvaný fotogrammetrie se zabývá vytvářením přesných 3D modelů staveb z fotografií pořízených dronem.
Dron vám tak zajistí dokonalou dokumentaci, kterou můžete porovnat s původními či existujícími plány. Toho využívají nejen aktuální stavebníci, ale také katastrální úřady při kontrole existujících map. Od měření je už jen malý krok k výpočtům. Při využívání dronů lze získat přesný výpočet objemů přesunuté zeminy a kontrolovat tak práci stavebních strojů.
Všechny výše uvedené možnosti dronů mohou využít také znalci v oboru stavebnictví. Dron jim důkladně proměří celou stavbu i s příslušejícími pozemky, vytvoří 3D model a spoustu detailních fotografií. Umožní snadnou kontrolu jinak těžko dostupných prostor, jako jsou střechy, nebo třeba prohlídku porostu, který se objevuje na pozemku. Znalci a znalkyně tak mají k dispozici dostatek vysoce aktuálních podkladů pro správné ocenění příslušné nemovitosti.