Základní informace v grafické a tabulkové podobě. Závazek České republiky pro podíl obnovitelných zdrojů v konečné spotřebě energie v roce 2020 a plánovaný průběh naplňování.
Německá společnost ROTEX uvedla v roce 2010 novinku - kompaktní tepelné čerpadlo, které nemá na trhu obdoby. Nejen že se jedná o TČ s plynulou regulací výkonu využívající špičkovou japonskou invertorovou technologií od společnosti Daikin, ale jedná se současně o kompletní otopný systém, který umožňuje kombinovat různé zdroje tepla.
Česká republika se v rámci jednání o vstupu do Evropské unie zavázala zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na 8 % do roku 2010. V pravidelných ročních Zprávách o plnění indikativního cíle výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bylo až do konce roku 2009 uváděno, že splnění cíle není reálné. Cíl byl podle předpokladu v roce 2010 splněn, dokonce byl překonán o 0,3 %.
Země má v hloubce jednoho kilometru teplotu od 35 do 45 °C. Tato teplota pochází podle názoru expertů zaprvé ještě z doby vzniku Země, když byla naše planeta ještě obrovskou žhavou koulí, zadruhé z procesů radioaktivního rozpadu ve vrstvách zemské kůry, které plynule vytvářejí teplo už po miliony let. Teplo ze zemního masivu, podzemní vody i vzduchu je zdrojem energie získávané tepelnými čerpadly.
Příspěvek se zabývá simulací modelového případu zemního rýhového kolektoru sloužícího jako zdroj tepla a chladu pro reversní tepelné čerpadlo kterým je následně vytápěn a chlazen menší rodinný dům. Cílem simulace bylo co možná nejvěrněji nasimulovat teplotní poměry v zemině kolem kolektoru ve vazbě na velmi podrobné a co nejpřesnější potřeby tepla a chladu vybraného rodinného domu.
Národní akční plán České republiky pro energii z obnovitelných zdrojů (dále jen "akční plán"), který byl dne 25. srpna 2010 schválen českou vládou není dostatečným naplněním požadavků směrnice 2009/28/ES. Kombinace akčního plánu a vládního návrhu velké novely zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie může paradoxně vést k útlumu tohoto sektoru.
V předmluvě k promítání filmu jeho autor Carl A. Fechner uvedl, že řadu let natáčel filmy s ekologickou tematikou pro různé evropské televize. Když se zabýval ekologií, došel logicky k závěru, že je třeba se věnovat energetice. Konečný impuls pro natočení tohoto filmu přišel, když Hermann Scheer vydal svou knihu Energetická soběstačnost.
Geotermální energie je nejstarší energií na naší planetě. Vzniká v zemském jádru rozpadem radioaktivních látek a působením slapových sil. Jejími viditelnými projevy jsou erupce sopek a gejzírů, horké prameny či parní výrony. Lidstvo tuto energii využívá k vytápění nebo pro výrobu elektřiny v geotermálních elektrárnách. Můžeme ji využívat nezávisle na počasí a ročním období.
Už Vás nebaví neustálé přikládání nebo vysoké platby za plyn a elektřinu? Je nejvyšší čas na změnu. Moderní kvalitní tepelná čerpadla s invertorem jsou zajisté v dnešní době chytrou volbou a zajímavou alternativou k uvedeným zastaralým metodám vytápění. Vždyť šetří zhruba 70 % nákladů na vytápění a návratnost investice je zpravidla 3-7 let.
Řada vlastníků rodinných domů se poohlíží po alternativních zdrojích energie. Ty jsou v koncepci Čistá energie GIACOMINI zastoupeny ohřevem vody a vytápěním solárními kolektory, tepelnými čerpadly, vodíkovým kotlem H2ydroGEM®. Systém využívá i nízkoteplotní zdroje energie - podlahové topení, stropní topení, stěnové vytápění - systém giacoklima®.
V současné době se zemské teplo – geotermální energie stává jedním z nejatraktivnějších zdrojů obnovitelné alternativní energie. Označení obnovitelná energie je používáno v souladu se současnou terminologií v resortu Ministerstva životního prostředí. Jde o „trvalý“ tok geotermálního tepla z hloubky naší Země prakticky od jejího vzniku.