Na úsporné projekty a šetrné vytápění čeká v příštím období více než 35 miliard korun! Soutěž o evropské peníze ale již začala. Česká republika se chystá "zateplovat". Tento pojem byl u nás 20 let tabu. Kam se zaměřit? Jakou volit strategii?
Druhá část rozhovoru s ředitelem odboru ekologické energetiky MPO Ing. Ladislavem Pazderou se týká také velmi aktuálního tématu. Totiž dotační politiky MPO v rámci oblastí úspor energie a obnovitelných zdrojů. Úvodem jsme zaznamenali jeho názor k tématu změn klimatu a jeho prezentace veřejnosti.
Následující článek slouží jako popis kombinovaného zdroje tepla - v tomto případě funkčního propojení kogenerační jednotky a tepelného čerpadla, který umožňuje v topném systému zpětné využití tepla odpadní vody. Článek je doplněním I. dílu článku Ekonomické úspory - Energie budoucnosti (I).
Horniny svrchní části zemské kůry představují významný tepelný akumulátor slunečního záření. Podle Oklahoma State University činí podíl slunečního záření na akumulaci tepla v podpovrchových horninách 97 - 98%, zbytek připadá na vnitřní zdroje Země. Horninovými zdroji tepla se zabývá následující díl seriálu.
Účinnost výroby tepla pomocí tepelného čerpadla udává jeho tzv. topný faktor (Coefficient Of Performance). O něm bylo na tomto portále řečeno již mnohé, vzpomeňme na úspěšný seriál "Jak je to vlastně s topným faktorem?", přesto ho nelze ani v tomto seriálu opomenout.
Recenzovaný Nový seriál o tepelných čerpadlech přináší ve svém úvodu ucelený pohled na problematiku u nás již obecně známou a popsanou. Ve své druhé části je pak zaměřen na méně publikované dimenzování vrtů do horninového masívu. Tématem prvního dílu je základní otázka - Proč vytápět pomocí tepelných čerpadel?
Během roku 2005 vypracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu první unikátní statistiky o využívání základních obnovitelných zdrojů energie v naší republice. Následující článek je průvodcem k těmto statistikám, které jsou ke stažení v oboru Obnovitelná energie - Dokumenty.
Schválení zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů včetně změn některých zákonů je jedním z nejdůležitějších kroků k ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje nejen u nás. Co nám říká, co garantuje a co s jeho platností vlastně může investor nebo chce celá naše společnost dosáhnout?