V posledním roce došlo ke změnám a kapacita větrné i solární energie ve střední a východní Evropě vzrostla přibližně o 28 %, což je víc než ve zbytku EU, kde činil nárůst jen 15 %.
Podle průzkumu společnosti Raiffeisen – Leasing si fotovoltaiku nově plánuje pořídit přes 40 procent firem a 27 procent z těch, které ji už mají, ji chce ještě rozšířit. Jako hlavní účel firmy uvádějí pokrytí vlastní spotřeby (77 procent), prodej přebytků do sítě (31 procent) a nabíjení elektromobilů (15 procent). Více než polovina respondentů by fotovoltaiku financovala z vlastních zdrojů v kombinaci s dotací, třetina by volila cestu úvěru s dotací, 13 procent chce využít výhradně vlastní zdroje.
Čekáte na schválení žádosti o připojení fotovoltaické elektrárny k distribuční soustavě, dokud nedojde k posílení její kapacity, a tudíž do ní nesmíte posílat žádné přetoky? Nebo si jen přejete tyto přebytky energie účelněji využívat? Pak si nechte zpracovat odborný návrh, v němž budou zohledněny dva základní faktory: optimální dimenzování výkonu fotovoltaické elektrárny a efektivní nakládání s jejími energetickými přebytky. Ty totiž můžete ukládat do baterií či akumulační nádrže, ohřívat s nimi vodu nebo je využít k provozu tepelného čerpadla. Společnost DZ Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody, a její fotovoltaická divize DZD Solar popisují možné varianty akumulace přebytků energie do vody pomocí bojleru, elektrického topného tělesa nebo inovativního hybridního solárního úložiště.
Novela energetického zákona umožnila instalovat bez licence domácí fotovoltaiku až do výkonu 50 kWp. Distribuce však na připojení takto velké elektrárny často není připravená a nemusí takto velkou fotovoltaiku připojit k síti. Co v takovém případě může investor dělat? Podívejte se na rozhovor s Petrem Částkem, členem představenstva Columbus Energy.
Obliba solárních panelů v Česku stále roste, na našem území z nich čerpá energii přes 40 tisíc domácností. Pokud se lidé rozhodnou pro fotovoltaickou elektrárnu jako zdroj obnovitelné energie, mají v zásadě dvě možnosti – využít služeb certifikované montážní firmy nebo si postavit systém sami. Právě k tomuto řešení řada uživatelů sahá, aby proces montáže uspíšila. Jaké dovednosti jsou pro to potřeba? Kolik instalací svépomocí může člověk ušetřit? A nejedná se v takovém případě o příliš velký risk? Odpovědi na tyto otázky nabízí následující článek.
Společným znakem vystavovatelů na největším evropském stavebním veletrhu BAU 2023 v Mnichově byl kromě prvotřídního zpracování sortimentu a příkladné prezentace na výstavní ploše důraz na kvalitní vnitřní prostředí při použití jejich produktů a u velkých korporátů snižování uhlíkové stopy. Na výstavišti jsme s kamerou strávili téměř dva dny. Podívejte se na naši videoreportáž.
Nenechte si ujít první Wienerberger fórum roku 2023, které se bude konat 18. května ve virtuálním prostoru World of Wienerberger. Přední odborníci z oblasti stavebnictví a energetiky představí moderní pojetí fotovoltaiky v Česku a nastíní možnosti její skutečné návratnosti či svépomocné instalace panelů do střešní krytiny. Zájemci se ale mohou těšit i na tipy, jak navrhovat energeticky úspornější stropní konstrukce a jejich napojení na příčky, a dozví se, jak jim při navrhování šikmé střechy může pomoci vhodný software.
Solární boom ČR neopouští a každým dnem přibývají v českých domácnostech nové a nové fotovoltaické elektrárny (FVE). Poskytovatelé solárních řešení se předhánějí v nabídce panelů a baterií, ale často z konverzace ohledně kvality a bezpečnosti vypadává téma elektroinstalace. Proč je důležité mít ve FVE kvalitní jističe, svodiče nebo rozvaděče? Jaký vliv mají tyto (často) opomíjené komponenty na bezpečnost a spolehlivost FVE, do kterých aktuálně investují tisíce českých domácností?
Pravidelný držitel ocenění Top Brand PV Inverters, společnost Growatt, navyšuje výrobu fotovoltaických střídačů i baterií. Rostoucí poptávka, kterou odstartoval loňský rok, zůstává nadále vysoká i na českém trhu. Brněnská společnost SOLSOL, která je exkluzivním dodavatelem technologií Growatt pro ČR, proto posílila skladové zásoby.
Vyjádření Luboše Vrbaty, vedoucího DZD Solar (fotovoltaické divize společnosti DZ Dražice, největšího českého výrobce ohřívačů vody a výhradního dovozce tepelných čerpadel NIBE; ta má za sebou od minulého léta realizaci více než 2 000 fotovoltaických elektráren) k aktuálnímu vývoji tuzemského trhu sfotovoltaikou.
Program Nová zelená úsporám light od května 2023 nabídne dotaci až 90 000 korun na fotovoltaický nebo fototermický ohřev vody. Program je určen nízkopříjmovým domácnostem, kam patří zejména senioři a domácnosti pobírající příspěvek na bydlení. Podle počtu osob mohou domácnosti ušetřit až 10 000 korun ročně.
Společnost EG.D na svém distribučním území od roku 2018 připojila přes 18 500 obnovitelných zdrojů, z toho 1 500 elektráren v minulém roce. EG.D tak reaguje na obrovský zájem a zavádí a plánuje řadu opatření, která umožní i do budoucna obnovitelné zdroje připojovat a zároveň zajišťovat bezpečnou dodávku elektřiny. Jedním z takových kroků je i mapa, která ukáže lokality, kde je možné přetokovou fotovoltaickou elektrárnu připojit.
V dotačních programech Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light nastanou v roce 2023 změny. Zjednoduší se administrace, přibydou podporovaná opatření. Jak se vyznat ve změnách, jež byly avizovány na konci března, jsme se v exkluzivním rozhovoru zeptali Petra Valdmana, ředitele Státního fondu životního prostředí.