TZB-info doporučuje Při cenách 10 000 a více korun za elektřinu ze sítě může znamenat každá megawatthodina z vlastní fotovoltaiky pro zákazníka buď přímou úsporu 10 000 korun, nebo významnou slevu na nákup elektřiny.
Vysoké ceny energií výrazně hýbou i se snahami o úspory u vlastníků jednotek v bytových domech. Nejčastěji se uchylují k rekonstrukcím centrálních kotelen, u nichž při zohlednění cen plynu klesá návratnost i pod pouhé dva roky. Roste také poptávka po fotovoltaice, která zpravidla přináší elektřinu zdarma do společných prostor v objektu. SVJ se také častěji kloní ke slučování elektroměrů přinášejícím úspory z hlediska plateb za připojení k síti.
Společnost V-systém elektro s.r.o., která se specializuje na udržitelná řešení v nízkoenergetických stavbách, se od 1. července letošního roku stala součástí Skupiny Saint-Gobain, lídra na globálním trhu stavebních materiálů. Skupina si od akvizice slibuje zejména rozšíření svého stávajícího portfolia o nová řešení, která zapadají do její dlouhodobé vize udržitelného stavebnictví. Pro V-systém elektro spojení představuje příležitost dalšího rozvoje a růstu v nadnárodním měřítku.
Z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří Česká republika i Slovensko na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je však podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. V tomto ohledu se Česko a Slovensko mohou pochlubit hned několika významnými projekty.
Poptávka po fotovoltaice bude růst i v dalších letech, v kombinaci s tepelným čerpadlem po ní budou sahat především uživatelé novostaveb či nízkoenergetických domů. Soláry by měly těžit i ze zvýšení limitů na malé výrobny elektřiny či z plánů Evropské unie na povinnou instalaci fotovoltaiky na veřejné budovy od roku 2026. Úzkým hrdlem vysoké poptávky bude zřejmě i nadále segment výrobců fotovoltaiky, i proto nelze do budoucna u tohoto řešení očekávat pokles cen. Ve svém komentáři nastiňuje další vývoj nejen na českém trhu Petr Šikula ze společnosti Enbra.
Obcím se naskytla nová příležitost, jak snížit svou závislost na dodávkách energie. Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR otevřelo v Modernizačním fondu dvě nové výzvy s alokací čtyři miliardy korun. Obce tak mohou čerpat dotace na individuální i sdružené projekty fotovoltaických elektráren.
Sotva bychom pohledali Čecha, který v současné době neřeší stoupající ceny energií. O tom, že se jedná o palčivé téma, svědčí enormní zájem o výrobu energie a tepla z obnovitelných zdrojů. K těm nejžádanějším patří fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla. Jak si pořídit nezávislý zdroj energie a nevydat se ze všech financí?
Fotovoltaika zažívá v Česku nebývalý boom. V minulém roce bylo podle Solární asociace instalováno celkem 62 megawattů nových fotovoltaických elektráren, což je o 20,6 procenta více než o rok dříve. Největší měrou se na tomto nárůstu podílely drobné střešní instalace na rodinných domech. Soukromníky ke koupi panelů motivuje například zvyšující se cena energií či snaha zajistit si energetickou soběstačnost. V souvislosti s rozvojem chytrých sítí budou navíc drobní výrobci moci přeprodávat energii do sítě, a částečně tak investici do fotovoltaiky zhodnotit.
Střechu Majalandu, největšího krytého zábavního parku v Česku, pokrylo více než 1 100 solárních panelů. Ty díky celkovému výkonu 500 kW vyrobí 70 procent veškeré v parku spotřebované energie. Díky celkové investici přesahující 11 milionů korun nebude nutné z veřejné sítě odebírat energii, na jejíž výrobu by bylo v běžné uhelné elektrárně spáleno 120 tun uhlí. V následujících 12 měsících se velikost solární elektrárny na střechách celého areálu téměř ztrojnásobí.
Ceny energií, které vystřelily do astronomických výšin, zapříčinily nebývalý zájem o alespoň částečnou energetickou soběstačnost. První v řadě je fotovoltaika, ale velmi často také v kombinaci s tepelným čerpadlem. V době, kdy jsou nejisté dodávky plynu a absence pelet na trhu, se kombinace právě fotovoltaiky a tepelného čerpadla jeví jako ideální.
Plánujete si pořídit vlastní fotovoltaiku? Připravte se, že si na ni počkáte. Přinejmenším řadu měsíců, dost možná i rok. Poptávka výrazně převyšuje nabídku a zejména bateriová úložiště jsou nyní nedostatkovým zbožím. Jak ale dokazují statistiky instalační společnosti S-Power Energies, která je na českém trhu dlouhodobým lídrem, zájem domácností i firem o vlastní zdroje nepolevuje ani navzdory náročnějším podmínkám.
Recenzovaný Jaderná elektrárna je výkonný a stabilní zdroj elektřiny. Nahradit něco takového v plném rozsahu fotovoltaikou není jednoduché. Spočítali jsme, kolik by bylo potřeba panelů, akumulátorů a kolik by to celé stálo. Výpočet v článku je interaktivní a jednotlivé parametry výpočtu lze upravovat.
Razantní zdražování elektřiny a plynu se stalo celospolečenským tématem, protože trápí většinu českých domácností – a konec růstu cen je zatím v nedohlednu. Mnozí vlastníci rodinných domů proto zvažují možnost využití obnovitelných zdrojů energie, jako jsou tepelná čerpadla nebo fotovoltaické systémy.