Nová směrnice o čištění městských odpadních vod nastaví nové povinnosti. Např. čtvrtý stupeň povinného čištění pro velká města. Má vodu zbavit látek, které se dostávají do odpadní vody z farmaceutického nebo kosmetického průmyslu.
Zástupci Evropské výkonné agentury CINEA v září navštívili klíčové stavby projektu ACON. Ocenili nově vznikající transformovnu 110/22kV v Brně i pokrok na výstavbě distribuční linky, která propojuje slovenské rozvodny Borský Svätý Jur a Holíč. V uplynulém měsíci se představitelé projektu ACON rovněž zúčastnili mezinárodního summitu Smart Grid PCI v Budapešti.
Mezi nejčastější téma debat ve veřejném prostory patří bezesporu umělá inteligence (AI). Týká se to takřka všech oborů lidské činnosti, stavebnictví nevyjímaje. Firmy se připravují na její nástup, zkoumají, kde bude činnost AI přínosem a kde může být naopak nevítaným obávaným hostem. V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme zkoumali, jak se připravit na implementaci aktu o umělé inteligenci v souladu s novými právními požadavky.
Evropská komise zveřejnila plán implementace nového CPR (Evropské nařízení o stavebních výrobcích). V současné době dokončuje právnicko-lingvistickou revizi a konečné znění se objeví v Úředním věstníku EU koncem září tohoto roku. V platnost by mohlo vstoupit v listopadu. Nabízíme krátkou rekapitulaci.
Veřejný ochránce práv v minulých letech kritizoval fakt, že do českého právního řádu nebyla řádně transponována směrnice 2002/49/ES o hodnocení a řízení hluku, která si klade za cíl definovat společný přístup států Evropské unie k prevenci a omezení škodlivých či obtěžujících účinků hluku ve venkovním prostředí. Kritizovány byly i další nedostatky. Jak vypadá situace v současné době a jaké jsou nyní možnosti měření hluku?
Jak zajistit, aby nově postavený dům nespadl? Aby plochá střecha domu unesla fotovoltaiku i v případě, že napadne sníh? Nikdo z nás nechce bydlet či pracovat v budově, jejíž stavební konstrukce není bezpečná. Stejně tak si chceme být jisti, když vjíždíme nebo vcházíme na most, že nás jeho nosná konstrukce udrží. Pravidla pro navrhování stavebních konstrukcí a požadavky na jejich bezpečnost a trvanlivost byla sjednocena na evropské úrovni v podobě tak zvaných Eurokódů. Od srpna začne Česká agentura pro standardizaci postupně vydávat jejich druhou generaci. Jedná se o několik souborů technických norem, které se zabývají navrhováním stavebních konstrukcí podle použitých materiálů a podle typu konstrukce. Taktéž popisují, jak stanovit jejich možné zatížení. Jedná se tedy o klíčové normy určené zejména pro projektanty.