V rámci nákladní přepravy má elektromobilita zatím množství bariér. U nabíjecích míst potřebují nákladní vozidla výkon i prostor. Porovnání kamionu na vodík a elektro se stávající dopravou najdete v článku.
Evropská komise zveřejnila plán implementace nového CPR (Evropské nařízení o stavebních výrobcích). V současné době dokončuje právnicko-lingvistickou revizi a konečné znění se objeví v Úředním věstníku EU koncem září tohoto roku. V platnost by mohlo vstoupit v listopadu. Nabízíme krátkou rekapitulaci.
Veřejný ochránce práv v minulých letech kritizoval fakt, že do českého právního řádu nebyla řádně transponována směrnice 2002/49/ES o hodnocení a řízení hluku, která si klade za cíl definovat společný přístup států Evropské unie k prevenci a omezení škodlivých či obtěžujících účinků hluku ve venkovním prostředí. Kritizovány byly i další nedostatky. Jak vypadá situace v současné době a jaké jsou nyní možnosti měření hluku?
Jak zajistit, aby nově postavený dům nespadl? Aby plochá střecha domu unesla fotovoltaiku i v případě, že napadne sníh? Nikdo z nás nechce bydlet či pracovat v budově, jejíž stavební konstrukce není bezpečná. Stejně tak si chceme být jisti, když vjíždíme nebo vcházíme na most, že nás jeho nosná konstrukce udrží. Pravidla pro navrhování stavebních konstrukcí a požadavky na jejich bezpečnost a trvanlivost byla sjednocena na evropské úrovni v podobě tak zvaných Eurokódů. Od srpna začne Česká agentura pro standardizaci postupně vydávat jejich druhou generaci. Jedná se o několik souborů technických norem, které se zabývají navrhováním stavebních konstrukcí podle použitých materiálů a podle typu konstrukce. Taktéž popisují, jak stanovit jejich možné zatížení. Jedná se tedy o klíčové normy určené zejména pro projektanty.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) oznámilo zahájení první aukce zaměřené na podporu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET). Tato aukce představuje významný impulz pro rozvoj vysokoúčinných plynových kogenerací, které nahradí výrobu elektřiny a tepla z uhlí a budou sloužit jako flexibilní záloha k proměnlivé výrobě elektřiny z OZE.
V Grécku, Taliansku, Portugalsku, Španielsku a na Slovensku beží 9 letných akadémií odborného vzdelávania, ktoré umožnia mladým ženám preskúmať vzrušujúci svet vedy, techniky, inžinierstva a matematiky (STEM) so zameraním na udržateľnú energiu a uvažovať o kariére v týchto životne dôležitých oblastiach.
Užitečné informace ve vztahu k základnímu požadavku na stavby, jímž je ochrana proti hluku a dosahování akustického komfortu; prezentace poznatků z monitorování hluku, včetně návrhů řešení prostorové a stavební akustiky. To jsou pouze střípky z letošní konference nazvané Akustika ve stavební praxi. Nabízíme malé ohlédnutí.
Projekt Gabreta, jednu z největších akcí na propojení elektroenergetických soustav v rámci Evropské unie, zahájily v polovině dubna český distributor EG.D a německý Bayernwerk, oba patřící do skupiny E.ON. Evropská unie projekt podpořila dotací 100 milionů eur. Každá z distribučních společností se na Gabretě bude podílet dalšími 50 miliony eur. Celkově tak poputuje během pěti let do modernizace a smartifikace sítí na obou stranách hranic 200 milionů eur. Na rozvoj české distribuční sítě je alokováno zhruba 90 milionů eur, zbytek pak půjde na realizaci projektu v Německu. Výraz Gabreta je staré keltské označení regionu Šumavy, a právě sem bude směřovat výrazná část investic.
Mezi českým Hodonínem a slovenským Holíčem vzniká nové 22kV propojení elektrických distribučních soustav. Investice se realizuje v rámci přeshraničního projektu ACON, jehož cílem je zajištění bezpečných a spolehlivých dodávek energie příhraničním oblastem. V okolí měst bylo vybudováno 122 moderních distribučních trafostanic s inteligentními prvky a desítky kilometrů nových optických linek.