Využití nanotechnologií v architektuře a stavebnictví je téma dalšího ze série článků , které připravujeme společně s Českou komorou lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) vždy s připomínkou základních směrnic a evropských norem.
Recenzovaný Nové Eurokódy pro zásady navrhování a zatížení jsou téměř dokončeny a probíhají závěrečné fáze jejich drobných úprav v rámci pracovních skupin technických subkomisí SC1 a SC10. Jejich národní disponibilita pro překlady a zpracování národních příloh je plánovaná v rozmezí let 2023 až 2025, konečné zavedení a zrušení současných Eurokódů na r. 2028. Pro operativní zavedení nové generace Eurokódů bude tedy zanedlouho potřebné zpracovat nové národní přílohy a optimálně nastavit hodnoty národně stanovených parametrů včetně kalibrací dílčích součinitelů pro zatížení a materiálové vlastnosti, aby byla zajištěna spolehlivost, bezpečnost a zároveň hospodárnost našich staveb. Znamená to využití potenciálu našich expertů a také nemalé finanční prostředky potřebné na národní zavedení nových Eurokódů a vydání nových příruček s praktickými aplikacemi.
Recenzovaný Aktuálním tématem jsou nově připravované normy, stávající a nové metodiky, změny návrhových postupů. Článek pojednává o nové metodice návrhu a posouzení mezního stavu protlačení deskových konstrukcí v připravované normě prEN 1992-1-1 [2]. Stávající metodika nevystihuje dostatečně přesně a s dostatečnou spolehlivostí chování deskových konstrukcí v okolí uložení na sloupech a na rozích a koncích stěn.
Vláda České republiky schválila na konci minulého roku návrh zákona o stavebních výrobcích a jejich použití do staveb. Měsíc před tím uspořádalo Německo v rámci svého předsednictví mezinárodní online konferenci Construction Products Fit for the Future ke stavebním výrobkům a budoucnosti evropského nařízení o stavebních výrobcích. Připomeňme si oba důležité akty.