V pátek 27. 11. proběhl seminář Hodnocení energetické náročnosti a evropské normy. V rámci tohoto semináře zazněla přednáška Jaapa Hogelinga, managing directora společnosti ISSO z Rotterdamu.
Takový je stěžejní dojem z konference Pasivní domy, která proběhla na konci října 2009 v Bratislavě. Tématem tiskové konference, pořádané během prvního dne jednání, bylo zejména vzdělávání nastupujících odborníků, jako nástroj k prosazování energeticky pasivní výstavby. Na otázky odpovídali prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc., prof. Dr. Wolfgang Feist a Ing. arch. Lorant Krajcsovics, PhD.
V předchozím díle byly popsány dvě možnosti přístupu k zateplení rodinného domu s využitím dotace z programu Zelená úsporám. Jednalo se o podmínky vypsané na samém počátku tohoto programu s úpravou z počátku června tohoto roku. Nyní si představíme, jakým způsobem bude ovlivněno hodnocení stejných rodinných domů, které byly použity jako příklad v předchozím díle, podle nových podmínek programu, které vešly v platnost 17.8.2009.
Zkušební metoda Blower-Door test slouží pro měření průvzdušnosti staveb a používá se také pro odhalování netěsností. Výsledkem měření je intenzita výměny vzduchu v interiéru při tlakovém rozdílu 50 Pa mezi interiérem a exteriérem. Článek upozorňuje na nevzduchotěsné detaily, které se na stavbách často vyskytují.
Tepelná čerpadla PZP, která společnost PZP KOMPLET ve spolupráci se svými obchodními a servisními partnery ročně instaluje v České republice, se dají počítat na stovky. Mezi nejčastější reference patří rodinné domy, ať už se jedná o novostavby, nízkoenergetické rodinné domy, reprezentativní rodinná sídla, nebo domy současné občanské zástavby.
V roce 2003 uvedla společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. na český trh nové cihelné bloky s označením SUPERTHERM STI, které umožňují výstavbu objektů bez zateplení a obvodové stěny domu splňují parametry na energeticky úsporný a nízkoenergetický standard. Tyto cihelné bloky mají nižší objemovou hmotnost, jiné tvarové uspořádání vnitřních žeber a dostatečnou pevnost, a proto se staly perlou mezi zdicími materiály.
Stavební systémy VELOX již několik desítek let znamenají stavbu nízkoenergetických domů, a takto je znám i v povědomí stavebníků v zemích své působnosti. Doba a vývoj jdou však kupředu, a stejně tak i VELOX přináší do oboru novinky z vývoje stavebních materiálů a izolací směřující k výstavbě pasivních domů, které jsou dnes populární a jejich výstavba je spojena s podporou státu. V roce 2007 jeden z našich Vážených zákazníků započal s přípravou stavby prvního pasivního domu ze systému VELOX v ČR.
S trendem nízkoenergetických a pasivních budov narůstá potřeba uvažovat o prostupu tepla mnohem přesněji. Zcela běžně se již do výpočtu zahrnuje detailní konstrukční řešení rámů a zasklení, včetně podrobností osazení okraje zasklívací jednotky a v rámci rámu i detailní řešení dutin a těsnicích prvků funkční spáry mezi rámem křídla a okna. To však reálně platí jen pro stanovení vlastností okna podle ČSN EN ISO 10077-1 [1] při jeho certifikaci autorizovanými osobami. A jak to vypadá v běžné praxi?
Dřevostavby obhájí dosavadní náskok jen díky dalšímu a systematickému zlepšování svých vlastností. S tím do určité míry souvisejí způsoby výpočtového posuzování stavebně-energetické kvality. Po energetických výpočtech se však chce v podstatě nemožné - měly by být současně výstižné i rychlé, zahrnovat veškeré energetické děje v budově a přitom být použitelné všemi.
S názvem energeticky pasivní dům (EPD) se dnes setkáváme na každém kroku. Kdo o tomto tématu nepíše, EPD neprojektuje nebo nestaví, není "IN". V praxi se však zoufalý majitel ptá, proč má v jarním období přehřátý objekt a nemůže si otevřít okno. Nefunguje mu ani přetlakové chlazení ve spojení s přímým zemním výměníkem. Někde se asi stala chyba...
Každý to máme nastaveno trochu jinak. Někdo potřebuje ke spokojenosti bludiště chodeb, hal a rozlehlých místností, pro jiného je důležitý útulný a teplý interiér, někdo preferuje hlavně kontakt se zahradou a okolní přírodou. Málokdo si ale uvědomuje, jak často a jak výrazně se naše potřeby ve vztahu k bydlení mění. A tak kolem nás stále přibývají dvougenerační vily, jejichž majitelé si dokonale naplánovali, kde bude za třicet let bydlet dcera s budoucím zeťákem.
Článek hodnotí stavby z hlediska dopadu na životní prostředí. Představuje exaktní metodu LCA (Life Cycle Assessment) nezávislou na deformovaných cenách energií, vyjadřující mimo souhrnné environmentální dopady výstavby také analýzu souhrnné energetické náročnosti spolu s celkovou bilancí svázaných energií a emisí CO2 pro výstavbu i provoz budov.
Získat osobní praktickou zkušenost s pasivním domem mohl u nás zatím jen málokdo, o to méně se daří tyto zkušenosti zprostředkovat široké veřejnosti. Zajímavým počinem v tomto směru je výstavba vzorového pasivního domu v Plzni Božkově, který má sloužit jako školicí a předváděcí centrum pro širokou veřejnost.