Na evropské půdě vzniká nová revize Směrnice o energetické náročnosti budov. Na její předmět a cíle jsme se přišli zeptat paní Nathalie Markové, vedoucí oddělení Hospodaření s energií na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR.
V úterý 24. října byl slavnostně ukončen projekt realizace energeticky úsporných opatření metodou EPC v pražské fakultní Thomayerově nemocnici. Zateplením obálky vybraných pavilonů nemocnice, výměnou osvětlení a regulací vytápění v místnostech dodavatel garantuje po dobu 5 let úsporu 7,1 milionu korun. Dodavatelem opatření, prováděných za plného provozu, bylo konsorcium společností ENESA z holdingu ČEZ ESCO a Metrostav. Roční výše úspor energie odpovídá 2 500 tunám CO2.
Prostorová akustika je jedním z parametrů kvalitního vnitřního prostředí staveb. Netýká se zdaleka jen koncertních sálů a kvality poslechu, ale posuzuje se v běžných prostorech kanceláří, budov občanské vybavenosti, ale také v domácnostech. O prostorové akustice jsme hovořili s Vojtěchem Zítkem, produktovým manažerem společnosti Rigips.
V programu Nová zelená úsporám se otevírá příjem žádostí o dotace 19. září v případě bytových domů a 26. září v případě rodinných domů, a to včetně podprogramu Oprav dům po babičce. Nová zelená úsporám Light, určená pro seniory, invalidní důchodce a osoby pobírající příspěvek na bydlení, běží beze změny kontinuálně od 9. ledna tohoto roku.
Zásah u hořícího elektromobilu v hromadných garážích v Praze na jaře letošního roku proběhl bez větších komplikací díky včasné detekci požáru elektrickou požární signalizací a napojením budovy na pult centralizované ochrany. Na co dalšího ale zásah ukázal? Jak by měly být garáže navrhovány? Na to jsme se ptali v rozhovoru s plk. Ing. Jiřím Hoškem, náměstkem ředitele HZS hl. m. Prahy.
Ohlášené změny v programu Nová zelená úsporám se týkají také podpory novostaveb s velmi nízkou energetickou náročností. Je to jedna z mála oblastí, kde se od září v případě rodinných domů podpora zúží, a to tak, že bude podporována jen energeticky nejúspornější varianta ze třech, které se podporovaly do konce června. Řada dílčích změn je ale v detailech.
Seznamte se s dobrovolnickým projektem výstavby střední školy v Zambii spolku Přátelé New Renato podporujícího projekty zambijské organizace New Renato. V těchto dnech začíná po dlouholetých přípravách výstavba areálu střední školy podle českého projektu ale s maximálním využitím lokálních zdrojů. Autorem návrhu školy a projektovým manažerem je Ing. Petr Čanda, který byl hostem ve studiu ESTAV.tv.
Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo detaily zářijových změn v programu Nová zelená úsporám a její varianty Light. Podpora bytových domů bude rozdělena na tři výzvy podle vlastníka domu. V programu budou zvýhodněny nízkopříjmové domácnosti. Zavede se podpora výměny starých plynových kotlů za tepelná čerpadla. Veškeré dotace Nová zelená úsporám budou nabízet bonifikaci 10 % pro znevýhodněné obce s rozšířenou působností (ORP). Pro získání dotace nebude třeba dokládat faktury.
Společným znakem vystavovatelů na největším evropském stavebním veletrhu BAU 2023 v Mnichově byl kromě prvotřídního zpracování sortimentu a příkladné prezentace na výstavní ploše důraz na kvalitní vnitřní prostředí při použití jejich produktů a u velkých korporátů snižování uhlíkové stopy. Na výstavišti jsme s kamerou strávili téměř dva dny. Podívejte se na naši videoreportáž.
V dotačních programech Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light nastanou v roce 2023 změny. Zjednoduší se administrace, přibydou podporovaná opatření. Jak se vyznat ve změnách, jež byly avizovány na konci března, jsme se v exkluzivním rozhovoru zeptali Petra Valdmana, ředitele Státního fondu životního prostředí.
Světový den vody se koná každoročně jako připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji. Tradice byla zahájena v roce 1993, kdy Valné shromáždění OSN vyhlásilo 22. březen Světovým dnem vody. V Praze se letos 22. března konalo slavnostní setkání vodohospodářů. Jaké jsou hlavní cíle v nakládání s dešťovou vodou, jak je jejich naplňování financováno a jaké jsou k dispozici dotace, jsme se zeptali přednášejících konference.
Pozvání do studia přijali prof. Jiří Máca, děkan Fakulty stavební ČVUT v Praze, a Dr. Jan Burjánek z Geofyzikálního ústavu AVČR. Ničivé zemětřesení v Turecku a v Sýrii vyvolává otázky, jak je možné, že při současné úrovni znalostí a technické vyspělosti má zemětřesení takové následky? Jaký je rozdíl mezi konstrukcemi, které neodolaly a které naopak vydržely jen s menšími následky? Jak mají být navrhovány konstrukce odolné proti zemětřesení? Poslechněte si podcast na portálu ESTAV.tv.
V dotačním programu Nová zelená úsporám se chystají výrazné změny. Připravuje se financování formou záloh, nebude nutné předkládat faktury. U některých opatření se zmírní kritéria, podpora projektu bude automaticky zahrnuta. Za stávajících podmínek půjde žádat do konce června. Nová etapa NZÚ bude spuštěna v září.
Ve středu byly vyhlášeny výsledky otevřené architektonické soutěže na návrh Českého pavilonu pro EXPO 2025 v Ósace. Vítěznému návrhu od Apropos Architects dominuje skleněná fasáda lemující hlavní konstrukci rampy ve tvaru spirály okolo multifunkčního auditoria. Sedmičlenná porota v čele s architektkou Evou Jiřičnou vybírala z 38 přihlášených projektů. Kancelář generálního komisaře české účasti na EXPO 2025 nyní zahájí s vybranými architektonickými studii jednání, ze kterého nejpozději do konce dubna vzejde multiobrový tým zajišťující projekt českého pavilonu.
Kvalita vnitřního prostředí a energetické úspory jsou cílem majitelů nejen nových rodinných domů a moderních bytů. Pokročilé subtilní systémy větrání s rekuperací najdou své místo i v rekonstruovaných bytech staré zástavby. Jeden z takových bytů jsme navštívili při montáži a předání větracího systému Zehnder.
V posledních letech hasiči zasahovali u 14, resp. 15 požárů fotovoltaiky ročně. Ve většině případů se jednalo o rodinné domy, kdy nejčastější příčinou byla technická závada. Požáry elektromobilů souvisí nejčastěji s koloběžkami a elektrokoly. Obvykle začínají hořet při dobíjení. Počet zásahů hasičů u osobních vozů s elektropohonem meziročně stoupá, ale jde zejména o dopravní nehody, nikoliv požár. Téma přednášel plk. Ing. Petr Ošlejšek, Ph.D., na konferenci Požární bezpečnost staveb 2022.
Nucené větrání s rekuperací se dnes zmiňuje zejména jako nástroj energetických úspor. Jde ale zejména o zařízení pro přísun čerstvého vzduchu do interiéru po celý rok, a to se zajištěním energetických úspor tzv. zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu, čili s rekuperací. Důvody, proč je třeba větrat, co obnáší montáž větrání do bytu nebo rodinného domu a jaké výhody to uživateli přinese, vysvětluje v podcastu Roman Šubrt ze společnosti Zehnder.
Doporučené zásady při projektování zděných domů ze systému HELUZ byly předmětem rozhovoru se statičkou společnosti, Ing. Zuzanou Hejlovou. Hovořili jsme o založení soklu obvodového zdiva a zajištění tuhosti bungalovů ve směru vodorovného zatížení. Jaké konstrukční možnosti existují a jaká nutná opatření je třeba dodržet, si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru.
TZB-info doporučuje Přinášíme Vám záznamy nejdůležitějších přednášek konference Požární bezpečnost staveb 2022, která se konala v září v Městské knihovně v Praze. Kromě bezpečnosti fotovoltaiky a baterií jsme hovořili o zkouškách požární odolnosti, autonomních hasicích dronech a rekonstrukcích Státní opery a Průmyslového paláce v Praze.