Stěžejní byla tradičně problematika spojená s úpravou parametrů vzduchu, ale i další aspekty, jak dochází k prolínání technických řešení při integrovaném projektování budov.
TZB-info, redakce
Absolvent Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze se zaměřením na silnoproudé aplikace. Od roku 1990 vedoucí odborný redaktor působící v oboru vytápění, větrání, přípravy teplé vody atp. Autor řady odborných a mnoha populárně technických článků.
Instalace lokální větrací jednotky je jednou z možností, jak dodatečně vyřešit problém s nedostatečnou výměnou vydýchaného vzduchu za čerstvý. Pokud je instalace prováděna v dřevostavbě, je nutné věnovat zvláštní pozornost výběru místa a rovněž dodržet potřebu zábrany proti pronikání vodních par do konstrukce stěny. V článku je popsán konkrétní příklad dodatečné instalace s cílem poukázat na kritická místa postupu.
K hodnocení energetických systémů budov je nutné volit vhodnou metodu. Čím modernější budova s nižším podílem tepla pro vytápění a s vyšším podílem využití OZE, tím více je nutný přesnější výpočet s kratším časovým krokem, hodinovým až v řádu minut. Jedině tak lze výsledky teoretických výpočtů přiblížit skutečnosti a dosáhnout souladu mezi slibovanými a skutečně dosaženými úsporami energií.
Recenzovaný Se záměnou nekondenzačního plynového kotle za kondenzační je spojena nutnost řešit odvod kondenzátu z kotle do kanalizace. U kotlů zejména v domácnostech je jako jednoduché může jevit zavedení kondenzátu do splachovací nádržky klozetu. V článku jsou rozebrány provozní a hygienické souvislosti. Závěr je, že bez dodatečné instalace speciální armatury – potrubního oddělovače do přívodu pitné vody ke splachovací nádržce – jde o řešení odporující současným předpisům a nelze je doporučit.
Pod hlavičkou Českého plynárenského svazu od září 2018 startuje dlouhodobá kampaň, jejímž cílem je ukázat, že zemní plyn patří ke zdrojům energií s nejmenším negativním vlivem na životní prostředí, že je pro vytápění komfortní, bezpečný a s dlouhodobou perspektivou. Součástí kampaně je i podpora využití stlačené CNG formy a zkapalněné LNG formy zemního plynu v dopravě.
Recenzovaný Článek předkládá základy návrhu výměníku tepla v soustavách s nízkoteplotními zdroji tepla. Především jde o základní fyzikální vlastnosti různých konstrukcí výměníků tepla, od kterých se odvíjí volba pro konkrétní případ. Zahrnut je i vliv vlastností různých nízkotuhnoucích teplonosných kapalin na účinnost přenosu tepla výměníkem, protože vlastnosti těchto kapalin se od vlastností vody významně liší.
Přehled údajů o prodejích zdrojů tepla v některých státech EU dokumentuje razantní přesun ke kondenznační technice, a to jak u plynových kotlů, tak olejových. Klesají prodeje kotlů na biomasu, naopak roste zájem o tepelná čerpadla. Rovněž zájem o tepelnou solární techniku neroste, i když po doslova tragických propadech v letech, kdy skončily masivní dotace, již nejde o pokles tak rapidní.
Od doby, kdy se otáčky čerpadla a tedy výtlačná výška a průtočné množství daly řídit jen energeticky neúspornou odporovou regulací hnacího elektromotoru nebo škrcením průtoku za čerpadlem, jsme se přesunuli do doby, kdy řídicí elektronika čerpadel nabízí více druhů provozních charakteristik. Od omezení na zvolenou maximální výtlačnou výšku až po charakteristiky založené na kvadratických matermatických vztazích vedoucích k co největšímu přiblížení provozní charakteristiky čerpadla charakteristice napojené teplovodní nebo chladicí soustavy.
V rámci nové výzvy MŽP "Ekoinovace" lze předkládát návrhy na pilotní projekty v rozsahu cca 200 tis. až 20 mil. Kč. V první vlně byl podpořen mj. projekt smart grid sítě tepla a elektrické energie, výroby a využití biometanu jako CNG pro dopravu nebo dodávaného do rozvodu zemního plynu. Příjem návrhů končí 30. 10. 2018
U výrobců působících v ČR vzrostl v roce 2017 prodej ocelových kotlů na pevná paliva na hodnotu 23491 kusů oproti roku 2016 s množstvím 21544. Meziroční vývoj u litinových kotlů je opačný, pokles ze 41869 na 37050 kusů. Mírně poklesl i prodej automatických kotlů na biomasu, a to ze 6351 na 5810 kusů. Prodej plynových kotlů těchto výrobců se drží mírně nad hranicí 32000, přičemž podíl kondenzačních kotlů se zvýšil na 24316 kusů. Tyto a další údaje jsou obsaženy v tabulkách zpracovaných APTT a uvedených v článku.
Vedoucí světový dodavatel tepelné techniky a souvisejících služeb ve zprávě o svých hospodářských výsledcích hovoří mimo jiné o trendech probíhajících v tepelné technice. Na trendy reaguje svými novými výrobky. Jde především o trend tzv. dekarbonizace, tedy snižování spalování uhlíkatých látek. S tím souvisí posilování nabídky tepelných čerpadel, elektrických ohřívačů vody aj.