První vlna kotlíkových dotací je prakticky ukončena. Podle sdělení MŽP bylo k únoru 2017 přijato 30450 žádostí, schváleno 24390 žádostí. V článku jsou dále uvedeny některé souvislosti vyplývající ze statistického zpracování údajů.
TZB-info, redakce
Absolvent Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze se zaměřením na silnoproudé aplikace. Od roku 1990 vedoucí odborný redaktor působící v oboru vytápění, větrání, přípravy teplé vody atp. Autor řady odborných a mnoha populárně technických článků.
Valná hromada Společenstva kominíků ČR potvrdila dosavadní trend, tedy zaměření na zvyšování odbornosti kominíků a její podporu systémem celoživotního vzdělávání. Velkou výzvou, na kterou se u státních orgánů stále těžko hledá odpověď, je způsob, jak aktivně zasáhnout proti těm kominíkům, kteří se opakovaně dopouští chyb. Tím škodí nejen zákazníkům, ale i pověsti řemesla.
Povinnost kontrol malých kotlů na pevná paliva v dvouroční lhůtě pokračuje i v roce 2017. Exploze poptávek na provedení kontroly koncem roku 2016 je sice již za námi, ale i nyní se může objevit problém. A to ten, kdy kontrolu provede fyzická osoba, která nebyla osobně proškolena a odvolává se na proškolení firmy. Tento postup je neplatný, hrozí za něj sankce.
Tradiční soutěž o prestižní cenu "Design Plus powered by ISH 2017" zvýrazňuje výrobky se silným vztahem k životnímu prostředí, s inovativním designem a funkcemi. Soutěž je součástí veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem, a tak každé dva roky ukazuje nejen designové speciality z oblasti koupelen, ale i technická řešení, která upoutala hodnotitelskou komisi. V článku je přehled oceněných výrobků.
Náklady za teplo a teplou vodu, které neodpovídají aktuálním možnostem, jsou velkým motivem ke změnám. A co když jde jen o dva domy, které mají společnou kotelnu? Jedná se o soustavu zásobování tepelnou energií? Je nutné na tento případ pohlížet stejně jako na soustavy zahrnující desítky objektů? Na konkrétní případ ve vztahu k Zákonu o ochraně ovzduší se pokouší odpověď tento článek.
Zjednodušení podmínek pro získání dotace na zateplení bytových objektů by nemělo generovat práci jen stavebním firmám, ale i firmám působím na poli regulací otopných soustav a řízeného větrání. Neboť bez přizpůsobení otopné soustavy na podmínky po zateplení nebude dosaženo očekávaných úspor energie a neřešení nuceného větrání bytů se negativně projeví větráním okny otevřenými, nebo zhoršením mikroklimatických podmínek v bytech.
Odpovědnost projektanta vůči investorovi (objednateli) může vzniknout i bez přímé smluvní vazby mezi nimi. Tuto možnost naznačuje informace uvedená v článku. Investor může mít možnost v přiměřené míře žádat nápravu chyb přímo na projektantovi, i když obecně se soudí, například v oblasti realizace otopných soustav v rodinných domech, že jediná možná cesta je od investora ke zhotoviteli a od zhotovitele k projektantovi.
Není to tak dávno, co ústředním, byť neoficiálním mottem pro firmy bylo mít aplikaci do smartphonu. Vedoucí hráči oboru se předháněli, kdo z nich má svou App lepší a ti, kdo ji neměli, mluvili o tom, že jde jen o hračku s krátkým životem, na kterou se vynakládají zbytečné náklady. A jaký je stav dnes?
Postřehy z návštěvy veletrhu stavebnictví a energetických úspor u našich jižních sousedů ukazují, že stále silnějším tématem je využití elektřiny vyrobené ekologicky šetrným způsobem, a to přednostně v místě její výroby s využitím akumulace a řízené distribuce k jednotlivým spotřebičům. Biomasa je stálicí na trhu zdrojů tepla, podobně i zemní plyn. Extralehký topný olej si v Rakousku drží svou pozici, ale objevují se náznaky, že by jeho tržní podíl mohl být omezen politicky.
Článek přibližuje strukturu průměrných cen tepelné energie, která je dodávána konečným spotřebitelům (do odběrného tepelného zařízení) v období 2006 až 2015, včetně předběžných cen tepelné energie k 1. 1. 2016 (tedy předpokládaných cen za rok 2016) ve vztahu k jednotlivým nákladům a lokalitám. V článku je ponecháno číslování grafů a tabulek z originálního podkladu ERÚ v zhledem k návaznosti na další dva články.
Věstník veřejný zakázek (VVZ) funguje podle nového zákona o zadávání veřejných zakázek od 7. 10. 2016. Přestože jde technicky o jiný systém, byl pro komfort uživatelů zachován shodný vzhled s předchozí verzí. Při přechodu na nový systém VVZ byla současně s úpravou způsobu uveřejňování v souvislosti s novou legislativou vylepšena funkce vyhledávání prostřednictvím CPV kódů, které jednoznačně definují předmět veřejné zakázky.
Energetický regulační úřad zpracoval přehled skutečných cen tepelné energie v oblasti držitelů licencí na výrobu a rozvod tepelné energie k 31. 12. 2015 a předběžných na rok 2016. Doplnil jej historickými daty od roku 2006, takže obsahují posledních deset let. V článku je ponecháno číslování grafů a tabulek z originálního podkladu ERÚ v zhledem k návaznosti na další dva články.