Společnost Saint-Gobain a Raiffeisen stavební spořitelna provedly na přelomu července a srpna ve spolupráci s agenturou STEM/MARK průzkum mezi českými domácnostmi. Z výsledků vyplývá, že pouze desetina respondentů je se svým bydlením spokojená.
Jsme přesvědčeni, že si nová sádrokartonová deska s názvem RED Piano díky svým výborným zvukovým vlastnostem rychle najde uplatnění všude tam, kde je a bude třeba vylepšit zvukovou izolaci místností nebo akustického prostoru. Navíc i cenově je velmi zajímavá a hospodárná. Jako bonus navíc nabízí ještě vylepšené protipožární vlastnosti.
Protože podlahy fermacell mají malou hmotnost, eliminují problémy se statikou, snadno lze s nimi splnit také současné požadavky na protipožární ochranu a akustickou i tepelnou izolaci. Dřevěné trámové stropy dosahují s podlahovým prvkem fermacell 2 E 31 v kombinaci s voštinovým systémem a pružným zavěšením vynikajících hodnot kročejové neprůzvučnosti – Ln,w=41dB!
S moderními možnostmi dřevěných konstrukcí lze rychle a úsporně realizovat stavby, které po architektonické, stavebně fyzikální a technické stránce splňují ty nejvyšší požadavky. Kromě nezpochybnitelných pozitiv musíme vědět i o problémech, k nimž vedou nedostatky v plánování a provádění a i neznalost důležitých stavebně konstrukčních souvislostí dřevostaveb.
Přestože každý z nás vnímá míru nepříjemného hluku subjektivně, umíme vždy ocenit, když se intenzita zvuků od sousedů sníží. Snadné a dostupné řešení přitom existuje. Akustiku starších panelových domů umí významně vylepšit nový obklad stěny na akustických profilech fermacell s vloženou akustickou izolací Ursa PURE 35, který je možno použít pro obklad stěn i stropů.
Akustický design přináší nový pohled na akustiku. Snaží se řešit hlukovou situaci v jakékoliv fázi stavby. Zaměřuje se na dispoziční uspořádání bytových jednotek vůči sobě, polohu místností v rámci jednoho domu či bytu, řeší otázky dodatečných instalací podhledů, předstěn a jiných akustických pohltivých prvků snižujících dobu dozvuku, dále řeší také nově či dodatečně instalované technologie.
Příspěvek se zabývá vzduchovou neprůzvučností stavebních prvků na bázi dřeva (příček, stropů, nosných konstrukcí aj.). Je provedeno srovnání jejich akustických vlastností s tradičními jednoduchými zděnými konstrukcemi. Stavební prvky na bázi dřeva mají zpravidla vícenásobný charakter, jejich neprůzvučnost je proto ovlivněna řadou akustických jevů.
V obývacím pokoji našich babiček se na podlaze téměř vždy nacházel tlustý koberec, před okny byly těžké závěsy a také nábytek byl většinou mohutně čalouněný. Všechny zmíněné prvky jsou velmi účinnými absorbéry na vyšších středních a vysokých kmitočtech. Oproti tomu je ideálem moderního interiéru stroze vybavený prostor s odrazivou podlahou.
Recenzovaný Množství developerských projektů poslední doby vzniká bez podrobného akustického posouzení, kdy projektant opomíná tuto důležitou oblast budoucího užívání objektu. Cílem českých architektů a projektantů by mělo být přiblížení se moderním zahraničním trendům a klást v administrativních a výrobních objektech větší důraz na akustický komfort a zajištění soukromí uživatelů.
V soutěži Akustický výrobek roku 2014, kterou pořádá Asociace akustiky českého stavebnictví, se v kategorii „Vzduchová neprůzvučnost konstrukcí“ na 1. místě umístil výrobek společnosti HELUZ, cihla AKU 17,5 MK určená pro zvukověizolační zdivo. Ocenění udělená v soutěži byla předána v rámci konference Tiché bydlení 2015.
Odhlučněné systémy vnitřní domovní kanalizace jsou již v současnosti běžným standardem jak v bytových a rodinných domech, tak zejména pak v hotelích, administrativních nebo polyfunkčních objektech a nemocnicích. Odlhučněné potrubí se stále častěji používá při rekonstrukcích. Právě hluk z odpadního potrubí je problémem například u panelových domů a starších objektů.
Význam a obliba dřevostaveb v České republice dlouhodobě stoupá, především z důvodu rychlosti stavby a nízké energetické náročnosti hotového domu. Pro laboratorní měření stěžejního akustického parametru – vážené vzduchové neprůzvučnosti – byla navržena konstrukce stěny dřevostavby, jež by měla splňovat požadavky příslušných norem.
Provětrávaná fasáda podstatně omezuje hladinu zvuku, která pronikne zvenčí do interiéru. Uplatní se zejména u architektonických realizací, kterým pomůže vtisknout zajímavou tvář. Novinkou v oblasti tepelných izolačních materiálů pro tento druh fasád je polotuhá dvouvrstvá deska z kamenné vlny ROCKWOOL Venti MAX.