Lepší jídlo, více tepla a menší účty za energie a vodu – tak vypadají úspory v Karlovarské krajské nemocnici
Zvýšit komfort pacientů i zdravotníků a zároveň ušetřit peníze, vodu i energii se podařilo Karlovarské krajské nemocnici. Realizaci úsporných opatření na klíč provedla společnost Enesa.
Když už se člověk vlivem okolností dostane do nemocnice, určitě ocení, když pobyt v ní bude co nejpříjemnější. Stejný cíl má i vedení nemocnice Karlovy Vary, které průběžně vylepšuje interiér nemocnice i vybavení v celém areálu. Ideální je, pokud se spojí příjemné s užitečným – tedy když se zvýší komfort pro pacienty, lékaře a zdravotnický personál a zároveň se ušetří peníze, které půjde použít na další vylepšení.
„Naše myšlenka snížit provozní náklady nemocnice především v oblasti spotřeby elektrické energie a dodávek tepla byla již při zahájení projektu velmi nadčasová, což se ukazuje především nyní s rostoucími cenami energií. Tento projekt byl určitě krok správným směrem,“ uvedl Ing. Martin Čvančara, MBA, provozně-technický ředitel Karlovarské krajské nemocnice a.s.
V Karlovarské krajské nemocnici se proto rozhodli pro komplexní energetickou rekonstrukci, která zvýší kvalitu poskytovaných služeb a zároveň sníží náklady na energie. Rekonstrukce byla provedena metodou EPC a realizovala ji společnost Enesa, dceřiná firma ČEZ ESCO. Instalace byla dokončena na podzim 2019.
Kogenerace a kaskáda plynových kotlů
Před rekonstrukcí byla nemocnice zásobována teplem ze sítě místní teplárenské společnosti a technologické teplo pro provoz kuchyně zajišťovala plynová parní kotelna. Elektřina pocházela z veřejné distribuční sítě. Dodávky byly spolehlivé, ale s velkými ztrátami a bez přesné regulace také poměrně nákladné. Hlavní část investice do úsporných opatření proto připadla na vybudování vlastního zdroje tepla a elektřiny.
Tím se stala plynová kogenerační jednotka s výkonem 400 kW elektrických a 550 kW tepelných, která je nejvíce využívaným zdrojem tepla a částečného množství elektrické energie pro celou nemocnici. V letním provozu zvládne tato jednotka v kombinaci s akumulační nádrží pokrýt veškerou denní a částečně i noční spotřebu tepla. Pro chvíle vyšší spotřeby a zimní období je připravena kaskáda moderních kondenzačních kotlů – třech s výkonem 800 kilowattů a jedním 1000kilowattovým.
Kogenerace je provozována s ohledem na aktuální spotřebu elektřiny a současně v kombinaci k počtu najetých motohodin tak, aby dosáhla na měsíční dotační podporu – zelený bonus. Jedná se o podporu vyplácenou za to, že se elektřina vyrobila s vysokou účinností v místě spotřeby spolu s výrobou tepelné energie pomocí společného zdroje – KVET (kombinovaná výroba elektřiny a tepla) z jednoho energetického vstupu.
Plynové kondenzační kotle s výkonem přibližně 3,4 megawatty pomáhají nemocnici zajistit dostatek tepla a teplé vody za všech okolností
Hlavním energetickým zdrojem pro celou nemocnici je tak nyní zemní plyn. Z něj si nemocnice zvládne vyrobit veškeré teplo pro vytápění a ohřev vody a část elektřiny. To vše s nejvyšší účinností – kogenerační jednotka z plynu získá kromě tepla i elektřinu a kotle využijí maximum energie z paliva díky kondenzaci. Z veřejných sítí se dokupuje zbytek potřebné množství elektřiny – tedy zhruba polovina, voda a velice malá část tepla pro vlastní spotřebu a vytápění budovy Energocentra s centrálním dispečinkem.
Snížení spotřeby energie a vody
Druhá podstatná část úspor proběhla na straně spotřeby – tepla, elektřiny i vody. V pěti pavilonech a celkem 110 místnostech byla instalována teplotní čidla a elektrické ovládací hlavice ventilů radiátorů s možností dálkového nastavení teploty dle časového harmonogramu (systém IRC – „individual room control“). Nemocnice si tak může nastavovat požadovanou teplotu v těchto místnostech podle potřeby a režimu využití. U velkého počtu otopných těles byly dále instalovány termohlavice s aretací na předem určeném stupni podle typu místnosti – od nejnižšího pro sklady až po nejvyšší pro zdravotnické prostory s potřebou vyššího tepelného komfortu. Tímto způsobem se významně snižuje celková spotřeba tepla v celém areálu. Vzdálený dohled nad celým procesem má i Enesa, která takto jednak kontroluje fungování celého systému a jednak navrhuje další optimalizaci.
Teplotní čidla a hlavice s dálkovým ovládáním jsou poměrně jednoduchým, ale zásadním prvkem při kontrole spotřeby tepla a její optimalizaci.
O snížení spotřeby elektřiny se postarala především plošná instalace LED osvětlení. Vzhledem k počtu svítidel v celém areálu nemocnice se jedná o významnou úsporu. A konečně snížení spotřeby vody zajišťují úsporné perlátory a vodovodní baterie, kterých byly instalovány stovky kusů po celé nemocnici.
Finanční úspory
Realizace úsporných opatření stála 66 milionů korun. Protože zakázka proběhla metodou EPC, neplatila nemocnice vstupní náklady, ale bude provedená opatření splácet z ušetřených nákladů. Projekt EPC je plánován na 10 let od roku 2019 do roku 2029. Úspory za tuto dobu budou:
- Energie: 60 339 539 Kč
- Voda: 2 894 925 Kč
- Ostatní provozní náklady: 17 155 853 Kč
- Celkem: 80 390 317 Kč
Jedná se o garantované úspory, ze kterých je splácena investice do úsporných opatření. Reálné úspory energie i peněz budou ještě vyšší. A rozdíly mezi garantovanou a skutečnou úsporou, tzv. nadúspory, zůstávají už nyní „v kapsách“ nemocnice.
Kvalitní jídlo pro zdravotníky i pacienty
Nemocniční strava nemívá zrovna dobrou pověst. V Karlovarské nemocnici však dlouhodobě usilují o spokojenost pacientů, lékařů i zdravotníků. Samostatnou kapitolou rekonstrukce proto byla i kompletní obnova nemocniční kuchyně. Původní vybavení z minulého století nahradily nejmodernější technologie, které významně usnadňují a zrychlují přípravu jídla a zároveň zvyšují jeho kvalitu.
Automatické konvektomaty se umí přizpůsobit danému jídlu i času přípravy. Kuchaři tedy do nich nachystají syrové potraviny v podvečer před odchodem z práce a konvektomaty jídlo připraví do druhého dne při zachování vysoké kvality a dobré chuti.
Moderní konvektomaty a automatické velkokapacitní pánve významně šetří nejen energii, ale i čas kuchařů.
Chytré pánve, které připomínají spíše nerezové vany, nabízejí přípravu mnoha druhů potravin od hranolků přes maso a polévku až po těstoviny. Stačí nastavit program pro daný pokrm a pánev ho připraví automaticky a optimálním způsobem. Kuchaři stačí zadat přípravu a dál se nemusí o nic starat. Jídlo se nepřipálí, maso nevysuší a těstoviny se nerozvaří.
Dietní linka s mnoha hořáky a malým konvektomatem umožňuje simultánní vaření různých jídel, které se připravují v menším množství pro pacienty se speciální dietou.
A v duchu celé rekonstrukce samozřejmě všechna nová zařízení přinášejí úsporu energie. Jak konvektomaty, tak pánve hřejí optimální intenzitou, jen po dobu nezbytně nutnou k ideální přípravě daného jídla a pouze na těch plochách, kde se skutečně jídlo připravuje. Nestane se tak, že by kuchyňské přístroje hřály naprázdno, zbytečně dlouho nebo s vyšší intenzitou, než je potřeba.