Snižování energetické náročnosti v Lakeside Park, Bratislava
Celková úspora elektrické energie 44 %, návratnost 37 měsíců, úspora CO2 více než 52 t/rok. S ventilátory ebm-papst realizovala retrofit firma AHU-tech.
„Oslovil nás developer Cresco Real Estate, Wood&Company, abychom zde v Bratislavě navrhli a zrealizovali reftrofit VZT jednotek s cílem úspory elektrické energie. Navrhli jsme retrofit ventilátorových stěn a komor vzduchotechniky,“ říká Radek Kýhos, jednatel AHU-tech.
Retrofit vzduchotechniky byl doporučen energetickým auditem budovy. Realizační firma se rozhodla pro spolupráci s firmou ebm-papst. Ta patří k leadrům na trhu a nabízí špičkovou techniku, která odpovídá nejvyšším požadavkům.
„Proběhla kompletní demontáž stávajících ventilátorů s řemenovými převody, instalovali jsme úplně novou nosnou stěnu vlastní konstrukce,“ popisuje některé z kroků Radek Kýhos.
Celková úspora elektrické energie 44 %, návratnost 37 měsíců, úspora více než 52 t CO2/rok
Naší doménou jsou energeticky úsporné ventilátory a motory s plynulou regulací, říká k sortimentu Martin Kaštánek, produktový manažer ebm-papst a k projektu zmiňuje detaily:
„Z technického hlediska jsme zvolili naši nejúčinnější řadu pro VZT systémy, radiální ventilátory řady RadiPac C, což je naše novinka na trhu. Ventilátor je osazen kolem s 3D tvarovanými lopatkami, k tomu jsme přidali 3. generaci EC motorů, kterou máme aktuálně v této velikosti od 500 do 8 kW jako jedni z mála na trhu. Celé je navrženo jako balíček ventilátoru s čelní deskou, který se provádí montáží na stěnu a je možné z něj skládat ventilátorové stěny jako v tomto případě. Tím jsme elegantně nahradili jeden velký těžký ventilátor a zajistili zákazníkem a instalační firmou požadované parametry. Samozřejmě pro větší výkony můžeme nabídnout i 24 kW EC motor,“ popisuje Kaštánek.
„Celou výměnou jsme dosáhli energetických úspor, které jsme navrhli v rámci prvního výpočtu a následně po realizaci jsme měřili skutečné hodnoty, které byly ještě o nějaká procenta lepší než původní předpoklad. Celková úspora dosáhla 44 % u elektrické energie na příkonu VZT jednotek, které zásobují celou hlavní budovu,“ je spokojen s výsledkem Radek Kýhos a ve videu ukazuje konkrétní hodnoty srovnání původního provozu a provozu po retrofitu. Na základě skutečné sazby zákazníka za elektrickou energii je spočítána návratnost 37 měsíců a vyčíslena úspora emisí více než 52 tun CO2/rok.
„Pokud porovnám z hlediska účinnosti původní a nové řešení, tak jsme se posunuli o x desítek procent výše. Původní řešení byl oboustranně sací ventilátor s řemenovým převodem, což je systém s velkým množstvím ztrát. Nově je řešení s přímým pohonem, oběžné kolo je přímo na motoru a ztráty jsou zde minimální,“ komentuje výsledek Kaštánek.
Záruční a pozáruční servis AHU-Tech a ebm-papst
„Poskytujeme záruční i pozáruční servis pro své klienty. Ale zde použitá technologie je prakticky bezúdržbová, resp. ventilátory jsou bezúdržbové. Tak se jedná víceméně o dohled, případně opakované kontrolní měření vibračních zkoušek,“ říká k dalšímu provozu Kýhos.
„Klienti se mi nejčastěji svěřují, že je pro ně údržba vzduchotechniky časově náročná a nemají na ni kapacity. Absencí pravidelné péče ztrácí vzduchotechnika účinnost, a také generuje finanční ztráty stovky tisíc korun ročně. Rozhodl jsem se poskytovat nejmodernější služby v oblasti vzduchotechniky. Retrofit nahrazuje nákup VZT jednotek, které mají mnohdy větší rozměry než původní jednotky. Při modernizaci se vymění pouze vnitřek ventilátoru a tím pádem nenaruší dispozice strojovny.
V oboru vzduchotechniky se pohybuji přes 15 let a retrofit považuji za nejlepší řešení pro úsporu energií na provozu velkých budov. Z mých zkušeností se klientům investice vrací už za 13 měsíců. Samozřejmě na základě velikosti VZT jednotek a provozním režimu budovy,“ říká k předmětu činnosti společnosti AHU-Tech s.r.o. Radek Kýhos, zakladatel společnosti.
„Jako leader na trhu s ventilátorovou technikou se už nezaměřujeme na ventilátor samotný, jako na komponentu. Naším cílem je ventilátor jako chytrý senzor. Standardem je vibrační senzor, který avizuje zákazníkům nadlimitní vibrace a zefektivňuje preventivní údržbu. Do budoucna připravujeme tzv. inteligentní ventilátor, kde cílíme na prediktivní údržbu a řadu dalších novinek,“ avizuje další kroky v rozvoji sortimentu Martin Kaštánek, produktový manažer ebm-papst.
O projektu Lakeside Park, Bratislava
Komplex Lakeside Park, Bratislava se nachází v komerční čtvrti Bratislava III. Je umístěn na atraktivním místě v parku přímo vedle jezera Kuchajda. Z budovy je výhled na jezero, panorama Malých Karpat a historické centrum Bratislavy s dominantním hradem. 84 m vysoká kancelářská budova „Lakeside Park“ má 22 pater a je z roku 2009. Podle původních plánů byly součástí celého projektu 4 kancelářské budovy, tak byl představen v roce 2006. Pak ale přišla krize a projekt se předělával.
Prvním krokem byla výstavba administrativní budovy třídy „A“ Lakeside Park 01 s pronajímatelnou plochou o rozloze 24 800 m2 s parkovacími místy pro 510 aut. Developer ale ze Slovenska odešel a zbývající etapy nerealizoval. Projekt Lakeside Park 02 tak vznikl až v r. 2022 a má 14 372 m2 kanceláří a přímo navazuje na Lakeside Park 01.
V současnosti se připravuje 3. etapa Lakeside parku. Schvalování neprobíhalo hladce, uspěl až čtvrtý pokus, problém byla hlavně výška. 1), v plánu byla původně výška až 108 metrů. Město mělo v začátku výhrady k poměru bydlení a občanské vybavenosti (také protože chyběly doklady k prvním dvěma etapám), k podlahové ploše a celkové velikosti projektu.2) Místo kancelářských prostor se třetí etapa plánuje pro bydlení a přechodné bydlení. „Po rokovaniach s magistrátom sme si vyjasnili limity územia a v zmysle týchto rokovaní upravujeme pôvodný architektonický koncept. Upravený zámer znižuje budovy o 4 a 3 nadzemné podlažia. Po úprave v zmysle záväzného stanoviska budú budovy obsahovať 26 + 1 ustúpené podlažie a 16 + 1 ustúpené podlažie,“ přiblížil Ján Krnáč, výkonný ředitel Cresco Real Estate a doplnil, že „po znížení podlaží je výška strechy budov 97,12 metra a 59,92 metra.“
Zatímco první etapy navrhovalo kanadské studio Adamson Associates Architects, druhou Ateliér .team ABJ ze Šamorína, třetí etapu londýnské architektonické studio Bogle Architects.
Developer Cresco Real Estate v samostatném povolování připravuje s Bogle Architects i lávku, která projí areál s jezerem, překlene přilehlou komunikaci a výrazně tak zatraktivní lokalitu.
Zdroje informací o stavebním a architektonickém řešení Lakeside parku:
1) index.sme.sk
2) www.yimba.sk