Odborný akreditovaný kurz „Plynárenská praktika pro pedagogy“ pořádá CTI ČR ve spolupráci se SOU plynárenským 11. 4. 2019 v Pardubicích.
Státní fond životního prostředí již schválil poslední kolo kotlíkových dotací pro jednotlivé kraje. Uživatelé starých kotlů tak mají poslední možnost investovat do nového topného zařízení za zvýhodněných podmínek. Nyní se čeká, až kraje vyhlásí výzvy pro občany. Odborníci však radí s výměnou kotle příliš neotálet.
Jakým způsobem se všudypřítomná digitalizace promítá do tak tradičního oboru, jako je plynárenství? Jaké změny, možnosti a výhledy s sebou využití moderních technologií přináší? Na to jsme se zeptali pana Luboše Kiprého z úseku koordinace a řízení provozu a údržby sítí společnosti GridServices, která je součástí energetické skupiny innogy.
Společnost DZ Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody a výhradní dodavatel švédských tepelných čerpadel NIBE, hodnotí rok 2018 jako velmi úspěšný. Její tržby dosáhly 1,62 mld. Kč, což je o 16 % více než v roce 2017. Největší nárůst prodejů – téměř 40 % – firma zaznamenala u tepelných čerpadel, kde eviduje rekordní počet 3 193 prodaných kusů.
Přechodem na zemní plyn z uhlí a ropných produktů lze snížit emise CO2. Jednoduchá chemická struktura zemního plynu jej umožňuje vyrábět z bioplynu a zvýšit podíl OZE. Pokud opustíme jadernou energetiku, tak podíl zemního plynu na státní bilanci výrazně stoupne. Ve vytápění si zemní plyn jako zdroj tepla udrží význam.
Dosloužil vám kotel? Mluvíte doma o výměně starého kotle za účinnější a úspornější? První by měla být úvaha nad volbou topného systému, vhodného pro vaše potřeby. Bude topný systém sloužit pouze pro vytápění místností nebo bude určený i pro ohřev vody? Dále je potřeba zvážit otázku, zda kotel na tuhá paliva, plyn nebo elektřinu. Využijete kotel jako závěsný či stacionární?