Skutečnost, že pro instalaci nových plynových kotlů a výměny převážné většiny stávajících je zásadní volbou kotel kondenzační, posiluje význam zajistit i odpovídající konstrukční řešení spalinové cesty.
V rámci nové výzvy MŽP "Ekoinovace" lze předkládát návrhy na pilotní projekty v rozsahu cca 200 tis. až 20 mil. Kč. V první vlně byl podpořen mj. projekt smart grid sítě tepla a elektrické energie, výroby a využití biometanu jako CNG pro dopravu nebo dodávaného do rozvodu zemního plynu. Příjem návrhů končí 30. 10. 2018
U výrobců působících v ČR vzrostl v roce 2017 prodej ocelových kotlů na pevná paliva na hodnotu 23491 kusů oproti roku 2016 s množstvím 21544. Meziroční vývoj u litinových kotlů je opačný, pokles ze 41869 na 37050 kusů. Mírně poklesl i prodej automatických kotlů na biomasu, a to ze 6351 na 5810 kusů. Prodej plynových kotlů těchto výrobců se drží mírně nad hranicí 32000, přičemž podíl kondenzačních kotlů se zvýšil na 24316 kusů. Tyto a další údaje jsou obsaženy v tabulkách zpracovaných APTT a uvedených v článku.
Recenzovaný Spotřeba energie v obytných budovách závisí na aktuálním stavu fondu budov. Kromě vnějších podmínek ovlivňují budoucí spotřebu energie dva základní faktory – technické požadavky na nově stavěné budovy a intenzita rekonstrukcí stávajících staveb. Příspěvek prezentuje metodu, která integruje obě strategie do jednoho dynamického modelu.
Tam, kde výkon jediného kotle nestačí, nastupují kaskádové kotelny, tedy systém zapojení několika kotlů za sebou. Toto řešení nalezne uplatnění všude tam, kde je potřeba vysoký výkon bez výpadků dodávek tepla. Jak kaskádové kotelny fungují, jsme se zeptali Milana Kubíčka, obchodního ředitele firmy Thermona.
V zimních měsících, kdy je topná sezóna v plném proudu, narůstá počet nečistot v kotli. Při větším množství nečistot se může snížit účinnost kotle. Proto je dobré po konci každé topné sezóny nechat kotel odborně prohlédnout servisním technikem, a tím se vyhnout zbytečným nákladům navíc v podobě zvýšené spotřeby energie či různých oprav kotle.
Mezigenerační výměna a zájem do budoucna zvýšit počty mladých plynařů otevírají současným středoškolákům řadu nových příležitostí. Firmy, které staví, opravují a provozují plynovody v České republice aktuálně rozšiřují možnosti, jak získat kvalifikaci v tomto specifickém odvětví. Dosud to bylo možné jen studiem ve školách v Brně a Pardubicích, nyní se rekvalifikace nabízejí všem instalatérům. Český plynárenský svaz (ČPS) s nabídkou studijních stáží již oslovil studenty z více než dvou desítek technických středních škol po celé ČR.