O čem kurz bude a koho potkáte? Ve videu o kurzu hovoří prof. Ing. Karel Kabele, CSc., garant kurzu. Kurz je určen pro zvyšování kvalifikace u nových profesí v procesu návrhu, realizace a provozu budov.
Na začátku července vstoupil v platnost nový stavební zákon, který přináší řadu změn v oblasti stavebního řízení. O těchto změnách jsme v červnu hovořili s Pavlem Kubískou, právníkem z advokátní kanceláře Invicta, specializovaným na stavební právo. Následující článek shrnuje hlavní novinky, které nový stavební zákon přináší, a jejich dopad na stavebníky a developery.
fischer TermoZ SV II Ecotwist se způsobem montáže a konsekventně tepelně izolačními vlastnostmi odlišuje od klasických fasádních hmoždinek, které mají kruhový talířek ⌀ 60 mm, dlouhý dřík a kotvené izolační desky tisknou k podkladu za její povrch.
Znáte to také: klasické ruční zdění vyžaduje mnoho šikovných rukou, které je třeba zaplatit a hlídat. Ale jde to i jinak. Stačí když do hlavní role obsadíte cihlové stěny KM Beta. Ulehčují manuální práci a eliminují chyby při výstavbě. Stavbu tak zvládnete za pouhý jeden den a to i s minimem řemeslníků.
Ing. Martin Pospíšil, Ph.D., člen prezidia Profesní komory požární ochrany se aktivně podílí na přípravě a aktualizaci norem, které ovlivňují praxi v oblasti požární ochrany. Je předním expertem na požární bezpečnost historických památek a výškových budov. Mimo jiné má na starosti požárně bezpečnostní ochranu Pražského hradu. V rozhovoru odpovídá i na problematiku panelových domů z hlediska požární bezpečnosti.
Řekne-li se slovo „trubky“, většina z nás bude pravděpodobně myšlenkově oscilovat mezi tradičními stavebními prvky a žesťovými hudebními nástroji. Ačkoliv to vypadá bizarně, lze oba myšlenkové konstrukty spojit do jediného. V Keramorchestru, jak už název napovídá, jsme zvyklí pracovat především s keramickými materiály, možnost kombinace s plastem, jež je základem výrobního programu Pipelife, nám výrazně rozšiřuje pole působnosti.
Nemocnice Na Homolce má za sebou jeden z největších a nejkomplexnějších projektů energetických úspor v českém zdravotnictví. Tento ambiciózní projekt, jehož realizace trvala pouhý jeden rok, přinese nemocnici úsporu nákladů na energie až o 40 %. Realizace zahrnovala investice do zateplení střech, obměny oken, dveří a jiných fasádních prvků, modernizace vytápění a vzduchotechniky, osvětlení, fotovoltaiky, řízení technologických zařízení, a to vše za plného provozu nemocnice.
Jedním ze způsobů, jak přiblížit veřejnosti dobročinné akce, jsou veřejné workshopy. Skupina dobrovolníků, která se podílí na výstavbě školy v zambijském Kashitu zde naposledy, před svým odjezdem do Afriky, předváděla výrobu nepálených cihel v praxi. Podívaná přímo na břehu Vltavy vzbuzovala u kolemjdoucích zájem zapojit se aktivně do projektu.
Světová výstava EXPO 2025 v Ósace se otevře 13. dubna 2025, a Česká republika zde opět předvede svůj národní pavilon, který slibuje být nejen vizuálně atraktivní, ale také technologicky inovativní. V rozhovoru s generálním komisařem české účasti na EXPO 2025 v Ósace, panem Ondřejem Soškou, jsme se dozvěděli více o přípravách, architektuře a cílech českého pavilonu.