V malém obchodu se nám podařilo odhalit plýtvání, chcete-li potenciál pro úspory, v hodnotě 18 000 Kč/rok. Nutno říci, že klient má takovýchto obchodů 50 a tyto úspory nevyžadují další investice.
Vzduchové kompesory boli inštalované bez filtrácie na nasávacích otvoroch ako je to bežná skúsenosť z praxe. Nasávaný vzduch pre výrobu stlačeného vzduchu zároveň chladí mazací olej kompresora. Čistota vzduchu výrazne ovplyvňuje účinnosť chladiča a kompresora. Po zvážení sme sa rozhodli pre inštaláciu filtrov na nasávacie otvory v celej miestnosti. Osadených bolo 8 kusov filtrov typu UF7/380.
Slovinská architektonická kancelář Protim Ržišnik Perc obdržela na Dni energetiků v Portoroži cenu časopisu Finance za nejlepší energeticky úspornou stavbu roku 2012. Slovinský distributor řídicího systému Domat, firma Kovintrade, zajišťoval montáž a programování řídicího systému založeného na procesních stanicích MiniPLC.
V posledních dvou letech společnost Soler & Palau Ventilation Group (S&P) usilovně pracuje na tom, aby plnila požadavky Směrnice ErP, konkrétně požadavky nařízení č. 327/2011, který se vztahuje na ventilátory s příkonem vyšším než 125 W a vstupuje v platnost dnem 1. 1. 2013. Jak bude směrnice ErP implementována?
Směrnice EP a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov byla implementována do českého právního řádu do zákonem 318/2012 Sb. o hospodaření energií. Je zřejmé, že hlavním cílem je tedy snižování spotřeby energie pro provoz budov, a tedy se týká i technických systémů budov pro úpravu tepelně-vlhkostního stavu prostředí (vytápění, větrání, klimatizace).
Dosažení kvalitního a zdravého vnitřního prostředí v budovách s velmi nízkou potřebou energie znamená holistický přístup od počátečního návrhu budovy po její provoz. Tento přístup k návrhu také vyvolává potřebu holistického přístupu k měření/hodnocení stavby, a to jak z pohledu kvantitativních ukazatelů, tak kvalitativních.
Centrála společnosti Schneider Electric se stala nejekologičtější budovou světa. Jako vůbec první získala nejvyšší ohodnocení „Outstanding“ (tedy česky řečeno mimořádný) mezinárodní komisí udělující certifikát BREEAM. Komise hodnotí kvalitu budovy, jako například dopad na životní prostředí, úspory energií či prostředí uvnitř objektu.
Kondenzace vodní páry není v běžných výměnících pro zpětné získávání tepla výjimečným stavem, ovšem její vliv se obvykle zanedbává. V článku je popsáno, jak může navýšení tepelného toku sdíleného mezi ochlazovaným a ohřívaným vzduchem o vázané teplo při kondenzaci vodní páry obsažené ve vzduchu teoreticky ovlivnit účinnost výměníku.
Příspěvek popisuje stavbu a provedení nově realizovaného zemního výměníku tepla (ZVT), který byl s podporou projektu FRVŠ 3206/2011/G1 „Zemní výměník tepla jako nový prvek v technice prostředí“ vybudován jako doplněk experimentálního nízkoenergetického domu FSI VUT v Brně. Instalovaná měřicí aparatura monitoruje parametry potřebné pro vyhodnocení jeho provozu (včetně teplotního rozvrstvení okolní zeminy).
Trh s chladicími stroji nabízí nepřeberné množství kvalitních, účinných a spolehlivých zařízení, které lze v podmínkách běžné výstavby úspěšně aplikovat. V případě rekonstrukcí a výstavby v centrech měst však nastává technický problém – jak naroubovat standardní chladicí prvky na budovy s nestandardními požadavky památkové péče, hygieny či architektury.
Pro větrání komerčních i residenčních budov je nezbytné navrhovat jednotky s možností zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu (ZZT). Kompaktní jednotky s možností ZZT dodržují zvyšující se nároky na hygienické limity vnitřního prostředí a zároveň splňují požadavky na snížení energetické závislosti na primárních energiích topného systému.
Příspěvek je zaměřen na klíčové aspekty optimalizace návrhu VZT jednotek z hlediska jejich energetické náročnosti a nákladů životního cyklu. Na několika případech VZT jednotek demonstruje a porovnává výsledky výpočtu nákladů životního cyklu s vazbou na návrh jednotek, včetně doporučení k optimalizaci těchto nákladů. Závěr příspěvku se věnuje další klíčové a dosud zásadně opomíjené oblasti, kterou je průběžné a vhodně vizualizované sledování spotřeb energie VZT jednotky v reálném provozu a průběžné porovnání s projektovanými hodnotami. To pak umožňuje efektivní zásahy provozního personálu a sledování ze strany vlastníka či managementu.
V rámci projektu řešeného metodou Energy Performance Contracting (EPC) dojde v areálu nemocnice k instalaci nové energeticky efektivní prádelny a k realizaci dalších úsporných opatření. Siemens v rámci desetiletého projektu smluvně garantuje snížení emisí CO2 o více než 21 000 t a finanční úsporu téměř 120 miliónů Kč.