logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Úspory energie
Archiv článků od 19.11.2012 do 6.6.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.5.2013
Domat Control System s.r.o., Ing. Jan Vidim

Slovinská architektonická kancelář Protim Ržišnik Perc obdržela na Dni energetiků v Portoroži cenu časopisu Finance za nejlepší energeticky úspornou stavbu roku 2012. Slovinský distributor řídicího systému Domat, firma Kovintrade, zajišťoval montáž a programování řídicího systému založeného na procesních stanicích MiniPLC.

23.4.2013
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

V posledních dvou letech společnost Soler & Palau Ventilation Group (S&P) usilovně pracuje na tom, aby plnila požadavky Směrnice ErP, konkrétně požadavky nařízení č. 327/2011, který se vztahuje na ventilátory s příkonem vyšším než 125 W a vstupuje v platnost dnem 1. 1. 2013. Jak bude směrnice ErP implementována?

22.4.2013
Bc. Michal Lom, Ing. Václav Matz, Ph.D.

Popsány jsou jednotlivé komponenty VZT jednotky, jejich funkce a na základě modelu VZT jednotky vytvořen algoritmus jejího řízení. Takto vytvořený softwareový modul slouží pro analýzu funkce a energetické zhodnocení chování VZT jednotky.

22.4.2013
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Ing. Michal Kubelka, Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA, Ing. Otakar Pump

Směrnice EP a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov byla implementována do českého právního řádu do zákonem 318/2012 Sb. o hospodaření energií. Je zřejmé, že hlavním cílem je tedy snižování spotřeby energie pro provoz budov, a tedy se týká i technických systémů budov pro úpravu tepelně-vlhkostního stavu prostředí (vytápění, větrání, klimatizace).

18.3.2013
Ing. arch. Klára Bukolská

Dosažení kvalitního a zdravého vnitřního prostředí v budovách s velmi nízkou potřebou energie znamená holistický přístup od počátečního návrhu budovy po její provoz. Tento přístup k návrhu také vyvolává potřebu holistického přístupu k měření/hodnocení stavby, a to jak z pohledu kvantitativních ukazatelů, tak kvalitativních.

5.3.2013
SLAVONA s.r.o.

V pasivních domech je klíčovým faktorem nejen síla zateplení, neméně důležitá je i volba kvalitních oken a dveří s perfektními tepelněizolačními vlastnostmi a instalace systému vytápění a větrání prostřednictvím rekuperační jednotky. Dům od společnosti ATREA je skvělým příkladem zvládnutého návrhu.

2.3.2013
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Centrála společnosti Schneider Electric se stala nejekologičtější budovou světa. Jako vůbec první získala nejvyšší ohodnocení „Outstanding“ (tedy česky řečeno mimořádný) mezinárodní komisí udělující certifikát BREEAM. Komise hodnotí kvalitu budovy, jako například dopad na životní prostředí, úspory energií či prostředí uvnitř objektu.

18.2.2013
Ing. Daniel Adamovský, Ph.D., Ing. Miroslav Urban, Ph.D.

Kondenzace vodní páry není v běžných výměnících pro zpětné získávání tepla výjimečným stavem, ovšem její vliv se obvykle zanedbává. V článku je popsáno, jak může navýšení tepelného toku sdíleného mezi ochlazovaným a ohřívaným vzduchem o vázané teplo při kondenzaci vodní páry obsažené ve vzduchu teoreticky ovlivnit účinnost výměníku.

21.1.2013
Doc. Dr. Ing. Michal Jaroš, Ing. Antonín Kolbábek

Příspěvek popisuje stavbu a provedení nově realizovaného zemního výměníku tepla (ZVT), který byl s podporou projektu FRVŠ 3206/2011/G1 „Zemní výměník tepla jako nový prvek v technice prostředí“ vybudován jako doplněk experimentálního nízkoenergetického domu FSI VUT v Brně. Instalovaná měřicí aparatura monitoruje parametry potřebné pro vyhodnocení jeho provozu (včetně teplotního rozvrstvení okolní zeminy).

14.1.2013
REMAK, a. s., Ing. Vít Měrka

Trh s chladicími stroji nabízí nepřeberné množství kvalitních, účinných a spolehlivých zařízení, které lze v podmínkách běžné výstavby úspěšně aplikovat. V případě rekonstrukcí a výstavby v centrech měst však nastává technický problém – jak naroubovat standardní chladicí prvky na budovy s nestandardními požadavky památkové péče, hygieny či architektury.

8.1.2013
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Ing. Otakar Pump, Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA

Pro větrání komerčních i residenčních budov je nezbytné navrhovat jednotky s možností zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu (ZZT). Kompaktní jednotky s možností ZZT dodržují zvyšující se nároky na hygienické limity vnitřního prostředí a zároveň splňují požadavky na snížení energetické závislosti na primárních energiích topného systému.

7.1.2013
Ing. Milan Drda, Ing. Josef Plášek

Příspěvek je zaměřen na klíčové aspekty optimalizace návrhu VZT jednotek z hlediska jejich energetické náročnosti a nákladů životního cyklu. Na několika případech VZT jednotek demonstruje a porovnává výsledky výpočtu nákladů životního cyklu s vazbou na návrh jednotek, včetně doporučení k optimalizaci těchto nákladů. Závěr příspěvku se věnuje další klíčové a dosud zásadně opomíjené oblasti, kterou je průběžné a vhodně vizualizované sledování spotřeb energie VZT jednotky v reálném provozu a průběžné porovnání s projektovanými hodnotami. To pak umožňuje efektivní zásahy provozního personálu a sledování ze strany vlastníka či managementu.

EPC v nemocnici v Pardubicích
15.12.2012
Siemens, s.r.o.

V rámci projektu řešeného metodou Energy Performance Contracting (EPC) dojde v areálu nemocnice k instalaci nové energeticky efektivní prádelny a k realizaci dalších úsporných opatření. Siemens v rámci desetiletého projektu smluvně garantuje snížení emisí CO2 o více než 21 000 t a finanční úsporu téměř 120 miliónů Kč.

10.12.2012
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., prof. Ing. František Drkal, CSc.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady o energetické náročnosti budov z roku 2010 ukládá členským státům Evropské unie mj. za povinnost, aby nové budovy od roku 2018 (veřejné budovy) resp. 2020 (všechny budovy) byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Uvedená skutečnost se týká prakticky všech technických systémů budov. Článek prezentuje možnosti řešení větrání a klimatizace ve zmíněných budovách a předkládá úvahy o možném vývoji odvětví s ohledem na požadavek snižování spotřeby energie.

6.12.2012
RAN s.r.o.

Zachování vysokého výkonu i při extrémně nízkých teplotách, teplo ihned po spuštění, nízké provozní náklady, technologie pečující o zdraví a osobitý design vnitřní jednotky. To vše nabízí LG Prestige Inverter V.

4.12.2012
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice

Vliv tepelných mostů se výrazně zvyšuje s rostoucími požadavky na tepelnou ochranu budov. Poměrně známý je jejich negativní vliv na energetickou bilanci stavby. Nezaslouženě opomíjený je ale negativní vliv tepelných mostů jako míst pro lokální kondenzaci vodní páry. Tím je vytvářeno ideální prostředí pro růst plísní a v konečném důsledku pak nevhodné mikroklima pro pobyt lidí.

19.11.2012
doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Vít Měrka

Článek se zabývá současnými praktickými problémy bazénových hal spojenými s problémy návrhu a realizace vzduchotechnických systémů. Popisuje klíčové příčiny nežádoucích stavů vnitřního mikroklima. Následně poukazuje na nezastupitelnost spolupráce vzájemně kooperujících profesí, zejména s ohledem na měření a regulaci vzduchotechnického systému.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.