logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Úspory energie v domácnostech
Archiv článků od 1.7.2010 do 5.10.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.10.2010
Jan Blažíček

Článek se vrací k semináři pořádanému společností SEVEn, na kterém byly prezentovány možnosti využití metody EPC (Energy Performance Contracting) v projektech zaměřených na energetické úspory. Kromě informací popisujících principy a možnosti využití EPC bylo představeno několik realizací z praxe.

4.10.2010
kolektiv autorů, spolupráce Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Článek pojednává o solárních soustavách na panelových domech, o jejich účinnostech, energetických parametrech, o jejich architektonické integraci do objektu. V článku se dále dočtete o zajímavých aplikacích solárních kolektorů a o příkladech jejich umístění na objektu. Článek také přináší informace o realizaci solární soustavy na objektu SŠt Zelený pruh v Praze 4.

29.9.2010
KOMEXTHERM Praha, spol. s r.o.

Firma KOMEXTHERM Praha spol. s r.o. vyrábí celou řadu výrobků, které zajišťují hospodárný a šetrný provoz celé otopné soustavy. V letošním roce firma uvádí na trh novinku – regulátor KOMEXTHERM RIT 06 D. Tento regulátor je založen na principu směšování kotlové a zpáteční vody otopné soustavy.

21.9.2010
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Lubomír Kuchynka

Už Vás nebaví neustálé přikládání nebo vysoké platby za plyn a elektřinu? Je nejvyšší čas na změnu. Moderní kvalitní tepelná čerpadla s invertorem jsou zajisté v dnešní době chytrou volbou a zajímavou alternativou k uvedeným zastaralým metodám vytápění. Vždyť šetří zhruba 70 % nákladů na vytápění a návratnost investice je zpravidla 3-7 let.

20.9.2010
doc. Ing. Josef Patočka, CSc.

Celkové vytápěcí náklady domu vycházející ze vstupního měření tepla a jednotkové ceny za GJ se rozdělují na konečné spotřebitele – uživatele bytů. Podíl konkrétního bytu na celkových vytápěcích nákladech domu je určen buď součtem ceny za vytápění jednotlivých místností bytu, nebo místností bytu přepočteným na celkovou úhradu bytu. Postupně se vytvořilo několik koncepcí jak po stránce technické, tak po stránce právní.

16.9.2010
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o., Ing. Lubomír Čepek

Oběhové elektronicky regulované čerpadlo Grundfos ALPHA2 (určené svou velikostí zejména pro otopné soustavy rodinných domů a bytů) vykazuje díky unikátní patentované inteligentní funkci AUTOADAPT objektivně nejnižší spotřebu elektrické energie, přičemž čerpadlo není nutné nijak nastavovat, vše se děje automaticky.

14.9.2010
Internorm-okno, s.r.o.

Úspora energie už dlouho není jen záležitostí příznivců ekologie. Náklady na topný olej a plyn již několik let nepřetržitě stoupají a tomuto trendu nevidíme konce. Úspora energie se vyplácí. Neboť s energeticky úspornými okny Internorm vybavenými vysoce účinnou tepelnou izolací můžete ušetřit i několik tisíc korun.

9.9.2010
REHAU, s.r.o.

Říká se, že po zdraví je pro většinu obyvatel druhou nejvýznamnější věcí bydlení. Zejména v poslední době se do popředí diskusí o bydlení dostává téma provozních nákladů. Stále více majitelů a uživatelů nejen rodinných domů začíná pociťovat potřebu odpovědi nejen na výši úhrady za stále se zvyšující ceny energií, ale hlavně zda existují účinná řešení.

30.8.2010
Ing. Tereza Žemlová, Ing. Ivo Jiříček, CSc., Prof. Ing. Václav Janda, CSc.

Přebytky tepla získané při spalování biomasy lze ukládat do zásobníku tepla. Kromě klasického teplonosného média - vody - může nádrž obsahovat materiály s fázovou přeměnou - tzv. Phase Change Materials (PCM´s). Tyto látky pracují na principu akumulace / uvolňování fyzického a latentního tepla. Změnou skupenství materiál teplo pojme a následně při reverzním fázovém přechodu uvolní.

27.8.2010
Jan Blažíček

Článek přináší vyhodnocení cenového vývoje paliv v období srpen 2009 až srpen 2010. Srovnání je vyhotoveno na základě plošných cenových výzkumů provedených v šestiměsíční periodě a zahrnuje více jak 300 cenových položek od bezmála 50 dodavatelů dřevěných, rostlinných a uhelných paliv.

24.8.2010
Jan Blažíček, redakce

Energy Globe Award patří mezi významná celosvětová ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. Pořádá se již 8 let a vyznamenává projekty, které šetrně a ekologicky využívají naše společné zdroje.

23.8.2010
Ing. Jiří Skuhra, CSc.

S rostoucími cenami energií čelí otopné soustavy s centrálním resp. ústředním zásobováním teplem řadě nežádoucích jevů spojených s užíváním bytových a nebytových prostor ve vytápěném domě se společným zdrojem tepla. Tato tendence je výrazná u bytových domů ve vlastnictví jednotek v péči SVJ, u nájemního bydlení je prakticky vyloučena a u družstevního bydlení, které je modifikací nájemního bydlení, je stávající praxe rozporná.

17.8.2010
SOFTLINK s.r.o., Ján Vlček

Pod pojmem "inteligentní dům" si obvykle představíme moderní kancelářskou budovu vybavenou sofistikovanými klimatizačními systémy, s kamerami, senzory a čtečkami čipových karet na každém rohu, u každých dveří, případně jako moderní vilu s bazénem a garáží, prošpikovanou elektronickými systémy. Ale málokdo si jako inteligentní dům představí obyčejný panelák.

16.8.2010
J.V.Ráž, DiS.

CZT čeká období velké transformace. Pro více než 1 500 000 bytů znamená CZT nejpohodlnější a stále tvrdíme, že i nejekologičtější způsob vytápění, protože centralizace výroby tepla umožňuje nasazení nejmodernějších technologií, s nejvyšší účinností, environmentální šetrností, i ekonomickou efektivitou. Tento článek je proto věnován stručnému návodu, jak celý proces ekonomicky optimalizovat a systémům CZT transformaci usnadnit.

9.8.2010
Ing. Vladimír Galád

Sofistikované řešení otopných soustav vede k tomu, že když se jednou a v jakémkoliv stádiu zateplení správně osadí TRV a seřídí a současně se instaluje sofistikovaně řešená předávací stanice, která „umí“ připravit a hlavně udržet požadované parametry v průběhu celé otopné sezony, pak již do doby životnosti otopné soustavy (vč. stanice) není třeba nic rekonstruovat a jiného řešit, než správně upravit teplotní a hydraulické parametry v této stanici.

28.7.2010
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Lubomír Kuchynka

Také stojíte při rozhodování o topném systému a zdroji tepla pro Váš dům před otázkou „Bude to celé vůbec dohromady fungovat?“ nebo jste měli pochybnosti o tom zda bude dané řešení snadno obsluhovatelné a efektivní po provozní stránce? Na to se pokusíme odpovědět v tomto článku.

22.7.2010
redakce za podpory České rady pro šetrné budovy

Doposud pravděpodobně nejzajímavějším projektem řešeným metodou EPC v České republice je projekt v Národním divadle v Praze. Naši čtenáři mají nyní možnost shlédnout přednášky ze semináře Energeticky šetrná divadla, který proběhl 18. května 2010 v Národní technické knihovně.

12.7.2010
Ing. Vladimír Sochor

První projekty řešené metodou EPC byly v České republice připraveny v roce 1993. Jednalo se o objekty nemocnic. Od té doby bylo zrealizováno na 200 podobných projektů s vynaložením investičních prostředků v objemu zhruba 3 miliardy korun. Největší počet projektů je realizován v objektech škol s investicí jeden až deset miliónů korun. Řada projektů byla realizována ve zdravotnictví a v dalších objektech ve veřejné sféře.

1.7.2010
REGULUS spol. s r.o., Jiří Kalina, Bc., Stanislav Němec, Ing. Michal Havelec

Jak navrhnout velkoplošný solární systém pro přípravu teplé vody v bytovém domě? Jak velké úspory energie je možné dosáhnout a jakou dotaci Zelená úsporám lze získat? Specifika návrhu solárních kolektorů Regulus pro ohřev teplé vody v bytových domech popisuje následující článek.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.