logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Úspory energie v domácnostech
Archiv článků od 8.6.2010 do 27.8.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.8.2010
Jan Blažíček

Článek přináší vyhodnocení cenového vývoje paliv v období srpen 2009 až srpen 2010. Srovnání je vyhotoveno na základě plošných cenových výzkumů provedených v šestiměsíční periodě a zahrnuje více jak 300 cenových položek od bezmála 50 dodavatelů dřevěných, rostlinných a uhelných paliv.

24.8.2010
Jan Blažíček, redakce

Energy Globe Award patří mezi významná celosvětová ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. Pořádá se již 8 let a vyznamenává projekty, které šetrně a ekologicky využívají naše společné zdroje.

23.8.2010
Ing. Jiří Skuhra, CSc.

S rostoucími cenami energií čelí otopné soustavy s centrálním resp. ústředním zásobováním teplem řadě nežádoucích jevů spojených s užíváním bytových a nebytových prostor ve vytápěném domě se společným zdrojem tepla. Tato tendence je výrazná u bytových domů ve vlastnictví jednotek v péči SVJ, u nájemního bydlení je prakticky vyloučena a u družstevního bydlení, které je modifikací nájemního bydlení, je stávající praxe rozporná.

17.8.2010
SOFTLINK s.r.o., Ján Vlček

Pod pojmem "inteligentní dům" si obvykle představíme moderní kancelářskou budovu vybavenou sofistikovanými klimatizačními systémy, s kamerami, senzory a čtečkami čipových karet na každém rohu, u každých dveří, případně jako moderní vilu s bazénem a garáží, prošpikovanou elektronickými systémy. Ale málokdo si jako inteligentní dům představí obyčejný panelák.

16.8.2010
J.V.Ráž, DiS.

CZT čeká období velké transformace. Pro více než 1 500 000 bytů znamená CZT nejpohodlnější a stále tvrdíme, že i nejekologičtější způsob vytápění, protože centralizace výroby tepla umožňuje nasazení nejmodernějších technologií, s nejvyšší účinností, environmentální šetrností, i ekonomickou efektivitou. Tento článek je proto věnován stručnému návodu, jak celý proces ekonomicky optimalizovat a systémům CZT transformaci usnadnit.

9.8.2010
Ing. Vladimír Galád

Sofistikované řešení otopných soustav vede k tomu, že když se jednou a v jakémkoliv stádiu zateplení správně osadí TRV a seřídí a současně se instaluje sofistikovaně řešená předávací stanice, která „umí“ připravit a hlavně udržet požadované parametry v průběhu celé otopné sezony, pak již do doby životnosti otopné soustavy (vč. stanice) není třeba nic rekonstruovat a jiného řešit, než správně upravit teplotní a hydraulické parametry v této stanici.

28.7.2010
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Lubomír Kuchynka

Také stojíte při rozhodování o topném systému a zdroji tepla pro Váš dům před otázkou „Bude to celé vůbec dohromady fungovat?“ nebo jste měli pochybnosti o tom zda bude dané řešení snadno obsluhovatelné a efektivní po provozní stránce? Na to se pokusíme odpovědět v tomto článku.

22.7.2010
redakce za podpory České rady pro šetrné budovy

Doposud pravděpodobně nejzajímavějším projektem řešeným metodou EPC v České republice je projekt v Národním divadle v Praze. Naši čtenáři mají nyní možnost shlédnout přednášky ze semináře Energeticky šetrná divadla, který proběhl 18. května 2010 v Národní technické knihovně.

12.7.2010
Ing. Vladimír Sochor

První projekty řešené metodou EPC byly v České republice připraveny v roce 1993. Jednalo se o objekty nemocnic. Od té doby bylo zrealizováno na 200 podobných projektů s vynaložením investičních prostředků v objemu zhruba 3 miliardy korun. Největší počet projektů je realizován v objektech škol s investicí jeden až deset miliónů korun. Řada projektů byla realizována ve zdravotnictví a v dalších objektech ve veřejné sféře.

1.7.2010
REGULUS spol. s r.o., Jiří Kalina, Bc., Stanislav Němec, Ing. Michal Havelec

Jak navrhnout velkoplošný solární systém pro přípravu teplé vody v bytovém domě? Jak velké úspory energie je možné dosáhnout a jakou dotaci Zelená úsporám lze získat? Specifika návrhu solárních kolektorů Regulus pro ohřev teplé vody v bytových domech popisuje následující článek.

29.6.2010
GIACOMINI CZECH, s.r.o.

Řada vlastníků rodinných domů se poohlíží po alternativních zdrojích energie. Ty jsou v koncepci Čistá energie GIACOMINI zastoupeny ohřevem vody a vytápěním solárními kolektory, tepelnými čerpadly, vodíkovým kotlem H2ydroGEM®. Systém využívá i nízkoteplotní zdroje energie - podlahové topení, stropní topení, stěnové vytápění - systém giacoklima®.

29.6.2010
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Přes všechna zjednodušení, která přinášejí současné moderní materiály a technologie, zůstává stavba rodinného domu organizačně náročnou záležitostí. V rámci komplexního zákaznického servisu pomůže přední český výrobce cihelného materiálu HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. nejen s dokumentací pro stavební povolení, nabízí i významné úspory.

23.6.2010
Protherm (Vaillant Group Czech s.r.o.)

Základní principy z normy pro kontrolu kotlů a tepelných soustav, co je to účinnost kotle a absolutní tepelná účinnost? Norma je pomůckou pro rámcové zjištění stavu otopné soustavy a zdroje tepla a uvádí výčet požadavků na kontrolu všech částí systému, postupy však nesuplují energetický audit!

21.6.2010
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Program Zelená úsporám byl rozšířen na veřejné budovy. Žádosti budou přijímány jednorázově od 19. července v režimu OPŽP prioritní osy 3.2. Žadateli mohou být města, obce, kraje a další neziskový sektor.

21.6.2010
THERMONA, spol. s r.o., Ing. Lukáš Maštera

Z důvodu stále rostoucích cen energií se při úvodní myšlence o stavbě rodinného domu zastaví snad každý nad otázkou energetické náročnosti objektu. Právě z tohoto důvodu jsou v současné době velmi oblíbenými stavbami z oblasti občanské výstavby tzv. nízkoenergetické nebo až pasivní domy.

21.6.2010
Ing. Bořivoj Šourek

V práci jsou uvedena některá základní zapojení solárních soustav pro jednotlivé spotřebiče tepla (teplá voda, vytápění, bazén) a zjednodušený návrh potřebné plochy. U každého schématu je stručně popsána jeho funkce. V závěru jsou naznačeny možné varianty napojení akumulačních nádob podle možností a požadavků na provoz solární soustavy.

18.6.2010
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Byly zveřejněny podrobnosti změn dotačního programu Zelená úsporám. Zelená úsporám nyní podporuje tepelná čerpadla technologie vzduch-vzduch a další, dále solárně-termické systémy s nižším ročním solárním ziskem. O tato a další fakta byly upraveny přílohy směrnice MŽP 9/2009. Podrobnosti naleznete uvnitř článku.

17.6.2010

V Domě pro život je kladen důraz na vytvoření zdravého vnitřního klima, na komfort, maximální využití potenciálu denního světla, výhledu a přirozeného větrání. V rámci testování provozu tohoto aktivního domu se do něj nastěhovala běžná rodina - dva dospělí a tři děti.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.