Z Česka se Německo s politikou Energiewende jeví jako premiant. Poměr prodaných plynových kotlů k tepelným čerpadlům však máme lepší. Německá čísla poukazují na rozpory mezi oficiálními názory a jednáním Němců, kteří si pořizují nový zdroj tepla.
Společnost Daikin Europe N.V. oznámila, že investuje 300 milionů euro do vybudování nové továrny v polské Lodži, která bude první výrobní základnou společnosti Daikin v této zemi. Vedle stávajících evropských výrobních základen nacházejících se v Belgii, České republice a Německu bude tato nová továrna vyrábět jednotky tepelných čerpadel pro obytné domy. Provoz zde bude zahájen v červenci 2024. Tyto investice doplňují 840 milionů euro vyčleněných ve strategickém plánu řízení FUSION 25 společnosti Daikin Europe, který byl oznámen v loňském roce, a další investice do stávajících továren. Celková výše investic společnosti Daikin Europe tak do roku 2025 přesáhne 1,2 miliardy euro.
Provoz vytápění domu je v dnešní rychlé době se zvyšujícími se uživatelskými nároky na komfort čím dál složitější účinně a rozumně řídit, ještě s minimem vynaloženého úsilí. Díky různorodosti rodinných domů se požadavky na regulaci otopného systému vždy liší i za použití zdánlivě stejného vytápěcího systému.
Sotva bychom pohledali Čecha, který v současné době neřeší stoupající ceny energií. O tom, že se jedná o palčivé téma, svědčí enormní zájem o výrobu energie a tepla z obnovitelných zdrojů. K těm nejžádanějším patří fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla. Jak si pořídit nezávislý zdroj energie a nevydat se ze všech financí?
Strategie REPowerEU spoléhá mimo jiné i na zelený vodík. Jeho výroba je však neúčinná a zvyšuje spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Tuto elektřinu lze využít s vyšší účinností ať už přímo nebo pro pohon tepelných čerpadel. Tímto způsobem lze snížit závislost na ruském plynu lépe, než výrobou zeleného vodíku.
Ceny energií, které vystřelily do astronomických výšin, zapříčinily nebývalý zájem o alespoň částečnou energetickou soběstačnost. První v řadě je fotovoltaika, ale velmi často také v kombinaci s tepelným čerpadlem. V době, kdy jsou nejisté dodávky plynu a absence pelet na trhu, se kombinace právě fotovoltaiky a tepelného čerpadla jeví jako ideální.