Společnost Panasonic zahájila v Plzni výrobu tepelných čerpadel značky Aquarea
Společnost Panasonic 10. října ve své plzeňské továrně Panasonic AVC Networks Czech, s.r.o. slavnostně zahájila výrobu tepelných čerpadel typu vzduch-voda, kterými bude zásobovat celý evropský trh. Nový provoz byl zahájen s jednou výrobní linkou, jejíž výrobní kapacita se bude postupně zvyšovat až na 40 000 jednotek tepelných čerpadel ročně.
Obr. Slavnostní přestřižení pásky zástupci nejvyššího vedení společnosti Panasonic při zahájení provozu nové továrny.
Podle poznatků vedení společnosti v Evropě dlouhodobě a exponenciálně roste poptávka po řešeních využívajících obnovitelné zdroje energie. Jedním z nich jsou tepelná čerpadla. Proto se vedení společnosti Panasonic rozhodlo přiblížit výrobu svých tepelných čerpadel Aquarea, která k vytápění, chlazení a ohřevu teplé užitkové vody využívají odběr energie ze vzduchu, k evropským zákazníkům.
Obr. Prodeje zařízení Panasonic spojených s klimatizací a vytápěním přes vzduch každoročně rostou. Ve finančním roce 2018 je predikován růst na 120 % finančního roku 2017. Další růst podpoří nová továrna v Plzni.
Panasonic dosud tepelná čerpadla určená pro evropský trh dovážel ze své malajské továrny. Nový výrobní závod, v těsném sousedství výroby moderních televizorů značky Panasonic, poskytuje lepší schopnost vyhovět rostoucí poptávce po energeticky účinném vytápění a chlazení, a to v celém evropském regionu. Rovněž přináší možnost okamžitě reagovat na lokální potřeby evropského trhu, na změnu požadavků včetně udržení souladu s evropskými předpisy. Výrazně se rovněž zkrátí čas dodání zakoupených produktů Aquarea díky menším dopravním vzdálenostem, možností výrobky pružně distribuovat i v menších množstvích.
Řada tepelných čerpadel Panasonic Aquarea vzduch-voda je na trhu od roku 2010 a svou spolehlivostí, jednoduchostí a inovacemi vytvořila standard na poli tepelných čerpadel, se kterým se porovnávají ostatní.
Nová továrna zahájila provoz s jednou výrobní linkou, s přibližnou kapacitou okolo 20000 kusů vnitřních monoblokových jednotek ročně a její výrobní kapacita se bude postupně zvyšovat na 40000 jednotek Aquarea ročně. Střednědobý plán společnosti Panasonic počítá s tím, že se továrna v Plzni stane jednou z hlavních továren na výrobu řady tepelných čerpadel Aquarea.
Slavnostního zahájení výroby se zúčastnili zástupci nejvyššího vedení společnosti Panasonic, významné osobnosti z České republiky se zásluhami za rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Japonskem, primátor města Plzeň, zástupci z většiny zastoupení značky Panasonic z evropských zemí a další hosté.
Obr. Enrique Vilamitjana, Managing Director Panasonic Appliances Air-Conditioning Europe, ve svém projevu při slavnostním zahájení výroby řekl: „Jsme svědky meziročního nárůstu poptávky po našich tepelných čerpadel Aquarea typu vzduch-voda a nyní máme jistotu, že se nám ji díky novému modernímu plzeňskému provozu podaří bez problémů uspokojit.“
Obr. „Pamatuji si, že v červenci 1995 jsem měl tu čest v japonské Osace prezentovat možnosti investování v ČR zástupcům společnosti Panasonic a již v březnu následujícího roku byla založena továrna Panasonic v Plzni. Byla to právě tato investice, která otevřela dveře dalším japonským investorům do České republiky, kde v současnosti působí 255 japonských společností, které v naší zemi proinvestovaly 3,8 miliardy dolarů a zaměstnávají 47 000 lidí,“ říká Josef Lébl, poradce generální ředitelky vládní agentury CzechInvest a specialista na japonské investice.
Současná výroba tepelných čerpadel Panasonic navazuje na 60 let zkušeností s výrobou klimatizací, tedy technologií založených na kompresorovém stlačování pracovní látky - chladiva a transportu tepelné energie z míst, kde potřebujeme chladit nebo naopak vytápět.
Značka Panasonic nepředstavuje jen televizory nebo v oblasti TZB klimatizace a tepelná čerpadla. V České republice zatím ojediněle, ale ve světě je známá i svými fotovoltaickými elektrárnami včetně bateriových úložišť. V současnosti je velmi aktuální projekt Smart City Quarter Berlin, tedy čtvrť bytových domů v Berlíně, který má dokázat realizovatelnost bytových domů s vysokým využitím elektřiny vyrobené ve střešních fotovoltaických elektrárnách. Projekt rovněž naznačuje, že architekturu domů lze přizpůsobovat moderním technologiím, aniž by se vytratil pocit příjemného bydlení a přitom v nich instalovat vše, co je dnes technicky možné a přitom využít vzájemnou komunikaci zařízení.
Obr. Emotivní náladu slavnostního zahájení výroby v nové plzeňské továrně Panasonic podpořilo rytmicky výrazné hudební vystoupení v japonském stylu
Obr. Projekt Smart City Quarter Berlin, na kterém se podílí Panasonic, ukazuje budoucnost bydlení. (krátké video o projektu je na https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=tyYczT7TKxM)