Způsob osazení a kvalita provedení připojovací spáry střešního okna má vliv na celkové vlastnosti výplně. Vliv hloubky osazení střešního okna do střešní konstrukce na tepelnětechnické vlastnosti okna lze vysledovat z následujícího příkladu.
Střešní okna zajišťují nejen přísun denního světla do interiéru, ale majitelům podkroví poskytují i krásné výhledy do okolí. Pro dosažení co nejlepších výsledků je ovšem nutné vědět, jak správně střešní okna umístit. Odborník Ing. Tomáš Švec ze společnosti VELUX vám poradí, jak si zajistit nejlepší výhled do okolí.
Denní světlo, zelené technologie, kvalitní design, důraz na sociální aspekty. Tak vidí studenti středních průmyslových škol stavebních budoucnost architektury. Do devátého ročníku soutěže Život pod střechou se zapojilo rekordních 172 studentů. Vítězný projekt přišel s návrhem letní chaty s šikmou travnatou střechou.
Od září 2006 vstoupila v platnost nová evropská norma EN 12101-2 Zařízení pro usměrňování pohybu kouře a tepla. Za tímto označením se skrývají důležitá zákonná nařízení, která se dotýkají každého z nás, protože zvyšují naši bezpečnost. Společnost VELUX inovovala v souladu s touto normou systém zařízení pro odvod kouře a tepla, který je založený na elektricky ovládaném kyvném střešním okně a řídicím systému.
VELUX se svým experimentálním projektem Model Home 2020 ukazuje cestu ve vývoji udržitelného stavění. Aktivní domy, které z tohoto projektu vzešly, jsou CO2 neutrální, využívají v maximální míře obnovitelných zdrojů energie a pokrývají tak své energetické nároky ze svých vlastních zdrojů. Navíc všechny tyto budovy mají zdravé vnitřní prostředí.
Prvotní funkcí každého střešního okna je především prosvětlit a provětrat interiér. Tento základní požadavek by však neměl zastínit další, neméně důležitý, kterým je výhled z okna a tedy i jeho správné umístění ve střeše. Dalším faktorem je otázka výběru materiálu okna a typ jeho zasklení v závislosti na potřebných tepelně technických parametrech. V neposlední řadě je potřeba zaměřit se na bezchybnou funkci okna bez nežádoucího orosování, protékání a profukování.
Dne 17. dubna 2013 se uskutečnila ve stylovém prostředí Národní technické knihovny konference na téma kompozitních materiálů. Přednášela paní Ing. Alena Vimmrová, Ph.D., z Katedry materiálového inženýrství a chemie Fakulty stavební ČVUT v Praze, s komerční ale neméně zajímavou prezentací přišel pan Ing. Tomáš Švec ze společnosti Velux.
Přednosti plastového střešního okna jsou již všeobecně známé – dlouhá životnost a prakticky žádná údržba. Roto je navíc ohleduplné k životnímu prostředí, protože plastové střešní okno Roto Designo je vyráběno z materiálu, který je recyklovatelný. Je však pravda, že dřevěné střešní okno a jeho teplý tón má své kouzlo.
Rekonstrukce některých typů staveb vyžadují citlivá řešení korespondující s historickým významem starší zástavby. Společnost VELUX, mnohdy vnímaná pouze jako dodavatel řešení do novodobých staveb, nabízí možnosti prosvětlení podkrovních prostor, aniž by byl narušen historický ráz rekonstruovaných budov.
I v parných dnech může být v podkrovních bytech příjemně. Nejlepší ochranu před horkým letním sluncem zajistí venkovní stínicí doplňky. Společnost VELUX jich má ve svém portfoliu hned několik druhů. V letošním roce pak navíc přichází s novinkou - jednoduchou venkovní roletou, která sníží prostup slunečního tepla až o 96 % a ještě šetří vaši peněženku.
Výměna nových oken se dříve či později týká v podstatě každého z nás – ať už jste se rozhodli rekonstruovat starý byt či dům nebo jen Vás netěsnost starých oken donutila je vyměnit. V článku se zaměříme na konkrétní kroky a opatření co ohlídat, aby vlastní výměna oken proběhla jak má a my jsme byli s nově namontovanými okny i provedenými pracemi maximálně spokojeni.
Návrh programu Nová zelená úsporám je stále v meziresortním připomínkovém řízení. Naposledy byl aktuální stav Nové Zelené úsporám představen na veletrhu For Pasiv. V návrhu dotačního titulu se nově objevila samostatná podpora instalace ekologických zdrojů vytápění. Výzva pro bytové domy bude nejdříve v roce 2015.
Nové izolační sklo THERMOBEL TG ANTI-FOG je dalším významným krokem společnosti AGC ve vývoji izolačních skel. Téměř dokonalá izolace v podobě užití plastových, dřevěných nebo hliníkových oken, případně hliníkových fasád se zasklením formou izolačních trojskel s sebou přináší některé nepříjemné průvodní jevy, například zamlžení oken z exteriéru.