Od podzimu se mění dotace z programu Nová zelená úsporám. Ve většině oblastí došlo k navýšení podpory. Podporováno je také mnoho nových opatření.
Recenzovaný Prípady zastrešovania ruín nie sú celkom bežné – objekt, ktorý stratil svoju primárnu funkciu a podľahol deštrukcii, musí dostať nový dôvod jeho opätovného použitia. Zastrešenie narušeného objektu, ktorý časom nadobudol aj hodnotu exponátu, si vyžaduje atypické riešenia nielen z konštrukčného, ale aj z architektonického hľadiska. Témou sa zaoberalo viacero výskumov, architektonickú stránku návrhu však zhodnocovali skôr okrajovo – zastrešenie ruín na Slovensku je realizované najmä s dôrazom na ochranu ruiny pred klimatickými vplyvmi. V zahraničí je však situácia iná. Príspevok ilustruje možné prístupy k prekrývaniu ruín v zahraničí ako inšpiráciu pre použitie aj v našom kultúrnom kontexte a sústreďuje sa na architektonicko-urbanistické determinanty ich riešenia.
Na 6. června připadá netradiční, ale významný svátek, kterým je Světový den zelených střech. Datum stanovili organizátoři z Evropské federace EFB. Portál TZB-info, který slaví letos nádherných 20 let, v tomto měsíci otevřel rubriku Zdravá architektura, jejíž významnou součástí jsou také zelené střechy.
V malebné horské krajině stojí dům, který jako by sem patřil odjakživa, přestože byl dokončen teprve nedávno. Najdete jej na Valašsku, v obci Vidče nedaleko Rožnova pod Radhoštěm. Novostavba svým charakterem připomíná typická valašská stavení a díky své jednoduchosti nerušeně splývá s okolní krajinou. Povedené řešení je dílem renomovaného architektonického studia Kamil Mrva Architects.
Neizolovanou střechou uniká až 30 % celkové energie. Nejen, že tak vzniká prostor, který navyšuje celkové měsíční náklady skrze ztrátu tepla, ale chováme se tak i zcela nešetrně k životnímu prostředí. Proto je potřeba dbát na komplexní izolaci domu, která je vyrobená z kvalitních materiálů. Jak na zateplení střechy jsme se zaměřili s odborníky ze společnosti URSA.
Recenzovaný Předložená práce se zabývá posouzením vlivu typu a materiálové skladby střechy na průběh teplot ve střešní konstrukci. K analýze využívá dynamickou metodu a ve výsledku dokumentuje příznivý účinek vegetační střechy a z tepelnětechnického hlediska pozitivní důsledek na teplotní poměry ve stavbě.