14. až 16. listopadu se na Štrbském plese v hotelu Patria uskuteční 21. mezinárodní konference Tepelná ochrana budov, tentokrát s podtitulem Podstata zabezpečenia energetickej hospodárnosti budov. Příspěvky na konferenci lze přihlásit do 15. ledna.
Recenzovaný Příspěvek se zabývá poškozením staveb a stavebních materiálů v důsledku nezvládnutí režimu srážkových vod. Dopady jsou členěny podle místa poškození. Nejprve je prezentováno poškození střech a krovů, které následují příklady poškození obvodových stěn. Největší pozornost, včetně numerického 3D modelování, je věnována poškození základových konstrukcí a základů.
Vzhledem k současné situaci související s koronavirovou epidemií stále více společností i jedinců využívá on-line spolupráci a možnost práce z domova. Společnost Callida vychází vstříc tomuto trendu i požadavkům trhu a připravila ve spolupráci s profesionálním rozpočtářem videokurz Rozpočtování staveb.
Recenzovaný V expertní oblasti nebo znalecké oblasti je obvyklým požadavkem nalezení případné poruchy, její příčiny a návrh způsobu jejího odstranění. Stále častěji se v expertní praxi však setkávám s požadavkem současně posoudit stávající stav ploché střechy a zejména hydroizolační vrstvy a vyjádřit se k její možné další funkčnosti a životnosti.
Recenzovaný Článok sa zaoberá analýzou vybraných porúch povlakovej krytiny z asfaltovaných pásov, ich realizáciou a posúdením zrealizovaných konštrukčných detailov v rámci obnovovanej plochej strechy objektu polyfunkčnej budovy. Predmetný nový strešný plášť má skladbu jednoplášťovej plochej strechy s klasickým poradím vrstiev, ktorý je osadený na pôvodný strešný plášť. Samotné posúdenie jednotlivých detailov poukázalo na výrazne nedostatky, ktoré môžu zapríčiniť penetráciu dažďovej vody do konštrukcie strešného plášťa a ohroziť tak spoľahlivosť a životnosť strechy.
Zhlédli jste se ve střeše s nízkým sklonem? Pak musíte respektovat slabiny takového řešení. Sníh ani voda z takové střechy nespěchají, sklon je k tomu nenutí. Mají tak dostatek času nakouknout spárami i pod krytinu. Zvlášť, když jim v tom pomůže vítr a vlhkost do spár šikovně zafoukne. Bezpečné řešení? Velkoformátové plechové tabule, které ohrožená příčná napojení v ploše nemají.
Recenzovaný Článek pojednává o stavebních úpravách tvarově zajímavého střešního pláště na objektu občanské vybavenosti, do kterého opakovaně zatékalo. Střešní konstrukce spočívá v kombinaci šikmé střechy po obvodě objektu a ploché střechy nad vnitřní plochou půdorysu. V článku se autoři zaměřují na řešení atypického detailu, který si stavební úpravy vyžádaly.
Recenzovaný Zmena materiálov, absencia stavebných prvkov, úprava skladby vrstiev, aplikácia lacnejších alternatív – toto sú bežné situácie v stavebnej praxi. V určitých prípadoch sú tieto modifikácie bez následkov, v takejto situácii je však okrem iného potrebné zohľadniť fyzikálne zákony. Článok sa venuje práve prípadu, v ktorom bola vykonaná zámena konštrukcie – namiesto železobetónovej stropnej dosky zhotoviteľ zvolil konštrukciu drevenú. Drevo má značne odlišné vlastnosti ako železobetón, je teda potrebné zohľadniť hneď niekoľko aspektov ako napríklad statické pôsobenie, tepelnotechnické vlastnosti a v neposlednom rade – čomu sa venuje aj tento článok – tepelnovlhkostné pomery v priereze, resp. v skladbe konštrukcie. Sú uvedené možné dôsledky a je navrhnuté najvhodnejšie riešenie – úprava skladby tejto konkrétnej stropnej konštrukcie tak, aby spĺňala funkčné požiadavky.
Už dávno neplatí, že u výrobních objektů je důležitá jen funkčnost. Estetický vzhled na první pohled vypovídá o síle a sebevědomí firmy a zákazníkovi dává jistotu solidního partnera. Proto si i plně vytížené společnosti – což pro pilařské provozy v současné kůrovcové kalamitě platí na tisíc procent – nacházejí prostor na zvelebování svých sídel. Pro tento krok se rozhodli také v pile Javořice, a. s., sídlící v okrese Prostějov.
Hliníkové fasády mohou mít mnoho tváří. Definují je rozdílné tvary, velikosti i barvy. A právě především díky mnoha různým odstínům fasád PREFA na celkově dvaceti třech rodinných domech stejné koncepce připomíná Trondheimské sídliště Josefinesvingen pestrobarevnou mozaiku. Mozaiku, která navíc v každé roční době a v závislosti na světelných podmínkách mění svoji podobu.