Článek pojednává o historii Národního domu, jeho systému klimatizace v době po výstavbě, současném stavu a jeho provozování a věnuje se další rekonstrukcí celého systému.
S pokračující expanzí nízkoenergetické výstavby v naších luzích a hájích přibývá nejenom energeticky úsporných novostaveb, ale nemalou měrou i rekonstrukcí stávajících objektů. Ty jsou zaměřeny právě na snížení provozních nákladů sanované budovy, zároveň však mohou nabídnout svým obyvatelům nový rozměr v oblasti kvality prostředí.
Po dvou letech se opět v nádherných prostorách Národního domu KDŽ na Vinohradech sešli odborníci v oboru klimatizace a větrání. Pořadatel – odborná sekce OS01 Klimatizace a větrání při Společnosti pro techniku prostředí – připravil program, který odpovídá mottu letošní konference: „Kvalitní prostředí s minimálními energetickými nároky“.
U systému s proměnným průtokem je zajištěn proměnný průtok v topné i chladicí distribuční síti nezávisle na sobě navzájem. Je zajištěno omezení (či regulace) průtoku sekvenčně (topení nebo chlazení) u koncových jednotek nezávisle na oscilacích tlaku v systému. Tak lze eliminovat nadprůtok během celého provozu.
Tento článek je pokračováním tematického okruhu zaměřeného na hlučnost a regulační vlastnosti jednolistých klapek v systémech vzduchotechniky. V tomto článku jsou ve vzájemné souvislosti prezentovány akustické a hydraulické vlastnosti jednolisté kruhové klapky a soustav dvou sériově řazených klapek s různým provedením regulačního listu za předem definovaných podmínek. Článek předkládá doporučení pro volbu vhodného typu klapky z hlediska nízké hlučnosti a dobrých regulačních schopností.
Hlavním účelem balančních ventilů je vyvážení hydraulických okruhů soustav vytápění a chlazení. Dosažení hydraulické rovnováhy umožňuje ostatním komponentům okruhů, jako jsou regulační ventily nebo výměníky tepla a chladu, pracovat za optimálních podmínek. Tento článek je úvodním dílem k seriálu vzorových řešení topných, chladicích a vodovodních instalací.
2. ročník mezinárodního veletrhu FOR ELECTRON a jeho souběžných veletrhů FOR ENERGO – 1. mezinárodní veletrh výroby a rozvodu elektrické energie a FOR AUTOMATION – 1. mezinárodní veletrh automatizační, regulační a měřicí techniky je za dveřmi. Setkání odborníků z oborů elektroniky, elektrotechniky a energetiky se bude konat 13.–16.3.2012 v PVA EXPO PRAHA.
Článek se zabývá popisem variant řešení na konkrétním problému vzduchotechnického systému s ohledem na stávající instalované zařízení a klimatické podmínky, které byly v srpnu letošního roku. Článek ukazuje, jaký význam mají venkovní klimatické podmínky na provoz VZT zařízení a jeho návrh. Reálný provoz zpětně ukazuje na problémy při návrhu zařízení.
S mottem "Nahlédněte hluboko dovnitř vašeho čerpadla" uvedla firma KSB na trh inovativní příslušenství ke svým čerpadlům. PumpMeter měří nepřetržitě tlak na sání a výtlaku čerpadla, vypočítává dopravní výšku čerpadla a znázorňuje tyto hodnoty na displeji. Odpadá tedy nutnost instalace manometrů a přitom lze lépe identifikovat případný problém celého zařízení, například otopné soustavy.
Před nedávnem byla slavnostně otevřena nová budova ČVUT – Fakulta architektury v pražských Dejvicích. Jedním z významných faktorů celé stavby je i to, že se jedná o energeticky úsporný objekt řízený inteligentním BUILDING MANAGEMENT SYSTÉMEM (BMS), který navrhla a dodala společnost Schneider Electric.
Ziehl-Abegg vystavuje na veletrhu Aqua-therm nejmodernější ventilační moduly a ucelenou řadu regulačních přístrojů. Například to jsou inovované frekvenční měniče řady Fcontrol, Icontrol a nový regulační modul s integrovaným snímačem diferenčního tlaku s uplatněním při řízení otáček ventilátorů klimatizačních zařízení.
Výsledky EPC jsou v ČR velmi dobré. Navíc je poslední dobou metoda EPC stále více podporována. Vláda ČR přijala v říjnu usnesení ke Zprávě o možnostech financování energeticky úsporných projektů v objektech státní správy využitím metody EPC. TZB-info se EPC věnovalo po celý rok 2011.
Stavba haagského hlavního nádraží vznikala v 70. letech. Po 38 letech provozu byla letos budova rekonstruována. Hlavním důvodem byla vysoká spotřeba energie: původní energetická náročnost budovy byla v třídě G. Vytápění je řešeno podokenními výměníky, kde stará regulace byla nahrazena komunikativními regulátory Domat UC230.
Budovy, které kolem nás denně vidíme vyrůstat, jsou již bez výjimky doslova protkány sítěmi kabelů. Mezi ně patří i komunikační sítě pro technologie řízení budov, jako je větrání, vytápění a klimatizace, osvětlení a zabezpečovací a protipožární systém, ale i další, méně nápadné – například měření energií.