Zákon č. 283/2021 Sb. - stavební zákon a související předpisy
zákon o územním plánování a stavebním řádu
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kolaudace staveb povolených podle předchozích verzí stavebních zákonů
11.9.2024 | redakce podle materiálu MMR ČRPENB nejpozději ke kolaudaci. Metodický pokyn zahrnuje rovněž problematiku řešenou SEI jako dotčeným orgánem podle odst. 1 §13 zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů.
Nový stavební zákon č. 283/2021 Sb.
8.9.2024 | redakceS přijetím nového stavebního zákona také souvisí otázky ohledně možnosti využití současných projektových dokumentací, vlivu nového zákona na již získaná povolení a změny na úrovni územního plánování. Všechna uvedená témata budou předmětem školení 26. 9. 2024, ve kterém se zaměříme na praktické dopady nového stavebního zákona týkající se vlastníků již existujících staveb.
Proces implementace nového nařízení o stavebních výrobcích
4.9.2024 | Vlastimil Růžička, redakceEvropská komise zveřejnila plán implementace nového CPR (Evropské nařízení o stavebních výrobcích). V současné době dokončuje právnicko-lingvistickou revizi a konečné znění se objeví v Úředním věstníku EU koncem září tohoto roku. V platnost by mohlo vstoupit v listopadu. Nabízíme krátkou rekapitulaci.
Ochrana před hlukem v evropské a české legislativě
29.8.2024 | Vlastimil Růžička, redakceVeřejný ochránce práv v minulých letech kritizoval fakt, že do českého právního řádu nebyla řádně transponována směrnice 2002/49/ES o hodnocení a řízení hluku, která si klade za cíl definovat společný přístup států Evropské unie k prevenci a omezení škodlivých či obtěžujících účinků hluku ve venkovním prostředí. Kritizovány byly i další nedostatky. Jak vypadá situace v současné době a jaké jsou nyní možnosti měření hluku?
Praktické školení TZB-info: Nový stavební zákon
28.8.2024 | redakceOd 1. 7. 2024 vstoupil plně v účinnost nový stavební zákon (zákon č. 283/2021 Sb.). Sliboval revoluci v rámci povolování staveb, zejména výrazné zrychlení samotného povolovacího procesu. Změnil také některé povinnosti žadatelů o povolení záměru nebo stavebníků. Co nového stavební zákon přinesl nejen facility managerům a vlastníkům budov, se dozvíte na praktickém školení, které TZB-info pořádá 26. 9. 2024. Přednášet budou Mgr. Martin Mládek a Mgr. Pavel Kubíska, právníci z advokátní kanceláře INVICTA, specializovaní na stavební právo a energetiku.
Poskytování ubytovacích služeb z několika úhlů pohledu včetně stavebního
27.8.2024 | Ing. arch. Martin Čeněk, Ph.D.,, praktikující architekt, pedagog a výzkumný pracovník FA ČVUT v PrazeZvláště v letním období se často objevují otázky ohledně využívání bytů k poskytování ubytovacích služeb. Fenomén zvaný Airbnb si lidé vysvětlují různými způsoby, často bez souvislostí se stavebním či živnostenským zákonem. V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme se ptali nejenom právníků, ale také stavařů. V následujícím textu se autor (architekt) věnuje problematice bydlení a ubytování v bytech – a to jak z pohledu soukromoprávního, tak veřejnoprávního, a to včetně vzájemných souvislostí.
Povolovací procesy u vodních zdrojů a vodovodů podle nového stavebního zákona
22.8.2024 | JUDr. Zdeněk Horáček, Ph.D., advokát specializující se na vodní právoNový stavební zákon ruší kompetenci vodoprávních úřadů jako speciálních stavebních úřadů a sjednocuje stávající územní a stavební řízení do jednoho řízení o povolení záměru. Toto se samozřejmě promítá rovněž do přípravy a povolování vodních děl a postupů podle vodního zákona a zákona o vodovodech a kanalizacích. Na konferenci Pitná voda 2024 v Táboře o tom hovořil JUDr. Zdeněk Horáček, Ph.D. , advokát a odborný asistent Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni.
Nový stavební zákon a moderní digitální řešení potřeba bylo a je
7.8.2024 | redakceU řízení podle nového stavebního zákona jsme do konce roku prodloužili základní lhůty pro rozhodnutí stavebního úřadu na dvojnásobek, uvedl ministr Ivan Bartoš ve vyjádření k nesnázím, které provází aktuální práci stavebních úřadů a dopadají na práci stavařů.
Komentář k některým změnám v novém stavebním zákoně
6.8.2024 | Mgr. Vojtěch Faltus, Aegis Law, advokátní kancelář, s.r.o.Nový stavební zákon přináší celou řadu změn, problematických ustanovení a nejasných výkladů. Problémem bývají zvláště přechodná ustanovení v případě územních rozhodnutí. V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme se ptali odborníků na tyto změny a možnosti obrany ve světle starého a nového stavebního zákona.
Plynová, tlaková zařízení a spalinové cesty v praxi dle platné legislativy
4.8.2024 | Cech topenářů a instalatérů ČRKonference se koná 3. září 2024 v Brně, pořadatelem je Cech topenářů a instalatérů ČR. Plynová, tlaková zařízení a spalinové cesty v praxi dle platné legislativy přednáší TI ČR, Společenstvo kominíků, Státní úřad inspekce práce, HZS Jihomoravského kraje a GasNet.
Nový stavební zákon: Co čeká stavebníky od 1. července?
24.7.2024 | Ing. Petr Bohuslávek, redakceNa začátku července vstoupil v platnost nový stavební zákon, který přináší řadu změn v oblasti stavebního řízení. O těchto změnách jsme v červnu hovořili s Pavlem Kubískou, právníkem z advokátní kanceláře Invicta, specializovaným na stavební právo. Následující článek shrnuje hlavní novinky, které nový stavební zákon přináší, a jejich dopad na stavebníky a developery.
S novým stavebním zákonem platí od července i řada prováděcích vyhlášek
23.7.2024 | Vlastimil Růžička, redakceNový stavební zákon č. 283/2021 Sb. přinesl několik prováděcích vyhlášek, které upravují konkrétní aspekty stavebního řízení. Podrobněji představíme některé z nich, platné od července tohoto roku, a to včetně komentářů. Zmíníme i nová a připravovaná metodická doporučení k novému stavebnímu právu.
Testování portálu stavebníka a digitalizace stavebního řízení
19.7.2024 | Vlastimil Růžička, redakcePortál stavebníka má umožnit digitální sledování celého procesu stavebních řízení včetně aktuálních odpovědí dotčených orgánů a následného vyrozumění. Testoval se během května a června, ostrý start vypukl 1. července, společně s oficiální platností nového stavebního zákona pro běžné stavby. Jaké jsou první poznatky?
Výkon státního požárního dozoru podle nového stavebního zákona
12.7.2024 | Profesní komora požární ochrany, z.s., Ivana Nohová, 2. viceprezidentka PKPOOd 1. 1. 2024 je účinný Zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon. Podle něj nebude prováděno územní řízení s následným vydáním územního rozhodnutí. Stavební úřad povede jen jedno řízení pro povolení (záměru) stavby, s výjimkou drobných staveb podle Přílohy č. 1 k tomuto zákonu.
Kolaudační rozhodnutí ve starém a novém stavebním zákoně
20.6.2024 | Ing. Mgr. Lukáš Gamovský, asistent soudkyně Nejvyšší správní soud (NSS)Kolaudaci lze stručně charakterizovat jako pomyslné razítko, které musí většina staveb obdržet poté, co byly dokončeny a dříve, než začnou být užívány k danému účelu. Problém může nastat v době, kdy se mění pravidla. V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme se zeptali odborníků na změny v právní úpravě a na možnosti obrany proti kolaudačnímu rozhodnutí (souhlasu) ve světle starého a nového stavebního zákona.
Co se účinností nového stavebního zákona změní?
9.6.2024 | Cech topenářů a instalatérů ČRStavební řízení bude pro všechny účastníky probíhat v digitální podobě prostřednictvím Portálu stavebníka a dalších informačních systémů. Stavebník ale bude nadále moci odevzdat vybrané podklady v listinné podobě.
Výstavba bytových domů v období 1. republiky podle tehdy platných stavebních předpisů
9.6.2024 | prof. Ing. Leonard Hobst, CSc., VUT v BrněPříspěvek se věnuje problematice povolování výstavby bytových domů v období 1. republiky, a to se zaměřením na tehdejší stavební předpisy. Příspěvek na příkladu výstavby konkrétního bytového domu v Brně přibližuje tehdejší systém povolování staveb, vybrané technické požadavky na výstavbu bytových domů, včetně nákladů na povolení a možnosti získání státního příspěvku na výstavbu.
Rekonstrukce a sanace budov vodárenské soustavy
29.5.2024 | Ing. et Ing. Matej Horňák, Ing. Marek Coufal, Ph.D., Ing. Rostislav Kasal, Ph.D.Velká část vodárenské infrastruktury na územní České republiky byla vybudována v období od padesátých do osmdesátých let dvacátého století. To zahrnuje nejen rozsáhlé distribuční vodovodní sítě, ale i nespočet zařízení vodárenské infrastruktury, jako jsou úpravny vody, vodojemy, čerpací stanice a další. V současné době pak dochází k postupným rekonstrukcím budov těchto zařízení. Rekonstrukce stavebních částí vodohospodářských objektů představuje specifickou problematiku, jejíž úspěšný výsledek závisí na mnoha faktorech, jež přímo ovlivňují trvanlivost provedených stavebních úprav. Příspěvek se zabývá praktickými poznatky z předprojektové a projektové přípravy stavebních úprav vodohospodářských objektů, z pohledu projektanta stavebních konstrukcí.
Odstraňování staveb podle nového stavebního zákona má řadu odlišností
16.5.2024 | JUDr. Eva KuzmováPůvodní návrh zákona dokonce počítal s tím, že nepovolené stavby nepůjde dodatečně povolit vůbec. To se nenaplnilo a za určitých přísnějších podmínek bude možné černé stavby dodatečně legalizovat.
Dodatečné povolení a nařízení odstranění stavby podle nového stavebního zákona
30.4.2024 | JUDr. Jiří Kubík, MBA, Mgr. David SlováčekNový stavební zákon by měl v sobě zahrnovat kromě jiného i zapracování připomínek ohledně povolování staveb v režimu dodatečného povolení stavby. V rámci spolupráce s portálem epravo jsme se konkrétně zeptali na obsah komplikované úpravy vnořeného řízení o dodatečném povolení stavby, na jeho dodržování a jak tyto časté problémy řeší nový stavební zákon.