Společné stanovisko MPO a SEI k dodržování ustanovení § 10d zákona o hospodaření energií. Státní energetická inspekce je připravena poskytovat maximální informační podporu.
Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně vydala monografii, která obsahuje například témata ochrana vod při využívání území, voda v soukromoprávních vztazích, ochrana kvality vod, odpovědnost za ztráty na vodách, hygienické aspekty kvality vod, vodní dílo z pohledu NOZ, kompetence vlastníků pozemků a další.
Na základě vyhlášky (ES) č. 327/2011 Komise ze dne 30. 3. 2011 k provádění směrnice 2009/125/ES (směrnice ErP) byla s účinností od 1. 1. 2013 pro ventilátory definována minimální účinnosti u ventilátorů ve výkonnostním rozsahu 125 W až 500 kW. Již tehdy řada výrobků společnosti Remak splňovala nové vyšší hodnoty předepsané minimální účinnosti, které mají platit od 1. 1. 2015.
Ve stavbách občanské vybavenosti se stále můžeme setkat s nevyhovujícími realizacemi hygienického zázemí pro osoby s omezenou schopností pohybu. Podívejme se podrobněji na některé z nich. Pražská organizace vozíčkářů s tímto cílem a ve spolupráci s ČVUT FA a Sjednocenou organizací nevidomých pořádá v nové budově ČVUT – Fakulty architektury již 12. ročník takto zaměřeného odborného projektu Překonejme bariéry 19.–20. 11. 2014. Ve středu 19. 11. odpoledne se plánuje workshop.
Majitelé a správci domů se potýkali s neexistencí prováděcích předpisů k zákonu 318/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií a dlouho nebylo jasné, jaké měřiče a přístroje registrující dodávku teplené energie vlastně zákon požaduje. Příslušná vyhláška nyní vstoupila v platnost a majitelé domů tak mají jasno.
Nové pražské stavební předpisy mění kromě jiného i požadavky stavební světelné techniky. Zmírňují hygienické požadavky a podceňují význam slunečního záření a denního světla pro zdraví člověka. Změny hygienických požadavků nelze neprojednat se zdravotníky. Doufejme, že k takovému projednání a k uvedení předpisů do souladu se zásadami ochrany zdraví bude ještě příležitost.
Pražské stavební předpisy aktuálně představují diskutované a kontroverzní téma jak mezi odborníky, tak mezi veřejností. Jedná se o nové pojetí právního předpisu, do kterého jsou významnou měrou implementovány základní poznatky urbanistické teorie i praxe. V článku jsou shrnuty základní principy nového předpisu v oblasti územních požadavků. Doplněn je stručný komentář k některým ustanovením.
Předmětem tohoto článku je poukázat na možnosti stanovení cen a odměn při stavebních, montážních a projekčních prací, inženýrských činnostech a technických pomocí. V článku 1 se zaměřuji na to, jakými smluvními typy se regulují tyto druhy činností. Čl. 2 je zaměřen na možnosti stanovení cen u smluv o dílo, jako je např. pevná částka, odhad a rozpočet.
Od 1. 1. 2017 začne platit směrnice EU o energetické účinnosti, která nařizuje, aby majitelé domů umožnili domácnostem průběžně sledovat jejich spotřebu vody a energií. Vhodným řešením jsou měřiče s technologií dálkového odečtu naměřených hodnot. A jaké jsou výhody dálkových odečtů spotřeby pro majitele domů a bytová družstva?
Stavba je součástí pozemku. V souvislosti s novým občanským zákoníkem (dále jen „NOZ“) této větě nemohl uniknout snad nikdo v České republice. S jejím výkladem je to ale horší – v NOZ se slovo stavba vyskytuje v různých souvislostech 176krát, přesto v kodexu nenajdeme její definici. Co je to tedy vlastně stavba podle předpisů nového občanského práva? A je opravdu vždy součástí pozemku?
Smlouvy o dílo na nepovolenou stavbu jsou absolutně neplatné, ať byly uzavřeny podle starého či nového občanského zákoníku. Týká se neplatnost také smluv na stavby sice povolené, ale vybudované v rozporu s vydanými povoleními? Lze neplatnosti zabránit? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v následujícím článku.