Montážně-stavební společnosti, které se zabývají pokládkou potrubí z PE-HD velkých dimenzí a jeho svařováním pomocí elektrotvarovek, se na stavbě běžně setkávají s obtížemi, které toto svařování s sebou přináší.
Odhlučněné systémy vnitřní domovní kanalizace jsou již v současnosti běžným standardem jak v bytových a rodinných domech, tak zejména pak v hotelích, administrativních nebo polyfunkčních objektech a nemocnicích. Odlhučněné potrubí se stále častěji používá při rekonstrukcích. Právě hluk z odpadního potrubí je problémem například u panelových domů a starších objektů.
Klíčovým článkem rozvodů vody a topení je kvalita materiálu potrubí a těsnost spojů. Platí to hlavně pro systémy, jejichž oprava je z podstaty komplikovaná a nákladná, například proto, že jsou uloženy v obtížně přístupných prostorách. Nejvhodnějším konceptem pro tlakové rozvody se ukazují být vícevrstvé trubky, které kombinují ty nejlepší vlastnosti plastových a kovových rozvodů, spojované lisovacími nebo násuvnými tvarovkami z plastu a kovu.
Elektrosvařování PE-HD potrubí je neoddělitelně spojeno s výrobky společnosti FRIATEC, které utvářejí již více než 30 let standardy této technologie. Nové přístroje FRIAMAT® Prime s možností dokumentace a FRIAMAT® Basic bez možnosti dokumentace jsou vyrobeny tak, aby odolávaly nejtěžším podmínkám na staveništích.
Společnost FV Plast, a.s., zpracovává polypropyleny a polyetyleny již 24 let převážně na trubky a tvarovky určené pro rozvody teplé a studené vody, teplovodního vytápění a chladící a klimatizační okruhy. Nový materiál – PP-RCT vnáší zcela novou kvalitu do výrobků určených pro tuto oblast použití a posunuje teplotní i tlakové hranice o značný kus dále.
Polyetylénové potrubí našlo své uplatnění nejen v zásobování plynem, pitnou vodou či tlakovém odvodnění, ale také v průmyslu, podtlakové a gravitační kanalizaci a u odpadních vod. Elektrotvarovky FRIALEN® jsou jediné elektrotvarovky na trhu s odkrytou topnou spirálou, která umožňuje stejnoměrné prohřátí materiálu tvarovky i trubky a tím nejkvalitnější svar.
Komplexní řešení pro vnější rozvody studené, teplé užitkové a otopné vody do teploty 95 °C, obsahující předizolované potrubí z PE-Xa v rozměrech d 25–110 mm, tvarovky a ostatní příslušenství. Primárně je systém určen pro pokládku do země, lze však kotvit v případě potřeby jako klasické potrubní vedení.
Norma stanovuje požadavky a poskytuje doporučení pro montáž vnitřních vodovodů a potrubí vně budov, nacházejícího se ale podle EN 806-1 v rámci nemovitosti. Platí jak pro nové instalace, tak pro výměny a opravy. K souboru norem ČSN EN 806 1-5 patří rovněž nová tzv. zbytková národní norma ČSN 75 5409 „Vnitřní vodovody“.
Pomocí modelu SIMDEUM lze simulovat denní vzorce spotřeby studené i teplé vody ve specifických nerezidenčních budovách. Model předpovídá dobře denní vzorce spotřeby studené i teplé vody. Tímto návrhem lze významně snížit objem vody v potrubí i v místě přípravy teplé vody a tím dosáhnout úspor energie a omezit hygienická rizika.
Ve všech svých článcích a přednáškách v posledních létech upozorňuji na problémy koroze v soustavách vnitřního vodovodu provedených z kovu. Teoreticky máme možná všichni představu o typech koroze v kovových materiálech. Při návrhu vnitřního vodovodu velká část projektantů tyto poznatky přehlíží jako výmysly „vědátorů“ a jejich upozornění na nevhodné použití ocelového pozinkovaného potrubí pro vnitřní vodovod neberou vážně.
Firma Uponor uvádí na český trh inovovaný systém pro rozvody vody z vysokotlakého zesíťovaného polyethylenu: Uponor PE-Xa Evolution. Tento systém, jehož podstatou je unikátní systém spojování (nazývaný Q&E – quick and easy – snadno a rychle), využívá jedinečné vlastnosti 3D zesíťování tzv. Engelovou metodou.
Účelem revize ČSN 73 6660 bylo uvést národní normu pro vnitřní vodovody do souladu s normami evropskými (především ČSN EN 806-1 až 5 a ČSN EN 1717) a vytvořit z ní zbytkovou normu k těmto evropským normám, která by obsahovala požadavky, jež nejsou v evropských normách zpracovány dostatečně podrobně nebo vůbec.
Problematika zajištění těsnosti přírubových spojů vznikla již při zavádění nových měkkých bezazbestových těsnicích materiálů začátkem 80. let minulého století. Zcela nové materiály těsnění ještě po více než 30 letech přinášejí nové problémy do jejich navrhování, výpočtů jak zpracování, tak i montáže přírubového spoje.