Ke konci roku 2019 skončila výroba dnes již „plnoletých“ čerpadel řady Wilo Stratos. Tato konstrukční řada je plně nahrazena „Smart“ čerpadly Wilo Stratos MAXO (-Z, -D).
V předchozím článku je stručně popsán efekt, kterého lze dosáhnout prostou výměnou starých čerpadel za moderní. Jedná se o takřka bezmyšlenkovitý proces, při kterém se pouze vymění staré čerpadlo za stejně dimenzované moderní řízené čerpadlo. „Nejsložitější a nejpracnější“ na celé výměně je nastavení čerpadla pomocí ovládacího kolečka tak, aby nedocházelo ke zbytečným nadprůtokům v soustavě a čerpadlo pracovalo v oblasti, kde je schopné regulovat a tedy i šetřit. To však zdaleka není vše.
Důležitým hlediskem při volbě vodovodního nebo topenářského potrubního systému je výběr materiálu a způsob spojování potrubí. Rozhodnutí, zda bude využito kovové, plastové nebo vícevrstvé plastové potrubí (PPR, PE-Xc/AL/PE-HD) závisí také na způsobu a pracnosti spojování zvolených materiálů a důležitá je pak výsledná kvalita spoje. Nová řada lisovacích tvarovek Wavin M5 a K5 přináší vysokou míru bezpečnosti.
Od prvního čerpadla Wilo určeného k cirkulaci otopné vody s in-line montáži do osy potrubí v roce 1928 k prvnímu oběhovému „Smart“ čerpadlu na světě v roce 2017 uběhlo 89 let. Smart čerpadla Stratos Maxo nabídla revolučně nové možnosti jak plně autonomního řízení jejich provozu, tak vzájemné provázanosti, a během uplynulých tří let rychle překonala počáteční nepřipravenost sféry projektování a návrhu měření a řízení otopných soustav a začala se prosazovat v praxi.
Jednou z nejdůležitějších úloh majitelů a provozovatelů tepelných rozvodů centralizovaného zásobování teplem (CZT) je jejich pravidelné a permanentní udržování v provozuschopném stavu, a provozování s maximální úsporností. Vzhledem k jejich stáří a technickému stavu (rozvody vybudované v 70. a 80. letech minulého století), často není jiná možnost jak situaci řešit než celkovou výměnou potrubního rozvodu, a v některých případech je původní čtyřtrubkový systém nahrazen dvoutrubkovým systémem.
Poruchy v otopných soustavách závisí na mnoha faktorech. Vzduch, mikrobubliny, nečistoty a kal mohou do značné míry narušit správné funkce. Snižují účinnost přenosu energie a zvyšují riziko koroze. To následně vede k dalšímu poškození soustavy, k poškození drahých systémových komponentů nebo dokonce i k úplnému selhání.
Uzavírací klapky a pohony PR firmy Belimo od svého uvedení v listopadu 2016 překvapily mnoho zákazníků svou spolehlivostí, flexibilitou a energetickou efektivitou. Kombinace pohonů a škrtících klapek se již osvědčily například v nové chladicí jednotce od farmaceutické společnosti SwissCo AG, vytápěcím systému pěstitele žampionů Kuhn Champignon AG nebo chladicím systému instalační společnosti Müller Produktion GmbH.