Pálená keramika jako tradiční stavební materiál není žádnou novinkou. Svou odolnost vůči okolním vlivům prokázala již ve starověku. Obklady venkovních stěn keramickými deskami si ve stavebnictví zajistily své pevné místo již před mnoha desetiletími.
Od roku 2000 platí norma ČSN EN ISO 13370 Tepelné chování budov - Přenos tepla zeminou - Výpočtové metody, která až do roku 2008 souběžně s normou ČSN 06 0210 sloužila k hodnocení podlahových konstrukcí objektů na zemině. Použití ISO normy přináší zcela nové principy konstruování, diametrálně odlišné od po několik desetiletí používaných konstrukčních zásad a doporučení.
Moderní bydlení na okraji Brna, které spojuje příjemné bydlení v klidné zóně s vynikající dostupností do centra Brna v blízkosti nákupní zóny Brno-jih - to je obytný park CUBBE v Brně-Dolních Heršpicích. Výstavba těchto bytových domů je v okolí Brna i jižní Moravy ojedinělá především díky stavební technologii - domy jsou budované technologií velkoplošné prefabrikace na bázi dřeva.
Lehké podkladní a výplňové podlahové materiály (dále též LPaVPM) jsou v tuzemsku obtížně klasifikovatelné, neboť doposud chybí pro tento druh stavebních hmot ať již národní nebo evropské normy. Příspěvěk charakterizuje lehké podkladní a výplňové podlahové materiály v kontextu jiných staviv, popisuje jejich materiálové složení a přináší jejich fyzikálně-technickou charakteristiku.
Na zvýšenie komfortu bývania v obytnom priestore či skvalitnenie pracovného prostredia v prevádzkových objektoch má vplyv aj skladba podlahovej konštrukcie, ktorá by okrem tepelnoizolačnej schopnosti mala spĺňať aj príslušné akustické požiadavky. To možno dosiahnuť vhodným výberom stavebných materiálov v súčinnosti so správnou realizáciou podlahy.
Příspěvek popisuje obsah nově revidované ČSN 744505 Podlahy společná ustanovení a upozorňuje zejména na zcela nové kapitoly zaměřené na průmyslové podlahy a podlahy v bytové a občanské výstavě. Příspěvek by měl sloužit široké odborné veřejnosti k vyjádření názorů a připomínek k této normě tak, aby se stala dobře použitelným nástrojem jak pro projektanty, tak pro dodavatele a investory.
Všichni dobře známe ze života situaci, kdy například při uchopení kliky dveří nebo při zavírání automobilu "dostaneme ránu", tzn. dojde k elektrickému výboji mezi naším tělem a daným předmětem. Elektrický náboj v lidském těle vzniká chůzí po izolované podlaze a je způsoben třením mezi dvěma různými materiály - tělem (botami) a podlahovinou. Elektrický výboj je pro člověka nepříjemný, co je ale horší je skutečnost, že může způsobit vážné poškození některých citlivých materiálů.