logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Pasivní domy
Archiv článků od 6.2.2020 do 23.8.2021

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.8.2021
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.,
Saint-Gobain Glass

Webinář nejenom o skle v pasivních a nízkoenergetických domech. Architekti do rodinných domů posouvají větší a transparentnější skla, obvyklá dříve spíše v komerčních budovách. Velká skla zplešují psychiku obyvatel a při správném návrhu i tepelnětechnickou bilanci objektu.

29.6.2021
URSA CZ s.r.o.

Již v počátku výstavby musí investoři hlídat všechny technologické komponenty, použité materiály a procesy, které dají vzniknout projektu pasivního domu. Jeho výstavba se sice řadí mezi náročnější, ale přináší s sebou řadu výhod nejen v oblasti úsporného hospodaření s energií, ale i v oblasti finančních úspor. Pasivní dům by měl totiž ročně spotřebovat maximálně 15 kWh na metr2 vytápěné podlahové plochy, čímž umožní uživatelům vyšší komfort bydlení a zajímavé úspory na energiích.

22.3.2021
Ing. Libor Šteffek, Ph.D., Ing. Jiří Kalánek, Ph.D., prof. Ing. Milan Ostrý, Ph.D.

Recenzovaný Velikost solárních zisků transparentními plochami obálky budovy je závislá především na velikosti a orientaci zasklení a celkové propustnosti slunečního záření g. Velké prosklené plochy zajišťují tedy při vhodné orientaci velké solární zisky, jsou ale také nejslabším místem tepelněizolační obálky budovy. Pomocí počítačové simulace byl vypočítán vliv kombinace součinitelů prostupu tepla zasklení Ug a celkové propustností slunečního záření g na měrnou potřebu tepla na vytápění vybraného energeticky pasivního domu. Příspěvek pojednává o energetické bilanci okenních výplní pro různé kombinace parametrů zasklení v souvislosti s jejich orientací.

ilustrační obrázek © starush - Fotolia.com
8.2.2021
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT Praha, pracoviště UCEEB

Odborný Text rekapituluje vývoj nízkoenergetického stavění a připomíná kategorie energetické náročnosti budov ve společenských souvislostech. Zdůrazňuje potřebu koncepčního přístupu při přípravě změn staveb tak, aby bylo možné efektivně pracovat i po etapách s ohledem na dostupné finanční prostředky.

© shaiith – Fotolia.com
6.1.2021
redakce

14. až 16. listopadu se na Štrbském plese v hotelu Patria uskuteční 21. mezinárodní konference Tepelná ochrana budov, tentokrát s podtitulem Podstata zabezpečenia energetickej hospodárnosti budov. Příspěvky na konferenci lze přihlásit do 15. ledna.

21.10.2020
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Když staví projektant, vznikne doslova vzorový pasivní dům. Jeden takový vyrostl na kraji jihočeské obce Myslkovice z cihel HELUZ Family 50 2in1, tedy z materiálu, který i bez dodatečného zateplení dosahuje nejlepší tepelněizolační parametry na trhu. Samozřejmostí byly i roletové a žaluziové překlady HELUZ, aby venkovní stínění, další stavební kámen (cihlového) pasivního domu, nerušilo na fasádě.

27.9.2020
Nadace Partnerství, Lenka Zemanová

Areál na ulici Svatopetrská nedaleko centra Brna byl ještě před několika lety typickým brownfieldem, jakých najdeme v Česku stovky. Nevyužívaná plocha plná starých neúsporných budov. V 70. letech minulého století vybudovali zdejší areál pro Státní výzkumný ústav materiálů jako výzkumné středisko pro slévárenský průmysl. Po revoluci tu byly sklady, kanceláře, malé výrobny. Kolem dokola byl plot a nikdo sem nesměl.

10.7.2020
redakce

Zákazníci společnosti Xella i projektanti znají systém jednovrstvého zdiva Lambda YQ i zateplení Multipor. Jaké možnosti zvolit pro splnění nových požadavků na budovy s téměř nulovou spotřebou energie a dotované pasivní domy? Co dalšího hraje roli při výběru zdiva? Dozvíte se v rozhovoru s Ing. Michalem Vavřínkem, technickým poradcem společnosti Xella CZ, s.r.o.

30.5.2020
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Na začátku obvykle bývá přání postavit si dům, teprve pak se pro jeho realizaci hledá vhodný pozemek. U jedné jihočeské rodiny zafungoval myšlenkový proces opačně.

25.5.2020
prof. Ing. arch. Ing. Zuzana Pešková, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra architektury

Recenzovaný Architektonicko-urbanistická komise Správ chráněných krajinných oblastí Středočeského kraje se často potýká s nízkou vhodností architektonického návrhu rodinných domů. Pro zachování základních typických rysů staveb v těchto cenných lokalitách byla vytvořena doporučení pro výstavbu, díky nimž se podařilo alespoň objemově zajistit vhodnost novostaveb rodinných domů v CHKO. S nastupujícími pasivními standardy do výstavby iniciovala Správa CHKO Křivoklátsko spolupráci s Fakultou stavební ČVUT v Praze. Nabízíme ty nejzajímavější výsledky.

23.4.2020
redakce podle podkladů NZÚ

TZB-info doporučuje Od 1. března 2020 byla navýšena podpora programu Nová zelená úsporám pro stávající bytové domy v Praze. V oblasti zateplení bytových domů A.2 např. stoupla podpora pro obvodové stěny z 510 na 680 kč/m2. Při koupi pasivního rodinného domu nebo bytu v pasivním bytovém domě může žádat první kupující. Nově se také podporuje instalace dobíjecích stanic pro elektromobily. Vyplývá to ze závazných pokynů všech třech výzev programu platných od 31. ledna a zveřejněných na stránkách programu.

© Fotolia.com
17.4.2020
redakce podle tiskových zpráv

Nová zelená úsporám zaznamenala za první tři měsíce letošního roku třetinový meziroční nárůst v počtu žadatelů a současně uvolňuje podmínky pro žadatele v době pandemie. Vzhledem k mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 prodlužuje běžící lhůty všem žadatelům o podporu. Opatření se týká také programů Dešťovka a dalších.

1.4.2020
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Komín i v pasivním domě musí splňovat základní požadavek normy, tedy za všech okolností bezpečně odvést spaliny od spotřebiče do volného ovzduší. Kromě toho však musí, oproti komínům instalovaným v běžných domech, splňovat ještě další požadavky.

Úsporný dům roku 2019 - Dům Atrea, Jistebsko
8.2.2020
Centrum pasivního domu, z.s.

Na veletrhu For Pasiv, který právě probíhá v pražských Letňanech, byly vyhlášeny výsledky soutěžní přehlídky Úsporný dům 2019. V kategoriích Pasivní novostavba a Úsporná rekonstrukce soutěžily rodinné domy a budovy občanské vybavenosti. Soutěž, kterou pořádá Centrum pasivního domu, navázala na předchozí ročníky s názvem Pasivní dům.

6.2.2020
BeF Home, s.r.o.

Pasivní domy mají velmi nízké nároky na vytápění. V našich klimatických podmínkách se ale v zimě bez zdroje tepla přece jen neobejdou. Čím více se snižuje energetická náročnost domů, tím více se do interiérů vrací krbové vložky nebo kamna na dřevo, které mají optimalizovaný výkon.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.