Blíží se zima a s ní i nová topná sezóna. Zejména v souvislosti s neustále rostoucími náklady na energie je nyní ještě důležitější, aby otopné soustavy fungovaly efektivně. Hydraulické vyvažování je jeho základní součástí.
Zvyšování cen tepla a elektrické energie je teď nevyhnutelné a podle predikcí lze očekávat, že budou růst i během nejbližší dekády. Můžeme se na to ale připravit vhodným řízením spotřeby energie v našich domácnostech. Jedním z nejjednodušších opatření doporučovaných četnými odborníky je snížit teplotu v místnostech a namontovat termostatickou hlavici na každý radiátor ještě před nadcházející zimou.
Při rekonstrukci domu hledali majitelé efektivní způsob vytápění. Radiátory Zehnder Charleston jsou vhodné také pro nízkoteplotní otopné soustavy a napomáhají tak dosáhnout požadovaných úspor při spotřebě tepelné energie. I zde plní velmi dobře svou primární funkci, navíc jsou zajímavé i z estetického hlediska.
Společnost Wavin, přední světový výrobce plastových potrubních systémů, představila novinku v podobě stropních a nástěnných sálavých panelů Wavin Tempower, které slouží k efektivnímu a komfortnímu vytápění a chlazení rodinných i bytových domů. V kombinaci s inteligentním regulačním systémem navíc dokáží svým uživatelům uspořit až 40 % nákladů za topení a chlazení.
Novostavba prodejny a servisu stavebních a zemních strojů KASTO Tábor se na podlahové ploše více než 300 m2 kompletně spoléhá na rozdělovače podlahového topení společnosti Taconova. O pohodové klima v celkem 17 místnostech se starají tři moderní systémy rozdělovačů topných okruhů TacoSys Pro, které zajišťují dokonalé rozdělování tepelné energie z akumulační nádrže invertorového tepelného čerpadla IVT vzduch-voda v rámci celého objektu.
Interiéry ikonické budovy Vysoké školy chemicko-technologické v pražských Dejvicích od architekta Antonína Engela prošly v roce 2021 rekonstrukcí. Mimo jiné byla vyměněna také litinová otopná tělesa za moderní ocelové článkové radiátory Zehnder Charleston. Rozhovor na kameru o výběru vhodných radiátorů pro rekonstrukce historických budov nám poskytl obchodně-technický zástupce výrobce otopných těles Zehnder, pan Miroslav Váša.
Odborný První část článku popisuje reálné průběhy vytápění a spotřeby elektřiny sálavými panely dvou rodinných domů s odlišným přístupem k jejich užívání. V druhé části budou domy porovnány z pohledu parametrů svého vnitřního prostředí ve vazbě na měřenou spotřebu energie a jejich energetické náročnosti.
Jedny z variant elektrického vytápění jsou založeny na ohřevu vzduchu. A to buď ve zdroji tepla mimo vytápěný prostor s nutností instalovat rozvody vzduchu, což se většinou propojuje s činností řízeného větrání prostoru nebo přímo ve vytápěném prostoru bez potřeby instalovat rozvody ohřátého vzduchu.