logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Jste na letní dovolené? Zloděj vám vleze do obydlí nejčastěji oknem, nejrizikovější jsou rodinné domy

Pachatelé vloupání mají každoročně na svědomí značné škody na majetku, jen za loňský rok je policisté vyčíslili na 1,3 miliardy korun. Každý týden řeší v průměru 181 domácností spoušť po nějakém zloději, ale nejrizikovějším obdobím jsou letní měsíce, kdy lidé vyráží na dovolenou a nechávají svá obydlí opuštěná.

„Nejsnadnějším vstupním místem jsou stará okna či terasové dveře, přičemž lupiči si vybírají dle policejních statistik nejčastěji rodinné domky,“ upozorňuje výrobní ředitel společnosti RI OKNA Pavel Polášek.

K překonání nezabezpečeného okna stačí několik vteřin

Zabezpečená okna chrání před zloději – ilustrační foto RI Okna
Zabezpečená okna chrání před zloději – ilustrační foto RI Okna

Lidé si pořizují kvalitní bezpečnostní dveře, což je v pořádku, ale zapomínají, že nejzranitelnějším článkem jsou vždycky stará okna. „Zloděj potřebuje k jejich překonání několik vteřin a šroubovák, kterým nadzvedne okenní křídlo. Pokud už člověk musí staré okno vyměnit, třeba z důvodů unikajícího tepla, není od věci myslet při pořizování nových oken i na zabezpečení. Integrované řešení, tedy bezpečnost, design a montáž, ho vyjde levněji, než když si bude pořizovat bezpečnostní prvky na nová okna až dodatečně, po částech,“ doporučuje výrobní ředitel.

Jak zabezpečit okna

Rámy oken lze zajistit celoobvodovým kováním příslušné bezpečnostní třídy. Okna by měla být zasklena skly s bezpečnostní fólií o minimální tloušťce 0,8 mm, účinnější je silnější fólie o tloušťce 1,5 mm. „Důležitou ochranou je také blokovatelná či uzamykatelná klika a bezpečnost oken zvýší i předokenní hliníková roleta,“ uzavírá Pavel Polášek ze společnosti RI OKNA, která je významným českým výrobcem plastových oken a dveří.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.