logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

4 mýty o recyklátu v PVC oknech a proč není důvod se jej obávat

Plastová okna mohou být vyráběna z prvoplastu i jeho kombinováním s recyklovaným PVC. Bohužel právě o recyklátu se šíří nepravdy, které dehonestují jeho kvalitu, vlastnosti i původ.

1.      Mýtus - Recyklát je zdraví škodlivý.

Fakta - Tuto problematiku hlídá EU prostřednictvím nařízení REACH. To si klade za cíl zlepšit ochranu zdraví a životního prostředí v souvislosti s riziky, jež mohou představovat chemické látky. Vloni byla vydána změna REACH, ve které se uvádí, že od 29. listopadu 2024 olovo a jeho sloučeniny nesmějí být uváděny na trh nebo používány ve výrobcích, které se vyrábějí z polymerů nebo PVC, je-li koncentrace olova rovna nebo vyšší než 0,1 % hmotnostních PVC materiálu.

2.      Mýtus - Recyklát pokazí vzhled okna

Fakta - Recyklát může být po výrobě šedý nebo hnědý. Při výrobě okenních profilů je recyklát extrudován do vnitřních stěn profilů a v procesu koextruze je obalen novým materiálem - prvoplastem. Zákazník jej tedy neuvidí a nemusí se změny barev obávat.

3.      Mýtus - Recyklát je vyráběn z PET lahví.

Fakta - PVC a PET jsou odlišné materiály. PET je polyethylentereftalát, snadno recyklovatelný termoplast používaný například u PET lahví. PVC je zkráceninou pro polyvinylchlorid. Nedá se však zpracovávat dohromady s jinými plasty, protože má nižší bod tavení a při jeho zahřátí se uvolňuje chlór, který je třeba jímat. Při recyklaci se tedy využívají oba materiály samostatně a recyklát PVC části PET neobsahuje.

4.      Mýtus - Recyklát nesplňuje normy.

Fakta - Aktuálně platí norma ČSN EN 15346 (645 805), vydaná v červnu 2015 a platná od července 2015. Jde o českou verzi evropské normy EN 15346:2014 a výrobci oken jsou povinni se jí řídit.

Více informací


 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.