logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Normy a právní předpisy

4.5.2020doc. Ing. Vladimír Tichomirov, CSc., LL.M., Inženýrská, expertní a znalecká kancelář Brno
Případné vady nebo poruchy ve stavebnictví se v mnoha případech daří vyřešit po vzájemné dohodě obou stran. V případě nemožnosti se shodnout se bohužel spor obvykle vyhrocuje do soudního řízení, které je ale prakticky zdlouhavé, ve svém průběhu i výrazně nákladné a v konci mnohdy oboustranně neuspokojivé. Existuje ale i cesta rychlejší, méně nákladná a obvykle ústící do konstruktivního výsledku, a to je spolupráce s odborníky v právní i technické oblasti – cesta tzv. mediace.
31.3.2020Ing. Michal Čejka, Šance pro budovy
Vyhláška č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov je prováděcím předpisem zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií ve znění pozdějších předpisů a stanovuje postup hodnocení energetické náročnosti budov a závaznou podobu průkazu energetické náročnosti budovy. Hlavními cíli současné novelizace vyhlášky je zefektivnění hodnocení energetické náročnosti budov na základě zkušeností z předchozích let, zvýšení kvality a kredibility zpracovávaných průkazů energetické náročnosti budov, včetně zvýšení přehlednosti a využitelnosti PENB k energetické optimalizaci budov. Současně je novelizace využito k implementaci evropské směrnice o energetické náročnosti budov EPBD III.
10.3.2020Ing. Miroslav Škop, Česká agentura pro standardizaci, odbor standardizace
Společně s Českou agenturou pro standardizaci (ČAS) představujeme právě vydané normy a zajímavé systémy, které souvisejí s novými koncepty bydlení a stavebnictví. V tomto článku se zaměříme na biometrické systémy.
28.1.2020Ing. Alena Šimková, C4Construction Praha, expertní kancelář, Vlastimil Růžička, redakce
Společně s expertní kanceláří, která poskytuje poradenství v oblasti právních a technických předpisů, sledujeme nové tuzemské a evropské normy. Tentokrát jsme oslovili Ing. Alenu Šimkovou, která představí aktuální "bezpečnostní" normy a s nimi související nové možnosti při řešení prevence kriminality ve výstavbě.
3.12.2019Miroslava Ševčíková, Vědecko-výzkumný uhelný ústav (VVUÚ) Ostrava Radvanice
V tomto příspěvku je věnována pozornost základnímu prvku prvotní ochrany, a to detekčním zařízením pro zachycení vzniku nebezpečných koncentrací plynů a par kapalin. Jsou zde vybrány a popsány základní zkoušky podle typu zařízení a druhu detekovaného plynu, které jsou nezbytné při zajištění jejich správné a spolehlivé funkce.
11.11.2019prof. Ing. Martin Jiránek, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební
Článek popisuje všechny podstatné změny v oblasti navrhování a provádění protiradonových opatření, které zavedlo revidované znění ČSN 73 0601 platné od 1.10.2019. Představen je nový způsob volby protiradonového opatření podle typu stavby a nová koncepce navrhování podle návrhových hodnot vstupních parametrů. Detailně je popsána nová metodika navrhování protiradonových izolací, podle které lze na ochranu stavby použít jen takovou izolaci, jejíž radonový odpor je větší než předepsaný minimální radonový odpor.
14.12.2018Ing. Stanislav Cáb, Ing. Martina Šeděnková, Vědecko-výzkumný uhelný ústav Ostrava (VVUÚ)
Článek popisuje mechanismy vzniku skládkového plynu, včetně rozboru vlastností a problematiky možné kumulace plynu. Zmiňuje také základní požadavky pro snížení rizika výbuchu skládkového plynu uvedené v ČSN 83 8034 a zavedení organizačních opatření, mezi které patří například systém povolování prací v prostorech s nebezpečím výbuchu, pravidelné školení zaměstnanců a vybavení vhodnými ochrannými pracovními prostředky.
20.11.2018EuroClean, s.r.o.
V hotelech a dalších ubytovacích zařízeních nachází voda řadu využití. Ať už se jedná o samotné koupelny hotelových pokojů nebo využívání vody v hotelových restauracích, barech, hotelových prádelnách či rekreačních zařízeních a bazénech. Dále nachází voda uplatnění v klimatizačních zařízeních a při vytápění. Pro maximální spokojenost a komfort hostů je tak podstatné zajistit její nejvyšší možnou kvalitu, což se však často neobejde bez její úpravy.
19.11.2018Ing. Ondřej Štrup, FM Institute, s.r.o.
Od roku 2007 platí evropská norma ČSN EN 15221. Její první dva díly se rozrostly na současných 7 dílů. Na jaře tohoto roku byla oficiálně vydána norma ISO 41001 „Facility management – Systémy řízení – Požadavky s návodem k použití“, která završila první fázi kompletace celosvětové normy ISO 41000.
26.8.2018doc. Ing. Martin Hrinko, Ph.D., MBA, Policejní prezidium ČR, Praha, Ing. Mária Klenová, VŠB TU Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství
Požádali jsme zástupce Fakulty bezpečnostního inženýrství v Ostravě a Policejního prezidia ČR o vyjádření ke standardům prevence při hudebních produkcích, letních festivalech či akcích pod širým nebem. V příspěvku popisují oprávnění a povinnosti základních subjektů, tj. pořadatele a státu (města, obce), směřujících k opatření zabraňujícímu vzniku mimořádných událostí na uvedených akcích a k ochraně takzvaných měkkých cílů.
7.7.2018Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Automatická služba RejstrikySVJ.cz kontroluje zásadní rejstříky důležité pro činnost výboru SVJ - insolvenční rejstřík pro insolvence a insolvenční dražby a katastr nemovitostí pro zápisy exekucí na jednotkách a exekuční dražby. Výborům SVJ značně usnadňuje práci a předchází možným finančním škodám.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2023, všechna práva vyhrazena.