Rozhovor o směřování ekologického vytápění českých domácností a o rýsujících se problémech s programem kotlíkové dotace s Markem Řebíčkem, ředitelem společnosti Kloboucká Energo, která je producentem certifikovaných pelet ENplus značky Waldera.
Evropská směrnice o ErP klade důraz na používání spotřebičů pro vytápění s co nejnižší spotřebou a s co nejvyšší účinností, a to vyšší než 86 procent. Kritéria této směrnice splňují v rámci plynových spotřebičů pouze kondenzační kotle. Na jejich pořízení je možné žádat o státní podporu v rámci Kotlíkových dotací.
Moderní kotelny na dřevní biomasu financované a provozované společností IVORY Energy přináší školám, nemocnicím, bytovým domům, ale i celým obcím podstatné snížení nákladů na výrobu tepla a ohřev teplé užitkové vody i zlepšení kvality ovzduší v lokalitě. Kotelny využívají špičkové rakouské kotle Fröling.
Kotlíkové dotace již běží téměř ve všech krajích ČR. Poměrně velký státní příspěvek můžete získat také na kotel spalující uhlí a biomasu, jako je například kotel ENBRA TP-EKO. V něm je možné bez úprav spalovat hnědé uhlí velikosti ořechu i dřevní pelety. Výše dotace může dosáhnout až 75 % pořizovacích nákladů.
Stát v roce 2015 vyhlásil dva poměrně štědré programy na podporu domácích OZE – Novou zelenou úsporám a kotlíkovou dotaci. Instalaci dotovaných zdrojů však mohou provádět pouze řemeslníci a firmy, které pro to mají patřičnou kvalifikaci. TZB-info přináší přehled míst, kde je možné zkoušku absolvovat a kolik získání kvalifikace stojí.