Sychravé počasí dává tušit, že topná sezóna již začíná. Řada lidí tak po více než půl roce uvádí opět do provozu topný systém. Na co si dát pozor, aby vše fungovalo tak, jak má, a v zimě nenastal nečekaný výpadek?
Český ocelový kotel MAKAK úsporně a ekologicky vytápí rodinné domy, firmy a středně velké objekty, umožňuje také ohřev vody. Výkon kotle je regulovatelný od 20 do 40 kW dle potřeb objektu. Kotel plní požadavky na směrnici EKODESIGN s účinností až 92 % a emisní třídou 5. Kotel tedy lze instalovat v rámci programu kotlíkových dotací 2016.
Recenzovaný Článek popisuje úlohu uhlí v segmentu malých zdrojů tepla pro domácnosti. Podpora kotlů spalujících hnědé uhlí v rámci evropských dotací je v plném proudu, ale mnoho z těchto kotlů nevyhovělo požadavkům Evropské komise. Na druhou stranu chce Česká republika v dohledné budoucnosti významně chce snížit spalování hnědého uhlí v malých kotlích. Řeč je o českém antifosilním zákoně a nejen o něm.
Recenzovaný Se zavedením přísnějších předpisů Ekodesign pro výrobky spojené se spotřebou a produkcí energie, souvisí plynulý přechod na používání plynových kondenzačních kotlů. V praxi se při výměnách starých kotlů setkáváme s nesprávným výkladem a představami o přínosech kondenzačních kotlů. V článku je proto posouzen vliv kondenzace teoreticky i měřením a jsou uvedeny odpovědi na některé praktické otázky.
V prvním kole takzvaných kotlíkových dotací bylo do druhé poloviny září schváleno přes 22 000 žádostí, proplacených jsou jich už téměř 4 500. Čísla do konce roku ještě porostou, protože v jednotlivých krajích aktuálně proplácení žádostí probíhá. Většina regionů s ohledem na velký zájem o výměnu starých kotlů už požádala stát o navýšení příspěvků o dalších deset procent.
Pelety dlouhodobě patří k nejlevnějším topivům. Náklady na vytápění pro průměrnou domácnost se stabilně drží pod cenami elektřiny, plynu a topného oleje. Jsou srovnatelné s cenami hnědého uhlí, které vyjde jen o málo levněji. V poměru cena / výkon jsou však pelety jednoznačně nejlepší nabídka na trhu s ohledem na vysoký komfort čistého a plně automatického vytápění.
Recenzovaný Se zavedením přísnějších předpisů Ekodesign pro výrobky spojené se spotřebou a produkcí energie, souvisí plynulý přechod na používání plynových kondenzačních kotlů. V praxi se při výměnách starých kotlů setkáváme s nesprávným výkladem a představami o přínosech kondenzačních kotlů. V článku je proto posouzen vliv kondenzace teoreticky i měřením a jsou uvedeny odpovědi na některé praktické otázky.
Při příležitosti konání veletrhu FOR THERM se v Praze uskutečnilo setkání členů národní asociace Klastr Česká peleta spojeného s valnou hromadou. Klastr a jeho členové na veletrhu obsadili rekordních 630 metrů čtverečných výstavní plochy a prezentovali přes 70 druhů tepelných zařízení, technologií a paliv.
Automatický kotel GEKON se samočinnou dodávkou paliva hnědého uhlí a dřevních pelet, zařazený v kotlíkových dotacích, je velmi populární díky své konstrukci, použitým materiálům a detailům. Ty dávají kotli při výběru jednoznačné ANO. Kotel plní parametry EKODESIGNu a zároveň má jednu z nejvyšších účinností 95,5 % při spalování hnědého uhlí.
Peletové kotle vítězí v disciplíně emisních tříd a získávají nejvyšší známku 5, zatímco většina českých dřevěných pelet dostává razítko ENplus A1, tedy certifikaci nejvyšší kvality. Přitom roste také výroba – v roce 2015 jsme se přiblížili k hranici 300 000 tun dřevěných pelet a produkce dál roste. V Česku se vyrábějí kotle, kamna i pelety pro západo-evropské trhy, tedy ve vysoké kvalitě. A úspěch slaví české pelety i doma. Počet kotlů a kamen na pelety roste v českých rodinných domech, chalupách i ubytovacích, restauračních a rekreačních zařízeních a ve firmách.
Soutěž NOVINKY na Infothermě se již stala tradicí. Jak ji zhodnotily firmy oceněné v loňském roce? Do dalšího klání se jednotliví vystavovatelé, vysoké školy a další instituce mohou hlásit do 15. 11. 2016. Výsledky budou vyhlášeny 23. ledna 2017 v rámci slavnostního zahájení výstavy Infotherma 2017 v Kongresovém centru na výstavišti Černá louka v Ostravě.
Čím vytápět rodinný nebo bytový dům? Bude vytápění uhlím stále výhodné? A jaké jsou alternativy? Sedmý ročník veletrhu vytápění, alternativních zdrojů energie a vzduchotechniky FOR THERM přináší odpovědi i zajímavá řešení. Veletrh probíhal souběžně s mezinárodním stavebním veletrhem FOR ARCH. Přivítal více než osm set vystavovatelů z více než čtrnácti zemí světa.
Společnost VIADRUS představila nový kotel K5 pro vytápění a ohřev vody. Kotel je osazen řídící jednotkou, která umožňuje použití v „chytrých domech“ s centrálním řízením veškerých zařízení v domácnosti. Představení kotle K5 se konalo v novém showroomu v Jindřichově Hradci, kde najdou zákazníci nejen produkty společnosti VIADRUS, ale mohou využít i odborného poradenství v oblasti vytápění.
V září 2016 proběhl v Praze - Letňanech sedmý ročník veletrhu vytápění, alternativních zdrojů energie a vzduchotechniky FOR THERM. TZB-info bylo již tradičně odborným partnerem této akce. Z návštěvy je patrné, že vystavovatelé s předstihem zareagovali na poptávku trhu i chystané změny v legislativě.
Výroba dřevních pelet v tuzemsku roste a podobně jako v západní Evropě i čeští zákazníci začínají objevovat výhody nákupu závozem pomocí cisterny. Zájmu o toto ekologické palivo se přizpůsobují i výrobci otopné techniky s nabídkou peletových kotlů nejrůznějších výkonů. Podle odborníků se však na trhu objevují i necertifikované kotle nejasného původu a parametrů.