Mezi novinkami jsou jak moderní kotle s ručním přikládáním a nízkými emisemi, tak automatické kotle, které splňují podmínky pro kotlíkové dotace.
V dnech 23. až 25. května proběhla tradičně v Třeboni v kulturním domě Roháč odborná konference Vytápění, kterou organizuje odborná sekce Vytápění ve Společnosti pro techniku prostředí jednou za dva roky. Konference soustředí aktuální poznatky z praxe, vývoje a výzkumu do přednášek, kterých na konferenci zaznělo 62.
Automatické kotle s retortovým hořákem řady AM Licotherm uvedla na trh česká firma Agromechanika Lhenice v.o.s. v roce 2005. Tradiční česká konstruktérská škola, kvalita zpracování, spolehlivost, jednoduchá obsluha i údržba – to jsou atributy, které kotle Licotherm řadí mezi nejžádanější výrobky na trhu s kotli.
Podporováno bude jak pořízení větších domácích elektráren, tak rozšíření těch stávajících. Speciální bonus je navíc připraven pro žadatele, kteří Novou zelenou úsporám využijí spolu s Kotlíkovými dotacemi. MŽP vyzývá k šetření energií i nákladů pomocí NZÚ a zdůrazňuje, že to není zdlouhavé ani složité.
Poslední roky stoupá tlak na zpřísňování limitních hodnot parametrů u řady výrobků, které mají dopad na okolní prostředí, výrobní účinnost a spotřebu vstupních materiálů a energií. Zvlášť důsledně se začaly sledovat parametry a funkce v případě tepelných zařízení a jejich soulad s legislativními předpisy.
V krajích se postupně spouští další vlna kotlíkových dotací. Kolik lidé z dotace získají a jak rychle se jim investice vrátí, záleží na volbě nového zdroje vytápění. K nejvýhodnějším patří kotel na dřevěné pelety, z dotace pak mohou žadatelé získat až 127 500 Kč a zafinancovat nejen kotel, ale také další zařízení, jako je peletové silo do kotelny, komín nebo dálkové ovládání kotelny.