Toužíte-li po krbové vložce a jste ve fázi vybírání, tak tenhle stručný rádce je určený právě vám!
Odborný Vzduchospalinové cesty musí být navrženy i s ohledem na umístění přívodu vzduchu a ústí komína tak, jak to definuje platná technická norma ČSN EN 13 384-1+A1 Komíny – Tepelně technické a hydraulické výpočtové metody. Norma obsahuje některé změny oproti minulosti a ty stručně popíšeme v tomto článku.
Pasivní domy mají velmi nízké nároky na vytápění. V našich klimatických podmínkách se ale v zimě bez zdroje tepla přece jen neobejdou. Živý oheň má zároveň své neopakovatelné kouzlo. Lidstvo provází už desetitisíce let. Své místo by tedy měl mít i v moderním domě. Odpovědí na tuto potřebu jsou krbové vložky nebo kamna na dřevo, které mají optimalizovaný výkon.
Jedny z variant elektrického vytápění jsou založeny na ohřevu vzduchu. A to buď ve zdroji tepla mimo vytápěný prostor s nutností instalovat rozvody vzduchu, což se většinou propojuje s činností řízeného větrání prostoru nebo přímo ve vytápěném prostoru bez potřeby instalovat rozvody ohřátého vzduchu.
I instalační firma, která nainstalovala desítky kotelen a zařadila si je do svých referencí, se může mýlit. Zvláště tehdy, pokud zanedbává pravidelná školení a nevěnuje dostatečnou pozornost vzdělávání. Jeden z příkladů chyb komentuje Ing. Václav Švorčík v instruktážním videu značky Buderus zaměřeném na kotelny s hranicí výkonu do 100 kW.