Ing. František Jiřík, Komínservis, člen Společenstva kominíků ČR, přednáší k problematice spalinových cest při přechodu z nekondenzačního plynového kotle na kondenzační v bytových objektech.
S provozem kotlů na pevná paliva s vysokou účinností, a zejména při sníženém výkonu, souvisí možnost, že komín bude v mokrém provozu, tedy v něm bude část spalin kondenzovat. Proto je třeba odpovědně vybrat vhodný typ a konstrukci komína, aby měl požadovanou dlouhou životnost a garantoval i bezpečný provoz. V rozhovoru pro TZB-info jsou diskutována kritéria výběru, ustanovení norem.
Krby a kamna spalující vzduch z místnosti nahrazuje dnes většina výrobců moderními spotřebiči se sacím hrdlem. Přívod spalovacího vzduchu zvenčí má své neoddiskutovatelné výhody, kdy není vysáván teplý vzduch z místnosti, a navíc je možno daleko lépe regulovat vlastní proces hoření. Vlastní přívod vzduchu je možno řešit několika způsoby, kdy je třeba zohlednit možnosti stavby a dispoziční řešení.
S nástupem standardu budov s téměř nulovou potřebou energie souvisí potřeba utěsnit v domě všechny spáry, včetně těch nacházejících se okolo komína. Požárně bezpečné řešení nevyplývá ze štítkového zařazení komína podle norem, ale opírá se o doporučený způsob daný výrobcem, říká v rozhovoru pro TZB-info Ing. Vrba.
Recenzovaný Článek pojednává o vyzařování hluku z komínů a vzduchotechnických výfuků vzduchu do volného prostoru. Komíny se obvykle rozumí svislé kouřovody určené k odvodu spalin od spalovacích zařízení. Příspěvek se nezabývá pouze tímto případem, ale rozšiřuje se na obecná zakončení svislých potrubních systémů směrem do atmosféry, je tedy řešen i případ odvodu znehodnoceného vzduchu do venkovního prostředí potrubím určité dimenze.
Společnost HELUZ začala dodávat nový parotěsný prostup z pěnového skla Foamglas, který ve střešní konstrukci bezpečně napojí paropropustnou fólii na cihelné komínové těleso. Parotěsný prostup HELUZ z desek Foamglas o tloušťce 50 mm má hned tři výhody: Není difúzní, brání tvorbě rosného bodu a srážení vlhkosti.