Ačkoliv jsou na zlepšování kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji vynakládány značné finanční prostředky, výsledky měření kvality ovzduší z posledních let potvrzují, že k výraznému zlepšování ovzduší nedochází.
Změny ve svém sortimentu provedl v průběhu podzimu největší tuzemský výrobce cihelného materiálu, společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. Úpravy v nabídce přinesou především zjednodušení a zpřehlednění výběru a zrychlení dodávek na stavbu. Veškerá kompatibilita jednotlivých cihelných systémů přitom zůstane zachována.
Problematika provozu plynových spotřebičů s odtahem spalin do komína a přívodem vzduchu z místa jejich umístění, (odborně spotřebičů typu B), se stala v posledních několika letech velmi diskutovaným tématem. Důvodem je vysoký počet smrtelných otrav spalinami při provozu těchto spotřebičů. Organizace debaty je příspěvkem redakce k řešení problematiky.
Produkce škodlivých emisí z malých zdrojů je problém, který minulosti nikoho moc netížil. Teprve po opakovaných smogových situacích a i díky výsledkům práce Výzkumného energetického centra při VŠB Ostrava se tento problém dostal do povědomí veřejnosti. Autor, který stál u zrodu totoho pracoviště se v časovém rozpětí 3 roků zamýšlí nad účinností dosud provedených opatření.
Názory zainteresovaných profesí na problematiku požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, které řeší nařízení vlády č. 91/2010, se velmi liší. Protože se jedná o velmi závažnou problematiku, chce portál TZB-info poskytnout prostor pro odbornou diskuzi, jejímž výsledkem by mělo být sjednocení stanovisek.
Článek je reakcí na článek o stanovisku č. 160/2013 ČSTZ a zároveň upozorněním na nebezpečí otravy oxidem uhelnatým od spotřebičů na plynná paliva.
V souladu se závěry jednání konaném dne 23. 7. 2012 na MV – GŘ HZS ČR za přítomnosti zástupců MV – GŘ HZS ČR, Svazu průmyslu ČR a Českého sdružení pro technická zařízení navrhujeme komentářem stanovit jednoznačně zásady aplikace nařízení vlády (dále jen „NV“) tak, aby byl naplněn jeho cíl, kterým je požární bezpečnost při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv.
Komín je velmi důležitou součástí domu, a proto se vyplatí nezanedbat jeho výběr a také nehledět jen na jeho cenu. Před nákupem komínu se vyplatí poradit se s osvědčeným odborníkem, který vám pomůže komín vybrat s ohledem na zamýšlený způsob vytápění, požadavky stavby (ať už novostavby nebo staršího domu), životnost jednotlivých systémů a v neposlední řadě také poměr cena vs. kvalita.
S dobře fungujícím a vyladěným vytápěním můžete během zimy ušetřit nezanedbatelnou částku na energiích. Ať již topíte plynem či tuhými palivy, před topnou sezónou byste měli pečlivě zkontrolovat kotel. Pozornost věnujte jak kotli samotnému, tak i odvodu spalin a případně bezchybné funkci přikládacího mechanismu. Kontrolu si však zaslouží i radiátory.
Vybrat komín není nic jednoduchého. Před nákupem komínu je nutné zohlednit zvolený způsob vytápění, počet připojených spotřebičů, nutnost odvětrávání, vlastnosti použitých materiálů, životnost. Zvláště v dnešní době, kdy domácnosti kvůli cenám energií mění způsob vytápění, jsou oblíbenější takzvané univerzální komínové systémy. V případě změny typu paliva u nich nejsou nutné úpravy.