5 mýtů o záchytném systému proti pádu osob
Jde o prostředek, který vašim pracovníkům může někdy zachránit život, přitom ho mnozí často podceňují. Řeč je o střešním záchytném systému. Jaké jsou nejčastější chyby, které můžou být fatální?
Mýtus 1: Jsem jen pár metrů nad zemí, takže záchytný systém nepotřebuju
K většině pádů dochází z relativně malých výšek, jelikož pracovníci podceňují riziko. I tak pád může způsobit nějaké vážnější zranění.
Mýtus 2: Nebudu se pohybovat u okraje střechy, takže se mi nemůže nic stát
Na střeše se nachází rizikové zóny a ne vždy je pracovník dobře obeznámen s tím, kde začínají a kde končí. Dalším faktorem jsou samozřejmě měnící se podmínky, například vlivem počasí (jako námraza skrytá vrstvou sněhu).
Mýtus 3: Zabere to jen pár minut, takže žádné bezpečnostní vybavení nepotřebuju
Čas, který ve výšce pracovník stráví, nemá žádný vliv na to, jestli musí použít OOPP a záchytný systém. Riziko pádu existuje vždy, třebaže osoba na střeše stráví jenom pár minut.
Mýtus 4: Mám na sobě celotělový postroj a jsem přichycen ke kotvicímu bodu, takže jsem v bezpečí
To bohužel záleží na okolnostech. Systém musí být navržen tak, aby osoba při pádu nenarazila do žádné překážky. K tomu jsou však zapotřebí i správné délky spojovacího prostředku, správně nastavené OOPP (osobní ochranné pracovní prostředky), pravidelné revize systému i OOPP a mnoho dalšího.
Mýtus 5: OOPP jsem kontroloval nedávno, takže už nemusím
OOPP musí být zkontrolovány před každým použitím; nemají zjevné defekty a deformace? Vyžadovány jsou potom i roční revize proškoleným pracovníkem.
Práce ve výškách není legrace a jakákoliv nehoda může být osudová, nepokoušejte svoje štěstí. S námi nespadnete.
Český certifikovaný výrobce střešního záchytného a zádržného systému proti pádu osob ROOFIX. Nově prodáváme i vybavení pro práci ve výškách. Nabízíme tak komplexní ochranu při práci ve výškách. Smyslem naší práce je zajistit bezpečný pohyb a práci na ...