Kancelář, ale vleze se nám to sem všechno? (díl třetí)
Tušíte, jaký zvolit sedací nábytek, skříně, skříňky a kontejnery?
Nábytek ČSN EN 1335-1 (911101)
Rozměry pracovních židlí jsou stanoveny dle normy pro Kancelářský nábytek – Kancelářské židle pracovní.
Kancelářské židle
Norma rozlišuje kancelářské židle s přestavitelným sedákem a pevným opěradlem, kancelářské židle s přestavitelným sedákem i opěradlem, kancelářské židle se spojeným sedákem a opěradlem. Podle výšky pracovníka, jemuž je židle určena. Výška sedáku se mění dle těchto kritérií od 420 do 520 mm s rozsahem přestavění 80 – 120 mm. Hloubka sedáku 380 – 400 mm, šířka 400 mm. Výška opěráku 170 – 260 mm, šířka opěráku 360 mm. Výška horního líce područek je 200 – 250 mm od plochy sedáku.
Jak má vypadat posezení u PC, to už je jiná věc. Pokud naše pracoviště, místa i věci určené k práci, zábavě i odpočinku, mají atributy správně řešené ergonomie, potom máte zčásti vyhráno. Práce je prací a ne sportovním výkonem. Pokud ovšem tomu tak není, pak to dříve či později poznáte. Na příkladu pracovní židle si můžeme demonstrovat zdařilé nebo naopak nepovedené řešení. To zdařilé řešení může vypadat jako futuristická vize, ale pokud sezením trávíte většinu svého pracovního času, potom některé atributy nejsou zbytečností. Není třeba zhuntovat váš rozpočet, ale židle je opravdu základ. Drobnost jako celodenní práce s myší u PC bez stavitelných područek vám může přinést problémy s ramenem nebo zápěstím. Pak se divte a hledejte viníka. Takže trochu toho, co máme dále na výběr. Dobrá pracovní židle by měla mít podnož ve tvaru pětiramenného kříže s kolečky různé tvrdosti podle podlahoviny, na které stojí, případně pojíždí.
Obecně, pro tvrdou podlahu, plovoucí, dlažbu, parkety je vhodné užít pogumovaná měkčená kolečka. Nevhodně zvolená tvrdost koleček může způsobit uklouznutí na podlaze. Je možné zvolit i kolečka brzděná, která umožní pojezd až po zatížení židle. Opěradlo může být stavitelné s tuhostí přítlaku a výškově i hloubkově stavitelnou bederní opěrkou, synchronizované nebo nesynchronizované s předozadním posuvem sedáku.
Sedák je pochopitelně výškově stavitelný. Stavitelná podpěra hlavy není taky k zahození. Některé funkce lze zaaretovat v různé poloze. Sedák a opěradlo mohou být potažené kůží, umělou kůží či látkovým potahem s dlouhou životností. Barevná škála je nepřeberná. Vnitřní skladba je velmi rozličná, podle typu židle, místa určení a pochopitelně ceny. Může být použita polyuretanová pěna s různou tvrdostí, doplněna dalšími materiály pro tuhost a vedení ergonomického tvaru. S úspěchem se užívá tvarová, tzv. líná pěna. Existují židle (pro provozy jako jsou požárníci, policie, dispečinky sanitek, dispečerská pracoviště obecně a ostatní provozy s nepřetržitou pracovní dobou), které mají velmi propracované systémy odpružení, nastavení tuhosti, bederní opěrku – vzduchový polštář, stavitelný podhlavník, opěradlo s přítlakem, stavitelné a odklopné područky, speciální podvozky i písty, nosnost až 150 kg.
Tyto židle jsou sice poměrně drahé, ale je otázkou, jestli je rentabilní židle za 20 tisíc, či židle za 3 tisíce 15 x reklamovaná a obměňovaná co půl roku.
Tak nějak by to mělo vypadat správně. No a teď ukázka, kudy cesta nevede. Laciná, pojízdná židle, u které visí „umírající“ opěradlo pod divným úhlem, vůle pístu a ostatních komponentů hrozí brzkým pádem. O nějaké ergonomii nemluvě. Laciné a nekvalitní židle nejsou na dlouhodobou práci!!! No a to je jenom vrchol ledovce. Podívejte se na obrázek a sáhněte si do svědomí. Neznáte některé tyto symptomy?? Bolesti hlavy, únava očí, bolesti krční páteře, bolest ramene, loktu, zápěstí, bolest bederní páteře, kostrče, stlačený žaludek, uskřípnuté stehenní tepny, bolest v kolenou… Pokud ano, potom zvažte, zda pro svoje sezení děláte vše, co je možné. Pochopitelně existují různé pomůcky, které vám pomůžou některé projevy odstranit. Je otázkou, zda je rozumné sedět na balanční podložce, která vám má znovu navrátit absentující zádové svaly do původní pohody, nebo si koupíte slušnou židli a neřešíte různé rehabilitační pomůcky.
Židle přísedové, jednací
Židle určené pro návštěvy ve veřejném interiéru musí splňovat požadavky uvedené v ČSN EN 13761 Kancelářský nábytek - Židle pro návštěvy. Pevná výška sedáku 400 - 500 mm, nastavitelná výška od 420 - 480 mm, hloubka sedáku 380 – 470 mm, šířka sedáku minimálně 400 mm, vzdálenost mezi područkami minimálně 460 mm.
Kontejnery
Stolové kontejnery – doporučené rozměry: délka (hloubka) min. 520 mm, výška 600 mm, šířka min. 320 mm. Kontejnery se dají rozdělit na:
Kontejnery přístavné – samostatné kontejnery, kdy výška kontejneru je shodná s výškou stolu
Kontejnery podstavné
- Pevné
Kontejnery jsou pevně spojeny s komponenty stolu. Deska na nich často leží nebo je do kontejneru vetknutá. Vše spojeno kováním - Samostatné, mobilní
Kontejnery volně stojící pod stolovou deskou, většinou na zabrzditelných kolečkách. Možnost umístění dle zvážení uživatele.
Skříňky a skříně
Kancelářské skříňky a skříně jsou nedílnou součástí úložného nábytku. Rozdělit je můžeme na:
Nízké skříňky – v. = cca 740 mm, hl. = 432 mm, š. = 800, 1200, 1600, 2000 mm
Vyšší skříňky (středně vysoké) – v. = cca 1129 mm, hl. = 432 mm, š. = 800, 1200, 1600, 2000 mm
Vysoké skříně - v. = cca 1833 mm, hl. = 430 mm, š. = 800, 1200, 1600, 2000 mm
Skříně vysoké, složené s nadstavbou – většinou kombinace středních a nízkých, tomu odpovídají rozměry
Pochopitelně rozměry mobiliáře se mění podle výrobců, často řady šířek skříní a skříněk začínají na 450 mm a pokračují rozměrem 900 mm. Tyto skladebné rozměry také reagují na filosofii jednotlivých kusů nábytku, který posléze tvoří uzavřené řady. Kontejner, který chceme přistavit vedle stolové desky, musí mít stejnou výšku jako stůl samotný. Kontejner, který je schovaný pod deskou stolu a podpírá ji, musí mít výšku odpovídající světlosti pod stolem, při spojení pevném. Kontejner mobilní musí mít výšku menší než je světlost pod stolem. Je rozdíl v práci s úložným nábytkem, kde korpusy mají pohledové obložení boků a shora samostatné desky, nebo skříňky, kdy korpusy jsou samy pohledové. Řešení máme na výběr hodně, ale to už bude taková parádní disciplína, taková „promenáda v plavkách“. Takže v příštím povídání žádáme trochu více obrázků, více „komixu“, ať to není suchá beletrie…
Použité zdroje:
- Nábytek – stoly ČSN EN 527-1 (911105)
- Nábytek ČSN EN 1335-1 (911101)
- Neufert – Navrhování staveb
- Použité vizualizace a modely - Ing. arch. Petr Brandejský
- MDD - NO+BL Kancelářský nábytek s.r.o. ... http://nobl.cz/kancelarsky-nabytek/
- http://www.citaty.net