Speciální zpráva Německého účetního dvora pojmenovává propastné rozdíly mezi smělými plány německé energetické transformace z roku 2009 a dosaženou realitou roku 2024.
Energetický zákon, který nabyl své účinnosti prvním dnem letošního roku, přináší celou řadu komplikací. Podle expertů na energetiku budou mít níže zmíněné faktory pravděpodobně za následek zvýšenou nejistotu a demotivaci investorů a potenciálních prodávajících. Co ovlivňuje nejvíce tato rozhodnutí, jsme se zeptali v rámci naší spolupráce s portálem epravo zástupců advokátní kanceláře Schönherr Rechtsanwälte GmbH.
Dlouho očekávaná aktualizace Státní energetické koncepce je na světě. MPO ji předložilo do mezirezortního řízení. Staví především na jádru a obnovitelných zdrojích. Jakou roli má hrát teplárenství? I to bude jedním z témat mezinárodní konference Dny teplárenství a energetiky, která se koná koncem dubna v Olomouci.
Spotřeba evropských datacenter má v roce 2026 dosáhnout 150 terawatthodin. Takový je odhad Mezinárodní energetické agentury (IEA). Hlavním důvodem má být rozvoj umělé inteligence. Bude-li tento údaj pravdivý, nastěhujeme si do Evropy z pohledu spotřeby elektřiny tři další České republiky. Nemáme-li odepsat celý Green deal, nesmí být tato energie promarněna jako odpadní teplo.
Stavba fotovoltaiky téměř výhradně na střechách rodinných domů znamená, „že v době energetické krize dáme levnou elektřinu z fotovoltaiky třeba třetině Benešova,“ říká v rozhovoru Jan Krčmář, ředitel Solární asociace. Jaké jsou bariéry rozvoje fotovoltaiky na rodinných domech, v areálech firem nebo na polích? A proč o ně vůbec usilovat?
Ceny elektřiny a plynu v roce 2022 zvýšily zájem měst a obcí o úspory energie, vlastní obnovitelné zdroje nebo komunitní energetiku. Jak ale tato opatření uchopit, aby dávala smysl a vyplatila se? Informace přináší cyklus regionálních konferencí Zkrotíme energie, který pořádá Svaz moderní energetiky.