Veletrh FOR ARCH je za dveřmi a redakce TZB-info bude opět u toho. Zveme vás jak na náš stánek, tak i naše doprovodné programy.
Vysoká koncentrace oxidu uhličitého (CO2) a nevyhovující světelné či akustické podmínky – to jsou závěry vyplývající z měření České rady pro šetrné budovy (CZGBC) v rámci nově spuštěného projektu zaměřeného na kvalitu vnitřního prostředí v českých školách. S cílem odstranit problémy provádí Rada od letošního května nejen měření, ale navrhuje zúčastněným školám i vhodná řešení.
Recenzovaný Denní světlo je nenahraditelným faktorem prostředí a je nutnou podmínkou zdravého pobytu v budovách. Zajištění přístupu denního světla do interiéru je trvalým úkolem při návrhu budov. Platné požadavky na denní osvětlení byly stanoveny před padesáti lety. Cílem je alespoň pro část dne zajistit dostatečné množství denního světla pro zrakovou práci, kterou uživatelé budov v interiérech vykonávají.
Každá stavba je jedinečná, některé jsou ale skutečně výjimečné. K těm opravdu špičkovým patří i podle názorů odborné veřejnosti rekonstruovaná stodola v Bílce. Objekt původně z 19. století nyní obdržel v rámci České ceny za architekturu 2016 mimořádné ocenění VELUX (partnera akce) za nejlepší práci s denním světlem.
„Otevřít dům slunci“ je v současnosti podle zkušeností řady architektů a projekčních kanceláří jedním z nejčastějších požadavků investorů. Na první pohled by se mohlo zdát, že tento požadavek souvisí především s podobou opláštění – panoramatickými či střešními okny nebo prosklenými plochami, které propojí dům s terasou a zahradou. Neméně důležitou roli ovšem v plnění takového přání hraje dispozice samotného interiéru, a to, jak hluboko a jakým způsobem dokáže světlo propouštět útrobami domu.
Pouhých 18 měsíců uplynulo od rozhodnutí rodičů vybudovat svým dětem vlastní školu. V neziskové soukromé základní škole v Litni je dnes vůbec první vyučovací den. Pro rodiče, kteří se o vznik školy s alternativní výukou zasloužili, jde o milník ve vzdělávání jejich dětí. Jak soukromá škola vznikla a čím její zakladatelé museli projít?
Již podvanácté pořádala společnost VELUX Česká republika soutěž pro studenty středních průmyslových škol „Život pod střechou“. Odborná porota ocenila projekty ve dvou kategoriích: Rodinný dům na určeném pozemku a Freestyle – jakýkoliv typ stavby. V kategorii Rodinný dům vyhrála Klaudie Sofková ze SPŠ v Opavě. První příčku kategorie Freestyle obsadil student SPŠ Havířov Daniel Kyška.
Dostatek našemu zdraví prospěšného přirozeného denního světla ve všech prostorách domu a úspora energie – to jsou důvody pro pořízení světlovodu. Bonusem je snadná instalace. Světlovody jsou progresivním řešením, které přivede denní světlo do obytných prostorů běžně závislých na umělém světle, jako bývají koupelny, chodby, šatny či předsíně.